Не пропусти

Вознесенська петиція про тарифи на газ: розгляд комісіями Ради.

   09.02.21 року о дев`ятій відбулося спільне засідання депутатів двох комісій – законності та ЖКГ  (Відеозапис тут  http://voz.gov.ua/novini/3955-priama-transliaciia-zasidannia-postiinoi-deputatskoi-komisii-voznesenskoi-miskoi-rady.html     Інформація на офсайті http://voz.gov.ua/novini/3957-deputaty-pidtrymaly-elektronnu-petyciiu-z-pryvodu-taryfiv-na-gaz.html )

Петиція карт.

Порядок денний – розгляд петиції про тарифи на газ, яка набрала потрібну кількість голосів http://voz.gov.ua/petic/3902-priama-transliaciia-zasidannia-postiinoi-deputatskoi-komisii-voznesenskoi-miskoi-rady.html

 

 

Вимоги петиції:

  1. Повернути газові мережі, які були (частково безоплатно, а частково тільки під управління) передані Миколаївоблгазу,  до ком. власності Вознесенської громади

2 . Прийняти звернення міськради до ВРУ з вимогами:

2.1  Провести незалежний аудит діяльностікомпанії «Нафтогаз України».

2.2   Повернути у власність держави газотранспортну систему та підземні сховища газу.

2.3   Продавати населенню український газ протягом року без сезонних коливань  за ціною,  яка складається з собівартості газу та собівартостійого транспортування.

2.4  Стимулювати виробництво та росповсюдження в Україні вітроелектрогенераторів різної потужності, біореакторів, сонячних батарей та колекторів, акумуляторів електричної енергії. Це дасть можливість створити робочі місця та суттєво зменшити залежність від викопного паливата обсяги його споживання.

  1.   Прийняти рішення на території громади припинити оплату газу до моменту виконання вимоги пункту 2.3

Комісії вирішили:

п.1 – Доручити відповідним службам виконкому вивчити питання

п.2 – Підтримати

п.3 – Не підтримати

Автор петиції запропонував свій варіант проєкту рішення спільного засідання

                                              Проєкт рішення

спільного засідання комісій Вознесенської міської ради з питань законності та  житлово-комунальних питань щодо розгляду петиції про тарифи на газ.

                                                                                                                       09.02.2021 року

    Розглянувши на спільному засіданні петицію «Про тарифи на газ» (1),  яка набрала необхідну кількість голосів

У зв`язку з тим, що  підвищення тарифів на енергоносії з 01.01.2021 року

Порушує:

—   Конституцію України:

Стаття 3 Конституції України утверджує принцип, згідно з яким людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.  Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, … є об’єктами права власності Українського народу.

Стаття 22. … Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.   При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.   

Стаття 48. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

—  Закони  України

  1. Закон «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» говорить, що населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, має пільги з оплати за спожиту електричну енергію.
  2. Розмір пільги встановлює Закон «Про електроенергетику» «Тариф на електроенергію для побутових споживачів, які постійно проживають у 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, встановлюється у розмірі 70 відсотків діючого тарифу.

—  Постанову Верховної ради України Про оплату житлово-комунальних послуг  від 18 березня 1999 року  № 512-XIV   п1. Встановити плату за житло і комунальні послуги  не  більше 15  відсотків  фактично отриманого сукупного доходу сім’ї

  Перевищує платіжні можливості населення України, веде до подальшого зубожіння народу України, масових неплатежів за комунальні послуги та соціального вибуху

  У зв`язку з пандемією короновіруса

  У відповідності до ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні» та статей (….) Регламенту Вознесенської міської ради

Комісії вирішили рекомендувати Вознесенській міській раді:

  1. Повернути газові мережі, які були частково безоплатно, а частково тільки під управління передані Миколаївоблгазу,  до комунальної власності Вознесенської громади.

Облгази були створені протизаконно. Тому що «юридичний статус об’єктів державної власності, які використовуються для розподілу природного газу та обліковуються на балансі операторів газорозподільних систем визначений Законами України «Про приватизацію державного майна», «Про оренду державного та комунального майна», «Про ринок природного газу» та полягає у державній власності зазначених об’єктів та у забороні: на приватизацію; на передачу в оренду; використання на умовах господарського віддання операторами газорозподільних систем, які не належать до суб’єктів господарювання державного сектору економіки» (Додаток1).

