Суд не задовольнив клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, за кримінальним провадженням №12017150190001722 (підроблення документів на нерухомість)

Державний герб України

Справа № 473/4212/17

Номер провадження 1-кс/473/931/2017

УХВАЛА

іменем України

«15» грудня 2017 р.                                                                                                  м. Вознесенськ

Слідчий суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Зубар Н.Б., за участю секретаря судових засідань Сиверин Л.А., слідчого Вознесенського ГУНП в Миколаївській області Чеботарьова Ю.В., представника Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області ОСОБА_2, особи, яка подала заяву про вчинене кримінальне правопорушення — ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Вознесенська Миколаївської області клопотання слідчого Вознесенського ВП ГУНП в Миколаївській області Чеботарьова Ю.В., погоджене з прокурором Вознесенської місцевої прокуратури Кравченко К.І., про тимчасовий доступ до речей і документів, за кримінальним провадженням №12017150190001722 від 23.08.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України,-

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшло клопотання слідчого Вознесенського відділу поліції ГУНП в Миколаївській області Чеботарьова Ю.В., погоджене з прокурором Вознесенської місцевої прокуратури про тимчасовий доступ до речей документів.

На підставі наданого клопотання та долучених до нього матеріалів слідчим суддею встановлено, що 23.08.2017 року внесено на підставі заяви ОСОБА_3 відомості до ЄРДР та розпочато слідство за кримінальним провадженням №12017150190001722 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, жодну особу про підозру не повідомлено.

У витягу із ЄРДР №12017150190001722 зазначено, що 23.08.2017 року ОСОБА_3 звернувся із заявою про притягнення ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності за підробку документів, які стали підставою для набуття ним права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Слідчий клопотання підтримав та пояснив, що проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що 19.07.2011року приватним нотаріусом Вознесенського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_7 посвідчено довіреність ОСОБА_8, якою уповноважено ОСОБА_6 вести справи по оформленню спадкових прав на майно, що залишилось після смерті її батька ОСОБА_9, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

    17.10.2011 р. право власності ОСОБА_8 на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відповідно до свідоцтва про право на спадщину №2-409 від 11.10.2011 року, виданого Першою Вознесенською державною нотаріальною конторою Миколаївської області.

    19.12.2011 року між ОСОБА_8 як продавцем, та ОСОБА_6 як покупцем, укладено договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_1. Слідчий вказав, що відповідно до наданих КП «Вознесенське МБТІ» копій документів інвентаризаційної справи житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, — 19.02.2011 року приватним нотаріусом ОСОБА_10 направлено до КІП «Вознесенське МБТІ» запит, в якому зазначено, про надання відповіді представнику ОСОБА_8 за довіреністю ОСОБА_6 Фактично запит направлений 19.02.2011 р., а довіреність видана ОСОБА_8 на представлення ОСОБА_6 інтересів 19.07.2011 р. Слідчий вказав, що запит нотаріусу на отримання документів щодо оформлення ОСОБА_8 спадщини в порядку ст.8 Закону України «Про нотаріат» — він не напрявляв.

    Представник Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області ОСОБА_2 Заперечувала проти задоволення клопотання слідчого та вказала, що слідчий може звернутися із запитом та отримати інформацію за умови обґрунтованості такого запиту безпосереднього у нотаріальній конторі. Щодо дати запиту, яка нібито передує даті оформлення довіреності, — то могла бути на той момент і інша довіреність на здійснення представництва, оскільки довіреності мають строки своєї дії.

    Свідок ОСОБА_3 пояснив, що вважав даний будинок безгосподарним майном, йому відомі особи, які там проживали і всі померли. Про ОСОБА_8, яка оформила спадщину — йому нічого не відомо. Пояснив, що вважає, що слід перевірити нотаріальні документи на предмет їх законності в частині оформлення спадкових прав на будинок в АДРЕСА_1.

    Дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, враховуючи пояснення учасників процесу, слідчий суддя вважає, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

    Згідно з ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

    Пунктом 5 ч.2 ст.131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.

    Згідно з ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).

    Кримінальний Процесуальний Кодекс України містить  спеціальні норми, що регламентують доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Пункт 3 статті 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці відносить також відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій. Таким чином в розумінні зазначених норм законодавства — таємниця вчинення нотаріальних дій, це в тому числі і інформація щодо звернення громадян до нотаріуса з будь-якого питання, пов’язаного з виконанням нотаріусом своїх повноважень.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про нотаріат», нотаріальна таємниця це сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов’язки тощо. Нотаріус зобов’язаний зберігати нотаріальну таємницю, навіть якщо його діяльність обмежується наданням правової допомоги чи ознайомленням з документами і нотаріальна дія або дія, яка прирівнюється до нотаріальної, не вчинялась.

Частиною 8 статті 8 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування у зв’язку з кримінальним провадженням, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов’язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу.

Частиною 6 ст.163 КПК України чітко визначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п’ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Натомість як цього слідчим доведено не було.

Крім того, слідчий суддя звертає увагу на той факт, що сторони правочину, в законності якого сумнівається свідок ОСОБА_3 — а саме ОСОБА_8 та ОСОБА_6 — слідчим допитані не були. Натомість як відповідно до ст.1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом. Такого судового рішення — слідчому судді надано не було.

Керуючись ст.ст.159, 160, 162, 163, 164, 372 КПК України, слідчий суддя, —

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання слідчого Вознесенського відділу поліції ГУНП в Миколаївській області Чеботарьова Ю.В., погодженого з прокурором Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області Кравченко К.І., про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять нотаріальну таємницю, а саме про вилучення у Першій Вознесенській державній нотаріальній конторі Миколаївської області, розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Соборності, 41 належним чином завірених копій документів справи по оформленню ОСОБА_8 прав на спадщину після померлого батька ОСОБА_9, що слугували підставою для видачі свідоцтва про право на спадщину №2-409 від 11.10.2011 р. — відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого судового засідання.

Слідчий суддя                         підпис                          Н.Б. Зубар

згідно оригіналу

Суддя:

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*