Не пропусти

Забруднення пластиком є «надзвичайною ситуацією на планеті» – такою ж серйозною, як зміна клімату

mu
‼️Пластик знаходять у найглибших частинах океану, на найвищих гірських вершинах, на віддалених безлюдних островах і… в організмах тварин і людей. Нова доповідь Агентства екологічних досліджень (EIA) попереджає, що забруднення пластиком є «надзвичайною ситуацією на планеті» – такою ж серйозною, як зміна клімату.
EIA – одна з найбільш авторитетних природоохоронних груп в світі. Її експерти підрахували, що до цього часу людство виробило 10 млрд т пластику. Із них близько 6 млрд т вже викинуто на звалища, значна частина потрапила в ріки, моря, океани.
Пластикова криза стрімко посилюється, але уряди не звертають на неї достатньо уваги. EIA закликало країни всього світу приєднатися до договору ООН і взяти на себе юридично закріплені зобов’язання боротися з пластиковими відходами.
«Забруднення довкіля пластиком безпосередньо шкодить здоров’ю, призводить до втрати біорізноманіття, посилює зміну клімату та створює ризики «великомасштабних шкідливих змін навколишнього середовища», – йдеться у доповіді.
Багатосторонні міжнародні угоди щодо боротьби із втратою біорізноманіття та зміною клімату діють вже майже 30 років. Проте досі немає таких угод щодо боротьби із забрудненням пластиком. Це може обернутися катастрофою.
Нове дослідження показує, що без введення обмежень кількість пластику в океанах може потроїтися до 2040 року. До 2025 року в океанах буде приблизно 250 млн т пластику, а до 2040 — майже 700 млн т, до 2050 року вага пластику, ймовірно, перевищить вагу всієї риби в океанах.
Вчені вважають, що головна проблема – нестримне виробництво первинних пластмас. Відповідно до звіту, виробництво та споживання первинного пластику досягло неприпустимого рівня. Стимулює надмірне виробництво нафтогазова промисловість: з розвитком відновлюваних джерел енергії вони втрачають значну частину прибутків, намагаються їх частково перекрити за рахунок виробництва продуктів нафтохімії.
Пластик забруднює довкілля на всіх етапах свого життєвого циклу. Фактично відразу ці речовини починають деградувати і розпадатися на мікрочастинки. Тобто, окрім явного забруднення пластиковими предметами є ще й невидиме забруднення води, повітря та ґрунту мікропластиком. Звідти він потрапляє в живі організми. Наприклад, в філе однієї сардини міститься приблизно 30 мг мікропластику – це як рисове зерно.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.