Забезпечити перевірку використання коштів облгазом, закладених у тарифі на обслуговування мереж, та повернення мереж у стані, не гіршому, ніж він був при передачі до облгазу. Та отримання коштів, які були закладені як амортизаційні відрахування, та не були використані за призначенням.

 Звернутися до Президента України , як Гаранта Конституції України (Стаття 102.

… Президент України є гарантом … додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина…) з вимогами:  

   2.1 Привести у відповідність тарифів на комунальні послуги  рівню доходів населення, як це передбачено статею 48 Конституції та Постановою Верховної ради Про оплату житлово-комунальних послуг  від 18 березня 1999 року  № 512-XIV :    п.1. Встановити плату за житло і комунальні послуги  не  більше  15  відсотків  фактично отриманого сукупного доходу сім’ї. 

2.2   Доручити відповідним контрольним та силовим структурам держави  провести розслідування штучно завищених цін на енергоносії та притягти винних до відповідальності. Конфіскувати у винних неправомірні доходи та повернути їх населенню України.

2.3  Ініцюювати прийнятя ВРУ Законів, які у відповідності до ст.13 Конституції повернуть у власність народу України її природні ресурси, нададуть кожному громадянину України можливість отримувати дивіденди від видобутку природних ресурсів та зберегти їх для прийдешніх поколінь.

2.4  Ліквідувати облгази, як паразитичну прокладку між державними підприємствами та горгазами. Провести розслідування створення цих корупційних структур та притягнути винних до відповідальності з конфіскацією незаконно отриманного прибутку і повернення грошей населенню.

2.5 Провести аудит діяльності НАК Нафтогаз України. Притягнути до відповідальності винних у виявлених зловживаннях щодо створення дочірних підприємств, підконтрольних приватним олігархічним структурам;  виведенню грошей з України; завищенню ціни на газ як при видобуванні так і при постачанні населенню; непомірному завишенню окладів та премій керівництву на фоні провалу планів видобутку газу та боргів Нафтогазу і недоплат до бюджету; постачанню населенню України неякісного газу за штучно завищенною ціною; протиправну передачу приватним структурам газотранспортної ситеми (облгази) та сховищ газу …  Забов`язати повернути виведені гроші в Україну.  Конфіскувати у винних неправомірні доходи та повернути їх населенню України. Ліквідувати НАК «Нафтогаз», як  зайву, занадто витратну та корумповану  надбудову, утримання якої перекладено на отримувачів газу.

2.6  Постачати населенню газ вітчизняного видобутку безпосередньо від виробника до споживача по державних газотранспортних мережах та мережах комунальних горгазів. Природний ресурс – газ, є власністю народа України. Тому він є безплатним . До осель населення України газ повинен подаватися  за  ціною собівартості його видобутку та собівартості його транспортування.

2.7 Як невідкладні винести на розгляд Верховної Ради законопроекти  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії” та «Про єдину державну систему моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги».

2.8  Стимулювати виробництво та росповсюдження в Україні обладнання для відновлюваних джерел енергії  (вітроелектрогенераторів різної потужності, біореакторів, сонячних батарей та колекторів, теплових насосів, … , акумуляторів електричної енергії). Це дасть можливість зменшити викиди парникових газів, створити робочі місця та суттєво зменшити залежність від викопного палива та обсяги його споживання.

2.9  Провести розслідування діяльності Антимонопольного комітету, НКРЕКП,  Кабінету міністрів та Міненерго щодо штучного завищення тарифів. Притягнути винних до відповідальності. Конфіскувати у них неправомірно отримані доходи. Повернути гроші населенню України, яке змушували платити за штучно завищеними тарифами

2.10  Причини зубожіння народу внаслідок штучного  завищення тарифів є приватизація енергетичної сфери економіки України, корупція вищих державних посадовців, безвідповідальність політичних партій, депутатів Верховної Ради, членів Кабінету міністрів та Президента. Тому вимагаємо у рамках діючого законодавства :

2.10.1 Конфіскації підприємств енергетичної сфери, якщо розслідуванням буде встановлено факти зловживань.  Або націоналізації (викуп) таких підприємств, якщо зловживань не буде виявлено,  за умовами повернення державі цих підприємств у стані, не гіршому, ніж вони були до приватизації. За ціною, яку заплатили нові власники при приватизації. Або доплатою від них , якщо того вимагатиме стан обладнання, що використовувалося.

2.10.2  Боротьба з корупцією в Україні не ведеться тому, що головними корупціонерами є вищі посадовці держави.  Вимагаємо реальної боротьби з корупцією: позбавлення волі, конфіскація майна, заборона на певні посади, навіть використання китайського способу публічної страти.

2.10.3   Ініціювати доповнення законодавства Україні  статею про політичну відповдальність Президента та тих партій, які були представлені у Верховній Раді.

  1. Прийняти рішення на території Вознесенської ОТГ припинити оплату  за газ і електричну енергію  до моменту виконання вимоги пункту 2.6  та

створити групу швидкого реагування для недопущення відключення членів ОТГ від газо- та електропостачання .

Таке рішення прийнято у зв`язку з  тим, що :

— протягом тривалого часу населенню України  з порушенням Конституції у шахрайський спосіб продавали його ж газ по його ж трубам за захмарними цінами, а вкрадені  гроші виводилися з України кількома злочинцями (Додатки 4,5)

— є потреба надати керівництву країни стимул для якомога швидшого виріщення проблеми справедливих тарифів та поверненню народу вкрадених у нього грошей

  1. Службу захисту прав споживачів від природних монополій створити при виконкомі Вознесенської ОТГ (Додаток 3). Така служба необхідна тому, що вже стали системою протиправні відключення від мереж, надання неякісних послуг, маніпуляції та шахрайство служб газо та електро постачання. А «Держпродспоживслужба» не виконує свої функції у цій сфері.

Голова комісії з питань законності   —

Голова комісії з ЖКГ —

 

Посилання:

  1. http://voz.gov.ua/petic/3902-priama-transliaciia-zasidannia-postiinoi-deputatskoi-komisii-voznesenskoi-miskoi-rady.html Петиція щодо тарифів на газ

 

Додатки:

  1. Лист МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ

ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ на  запит від 04.02.2017

  1. Пояснення щодо ЄДСМ
  2. Програма створення Служби захисту прав споживачів
  3. Слайд Злочинна арифметика
  4. Розрахунок ціни на газ та зловживання

Додаток 1. Лист МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ

ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ на  запит від 04.02.2017

Газ.труби заборонено

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2. Пояснення щодо ЄДСМ

З 01 січня 2021 року в Україні підвищено ціну на всі без винятку енергоресурси та, як наслідок, — зросли тарифи на житлово-комунальні послуги для населення, що призводить до тотального зубожіння народу. Це рішення є неприпустимим та таким, що принижує людську гідність. З кожним днем обраний урядом шлях викликає зневіру в серцях українців та позбавляє впевненості у майбутньому. Водночас, громади розуміють і бачать, що усі проблеми у ПЕК та ЖКГ країни є надуманими. На протязі багатьох років держава була осторонь від формування збалансованої тарифної політики, що дало можливість монополіям загарбати економіку країни цілими галузями. На сьогодні ми маємо результат — коли люди, не маючи змоги прогодувати свої родини, змушені виїжджати за кордон за пошуком робочих місць. Люди потребують захисту від держави. Громадяни розуміють, що олігархічні монополії — через підконтрольну корумповану бюрократію та політиків — отримують надприбутки від того, що згідно статей 5, 8, 13 Конституції належить народові України.

Відомо, що ринковий механізм українськими вченими давно розроблений на замовлення держави та затверджений на рівні виконавчої влади, а законодавчо прийнятий тричі у першому читанні без зауважень та заперечень, але на друге читання не потрапляє і блокується монополістами. Комплексний інтегрований проект «Єдина Державна Система Моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси та комунальні послуги» (далі — «ЄДСМ») є тим єдиним дієвим комплексним механізмом, який через прозорі ринкові правила та стандарти дасть можливість збалансувати попит та пропозицію енергоресурсів і житлово-комунальних послуг, а головне — сформує справедливі ціни на них. Через штучно завищену собівартість енергоресурсів підприємства не мають можливості розвиватися, збільшувати кількість робочих місць та надавати гідно оплату праці робітникам. Люди за межею бідності. Країна на грані краху. Громада не розуміє, чому науково обґрунтований проект, який затверджений на усіх без винятку рівнях, не приймається та не реалізується в умовах, коли він необхідний для стабілізації ситуації. Анонсовані урядом локальні методи не принесуть бажаного реального результату. Необхідний комплексний системний підхід до вирішення проблеми.

З метою додержання соціальної справедливості, вимагаємо від депутатів усіх рівнів негайно виконати свої зобов’язання перед суспільством та негайно звернутися до Верховної Ради України, Президента України та Уряду щодо прийняття рамкового проекту закону № 3359 від 17.04.2020 «Про Єдину Державну Систему Моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги», як невідкладного, який у черговий раз був знятий з розгляду з порушенням регламенту ВРУ.

Додаток 3. Програма створення Служби захисту прав споживачів

                                                        ПРОГРАМА

створення служби захисту прав споживачів від природних монополій

Передмова

Сьогодні людина в Україні є взагалі не захищеною від свавілля монополістів у сфері постачання енергетичних ресурсів та надання комунальних послуг. Безліч наявних законів та нормативно-правових актів у цій сфері, що прийняті на шляху євроінтеграції, прийняті нібито на захист прав споживачів та задля спільної справедливості. Проте, оскільки вони пишуться під міцним лобізмом олігархів, що контролюють ці ринки в Україні, права споживача лишаються лише примарою.

На цей час вже стали системою маніпуляції та шахрайство служб газо та електро постачання при здійсненні повірки лічильників. Контролери, перед зняттям лічильників на повірку, відволікають споживача та пошкоджують захисні пломби лічильників. Потім, видають таке пошкодження за вину споживача та складають акт. В подальшому, на експертизі, комісії встановлюють пошкодження пломби та втручання споживача у роботу лічильників та нараховують не підйомні втрати, які сягають від 20 до 200 тисяч гривень. Все це, як показала практика, відбувається при повному нерозумінні того що відбувається з боку споживача.

Самими вразливим в такій ситуації стають саме незахищені верстви населення – люди похилого віку. Яким і на думку не спадало втручання у лічильник. Ті, хто платять за спожиті енергоносії завжди вчасно, і, як правило, віддаючи більшу частину свого мізерного доходу. У такій ситуації захиститися люди можуть лише згуртувавшись. І найкращім організатором такого гуртування має стати орган місцевого самоврядування, який, виконуючи свою функцію, зобов’язаний стати на захисті прав своєї громади.

Місія

Забезпечення прав споживачів від свавілля служб та компаній, що управляють природними монополіями у сфері постачання та транспортування енергоресурсів та надання комунальних послуг.

Ціль

Створити при територіальній громаді службу захисту прав споживачів у сфері постачання та транспортування енергоресурсів та надання комунальних послуг (далі — Служба).

Завдання

Рішенням територіальної громади створити службу захисту прав споживачів у сфері постачання та транспортування енергоресурсів та надання комунальних послуг.

Забезпечити фінансування служби з бюджету територіальної громади. Утворити штат спеціалістів та аналітиків.

Здійснити аналіз випадків порушення прав споживачів у цій сфері та розробити алгоритм дій у напрямку захисту прав.

Розробити інструкції та положення про діяльність служби.

Забезпечити службу фаховими спеціалістами швидкого реагування.

Забезпечити цих працівників відео записуючими пристроями (на

кшталт поліцейських), транспортом, відповідними вимірювальними

пристроями.

На базі служби створити «гарячу лінію» для збору скарг та реагування на виклики. Повідомити населення територіальної громади та організації, що здійснюють постачання та транспортування енергоресурсів та комунальних послуг, про утворення служби, що здійснює захист прав споживачів у зазначеній сфері.

Надати споживачам (населенню територіальної громади) чіткі   інструкції про порядок дій при контакті з контролерами сфери   енергопостачання та надання комунальних послуг.   Повідомити, що захист їх інтересів при кожному такому контакті, а  також при проведенні експертизи та на комісії, буде здійснювати   представник територіальної громади, який є спеціалістом у цій сфері.

Повідомити енергопостачальні компанії та комунальні служби, що служба здійснює офіційне представництво та захист прав населення відповідної території, при здійсненні такими компаніями та службами контролюючих заходів.

Створити на базі Служби юридичний відділ, який буде здійснювати захист прав споживачів в суді за окрему, але «підйомну» плату.

Налагодити ефективну взаємодію з антимонопольним комітетом, місцевими осередками служб енергонадзору та НКРЕ.

Очікувані результати.

Впровадження на базі територіальної громади служби захисту прав споживачів у сфері постачання та транспортування енергоресурсів та надання комунальних послуг створить:

 

Потужний механізм опору від свавілля власників природних монополій, поверне довіру людей до місцевої влади та скерує діяльність останньої на дійсно необхідний населенню захист їх прав у найбільш складній сфері.

Створить підґрунтя для впровадження Єдиної державної системи   моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання    та оплати за енергетичні ресурси та комунальні послуги.

 Слайд Злочинна арифметика

 Злочинна арифметика jpg

  1. Розрахунок ціни на газ та зловживання.

У 2019р, та 2020р Укргазвидобування реалізувало газ по 2,82грн за м.куб для Нафтогазу – це те, що питання про Український газ та собівартість 16,80 копійок, за куб для кінцевого споживача і ті ціни, що існують це є злочин.

Відповідно нижче наведені факти, офіційні документи та доведення цієї ціни.

Документи, які є у відкритому доступі і є базою до цього листа:

  • Фінансова звітність Укргаздобування 2019р і звіт незалежного аудитора
  • Звіт виконавчого органу АТ «Укргазвидобування» від 19.05.2020
  • 538 Рішення ЗЗА 28 05 2020, далі підтвердження Нафтогаз підписав додаткові домовленості 30 квітня 2021 і отримує газ від Укргазвидобування 2,84146 грн без ПДВ за м.куб
  • ДБН В.2.5 – 20-2001 (Державні будівельні норми газопостачання)

Тобто газ Українського походження отримуємо 2,84146 грн без ПДВ за м.куб.

Але, давайте зазначимо, за яких умов отримується цей куб газа:

За розрахункову одиницю природного газу приймається, одна тисяча кубічних метрів газу, приведених до стандартних умов : температура 20оС (293,15 оК), тиск 760 мм.рт.ст (101,325 кПа)

Відповідно СНіП 2.04.08-87 «Газопостачання» по робочому тиску буває газ, та ДБН В.2.5-20-2001

  • Високого – 1 кат – 0,6..1,2 мПа (6-12кгс/м2);
  • Високого – 2 кат. – 0,3..0,6 мПа (3-6кгс/м2);
  • Середнього від 0,005..0,3 мПа (0,05-3кгс/м2);
  • Низького – до 0,005м.Па (до 0,05кгс/м2)

Відповідно нормативних документів та договору маємо 0,101325 мПа — це тиск, який прописаний в договорі, який купує від державної компанії Нафтогаз, а бутові постачальники отримують тиск 0,005 мПа.

Відмінність по тиску переходу до кінцевого споживача складає: 20,265 разів

Відповідно закону Бойля-Маріотта ціна яка отримує від державної компанії Нафтогаз при перерахунку на низький тиск для споживачів зменшується при перерозподілені в 20,268 разів

Отримуємо: 2,84146 грн без пдв за м.куб/20,265 = 0,14021515 грн

Відповідно до вищезазначеного чесна ціна при перерозподілі відповідно контракту та звітності Укргазвидобування на Нафтогаз складає 14 копійок без ПДВ, або 16,80копійок з урахуванням ПДВ.

Висновок: реальна ціна газу складає при добичі у Полтаві 17 копійок з ПДВ та усіма затратами, преміями за кубічний метр для кінцевого побутового споживача.

І яке раціональне пояснення може бути, чому державна компанія Укргазвидобування добула за 17 копійок з усіма затратами, а у той же Полтаві продали людям 10-12грн і це ще не фінал по ціні.

Питання, чи то є корупція? Чи класичний бізнес? Чи потрібен Нафтогаз, та інші компанії, як дуже дорогі прокладки?

Ось, які питання потрібно задавати політикам і мати політичну волю, щоб щось змінити, а не маніпулювати від одної до іншої партії, не стояти в футболках на морозі, не переливати з пустого в порожнє на каналах.

Всі ці цифри, виходять з офіційних документів, контрактів, звітності і стандартів. І скажіть, що це ніхто не розуміє.

Як говорили на уроках математики, теорема доведена! Що буде дали ?

Віповіді експертів.

— Опираясь на доступный материал в сети каждый может осуществить такие рассчеты https://gidrotgv.ru/klassifikaciya-gazoprovodov-po…/  и http://docs.cntd.ru/document/1200110075  с переходами на СНиП и ДБН . Исходя из норм и правил и обладая данными физического состояния и плотности средне взвешенного каждого газа и учитываю дельту погрешности …Могу с уверенностью сказать указанный выше расчет очень близок .Близок ,потому как я не имею фактических данных ,чтобы понимать по каждой скважине и не имею независимого экспертного заключения по консистенции выработки по каждой скважине природного газа ,а это важно …Ведь данные по каждой скважине имеют разное содержание метана и примисей ….Газ это также как и вода имеет свои разные показатели и степень залегания …

Дурять на тиску: https://www.youtube.com/watch?v=tzmlk-X4pm4&feature=share 

Тиск зменшують в два рази і відповідно в два рази збільшується кількість кубів, які рахує лічильник для отримання тих самих калорій. (Тиск повинен бути 0,003 МПа (Мегапаскаль)= 0,03 Кг на кв.см = 22,5 мм рт.ст)

Дурять на якісті газу. Впровадити продаж газу не по кубам, а по калоріям.

Так вот природный газ может содержать гомологи метана бутан пентан,пропан ,этан .Природный газ также содержит и другие вещества не являющими углеводородами такие как сероводород водород,,азот ,гелий ,углекислый газ …Природный газ не имеет запаха и к нему добавляються еще и одоранты …

но онижє тож є стоят денег???

Стоит но в десятки раз дешевле чем очистка метана от примисей …У каждого из перечисленного газа разная теплоотдача …чем больше примесей тем больше денег оседает в карманах олигархов …Простой пример вам надо согреть чайник , и вы будете этот чайник в любом случае греть …а счетчик будет мотать а потом еще и чайник чистить будете …и текут деньги потребителя в карманы мошенников не речками а океанами …потому как считают нам кубами а не теплоотдачей

Кто наживается …Наживается от выроботки до конечного потребетиля вся цепочка …Исходя из того что нет актуальных цифр выработки и качества добытого газа .(ЄДСМ)

Газо распредилительные станции полностью оснащены всеми измерительными приборами и содержат целый штат лаборантов …и они- то точно знают что идет к конечному потребителю …более того к газу еще и подмешивается пар который получается в результате химических реакций и давления

Что требовать ? Газ это такой же товар как и носки или зерно , сметана …На все есть ГОСТ и все проходит сертификацию только почему-то на других производителей (пельмений ,сметаны , носков…) накладывается штраф за несоблюдение технологий и не правельное указание состава в конечном продукте …а по газу все шито крыто для конечного потребителя …На газе наживается Кабинет Министров так как в его руках содержится не только законотворчество а и контроль . Уже давно разработаны системы подсчета нашими выдающимися учеными Украины и не раз подавался на расмотрение закон по Единым Системам Государственного Монитринга ( ЄДСМ на украинском язике ) Вот концепция программы в которой включен весь мировой опыт по ведению прозрачного учета, аудита, контроля и мониторинга за энергоресурсами по таким параметрам: качество, количество, цена.

https://www.facebook.com/…/permalink/395186528252076/

Цей проєкт рішення депутати заслухали, але розглядати його не стали.

А крім депутатів та автора петиції у залі нікого не було.

Ключовим пунктом петиції є третій: Прийняти рішення на території громади припинити оплату газу до моменту виконання вимоги пункту 2.3 ( Продавати населенню український газ протягом року без сезонних коливань  за ціною,  яка складається з собівартості видобутку газу та собівартості його транспортування.

Тільки таким чином може бути справедливо вирішене питання.

На період дії карантину заборонено відключати від електро- та газопостачання   http://voznesenskonline.com.ua/zaboroneno  Тому цілком реальним було б відмовитися платити злодіям (саме злодіям, а не державі. Тому що наші гроші за газ і частково за електроенергію виводяться з України). Така акція була б більш дієва, ніж перекриття дороги. Якщо б її підтримали спочатку депутати Вознесенської ОТГ, а потім у інших містах України, тоді б цілком реальним було б виконання п.2.3 — Продавати населенню український газ протягом року без сезонних коливань  за ціною,  яка складається з собівартості газу та собівартості його транспортування.

А раз ми не здатні об`єднатися, щоб разом вимагати повернення своїх природних ресурсів, то й не варто не платити окремо кільком споживачам – так буде тільки гірше: і не буде кому завадити відключенню, і субсидію не дадуть. А потім ще й доведеться платити за підключення.

Тому й вирішення проблеми тарифів є тільки одне – єднатися  та вимагати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.