Не пропусти

Страшно уявити, щоб було б з Україною, якщо б не було таких громадських об’єднань, як Українська природоохоронна група

Вітаємо!

Колись ви підтримали діяльність Української природоохоронної групи благодійним внеском чи підписавши важливу петицію на захист природи. Ми переконані, що мусимо прозвітувати про те, чого нам вдалося досягти за цей рік. Нижче — наші спільні з Вами досягнення. Дякуємо Вам за підтримку та зичимо в новому році миру, звершень та надзвичайних вражень!

Не хочете отримувати від нас листи? Напишіть нам про це у відповідь.

Хочете підтримати нашу роботу в прийдешньому році? Це можна зробити тут. 

zvit_sayt1
Звітуємо про нашу роботу за 2021:

1️⃣Заповідна справа

☘️Створення нових заказників:

▪️За нашим клопотанням, Миколаївська обласна рада оголосила 4 нові заказники місцевого значення: ландшафтні «Балка Глибока», «Черталківський- 2», «Райдолинський степ» та орнітологічний «Веселинівські плавні», Черкаська – заказник місцевого значення «Тясминські краєвиди», Київська – ботанічну пам’ятку природи «Урочище Ярове», Луганська – заказник  «Гора Пристин». Крім того, у Шевченківському районі на території Павлівського скверу три природні об’єкти оголосили ботанічними пам’ятками природи.

На початку 2022 року очікуємо створення ще кількох заказників на Миколаївщині, Луганщині, Черкащині, Тернопільщині і Дніпропетровщині.

▪️Загалом ми підготували обґрунтування для створення 40 заказників.

☘️Захист заповідних територій. Цього року ми аналізували ділянки ПЗФ, що були незаконно надані в приватну власність. Ми виявили 302 приватні ділянки в межах ПЗФ на Вінниччині; 2695 приватних ділянок у межах заказників на Волині; 140 – у заказниках Рівненщини, 184 – в заказниках Хмельниччини, 97 – в ПЗФ Житомирщини і 523 – у ПЗФ Київщини. За дорученням Генерального прокурора, всі ці порушення вже перевіряють прокуратури областей.

▪️За нашим зверненням, Сумська обласна прокуратура звернулася до суду з позовною вимогою, щоб скасувати надання 2 га в межах заказника «Чехів яр» у приватну власність та повернути їх заказнику.

▪️Ми також звернулись до контролюючих органів по низці гучних випадків-загроз заповідним територіям – заповіднику «Стрільцівський степ», Кінбурнській косі, заказникам у Сумській, Харківській та Чернігівській областях.

▪️Після нашої скарги Миколаївська обласна прокуратура пред’явила шість позовів в інтересах держави за надання під забудову території заказника «Мішково-Погорілове», а Новокаховська місцева прокуратура – два позови про розорювання Долини курганів.

2️⃣Степи

☘️Захист степових ділянок від заліснення. Після тривалої роботи 5000 га надзвичайно цінних степових угруповань на півострові Чонгар та на острові Куюк-Тук (Херсонщина) вдалося зберегти від залісення.

☘️Степові ділянки на земельних торгах. Ми проаналізувати всі області й виділили всі природні ділянки, виставлені на земельні торги. Таких виявилося понад 2000. Щодо кожної звернулися до Міндовкілля, Держгеокадастру, Нацполіції, Офісу Генерального прокурора і до… 350 громад. На цей час понад 7000 га цінних степів врятовано від розорювання!

☘️Захист цінних степів та лук. У межах Буцької ОТГ Держгеокадастром було проведено перевірку щодо нецільового використання земельної ділянки площею 19.5 га. У результаті, місцевого фермера, який орендував земельну ділянку, було притягнуто до адміністративної відповідальності. А після того, як він подався на узаконення своїх дій через ОВД, — отримав відмову.

3️⃣Ліси

▪️Долучилися до розробки природоохоронної частини законопроекту №2351, яким встановлюються вимоги щодо охорони рідкісних видів у лісах та поза ними. Законопроект ухвалено Верховною Радою.

▪️Допомагали консультаціями народним депутатам України для боротьби із законопроектами, потенційно шкідливими для лісів.

▪️Створили безкоштовний онлайн-курс про ліси для журналiстів та активістів, а також 4 відео, розвінчавши поширені міфи про ліси

▪️Виявили понад 100 випадків незаконних рубок по всій Україні – від Карпат до Полісся, Центральної України та навіть Чорнобильської зони відчуження, повідомили про них контролюючі органи. У багатьох випадках це закінчилося накладанням штрафів на лісгоспи-порушники, а у випадку Чорнобильської зони – обрахуванням багатомільйонних збитків.

▪️Надали свої зауваження до численних процедур з ОВД рубок лісу, що призвело до накладання суттєвих природоохоронних обмежень на щонайменше 18 лісгоспів  Рівненської, Вінницької та Кіровоградської областей, а також суттєвого обмеження рубок головного користування у Боярській лісодослідній станції біля Києва.

▪️Долучилися до надзвичайно важливого розслідування незаконних рубок у Карпатах, проведеного рухом Free Svydovets.

▪️Розробили пропозиції до Правил рубок в лісах України, спрямовані на врахування вимог з охорони біорізноманіття під час проведення рубок.

▪️Виявили понад 4000(!) випадків «дерибану» лісів Київської області та передали інформацію до прокуратури.

4️⃣Смарагдова мережа

▪️За нашим клопотанням, до розробки якого долучились 94 науковці (за 2 роки роботи), Міндовкілля номінувало на розгляд Постійного комітету Бернської конвенції додаткові 147 територій для включення до Смарагдової мережі; Конвенція прийняла пропозиції і розмістила їх на сайті Ради Європи як «пропоновані території» Смарагдової мережі, які повинні отримати статус затверджених після проходження певних процедур.

▪️За нашою скаргою щодо планованого будівництва ВЕС на полонині Боржава, до України виїхала експертна делегація. На основі звіту незалежних експертів Постійний комітет Бернської конвенції затвердив рекомендації для Уряду України: «Плани на забудову необхідно скасувати. Цілком зрозуміло, що буде здійснено значний вплив на біорізноманіття; тому потрібно шукати альтернативні території, де вплив був би значно менший і де його не буде на території Смарагдової мережі».

5️⃣Річки

Ми проаналізували екологічні ризики для України від будівництва водного шляху Е40 та видали звіт для розгляду в Міндовкіллі, Комітеті ВР з питань екологічної політики та в Раді національної безпеки та оборони. За нашим проханням, Кабмін звернувся до уряду Білорусі щодо проведення транскордонної оцінки проекту Е40. На цей час результатом міжнародної компанії проти Е40 стало згортання планів його фінансування з боку ЄС та відмова від проекту Польщі.

6️⃣Екоосвіта

▪️Для популяризації можливостей інструменту INaturalist ми організували тренінги «Наукове фотографування видів у природі».

▪️Оголосили конкурс фотографій «Природа Подесення».

▪️Розпочали цьогорічну серію експедицій з вивчення біорізноманіття Ржищівської ОТГ, до якої долучилось 46 науковців, а також понад 40 експедицій з вивчення біорізноманіття різних територій в 18 областях.

▪️Матеріали експедицій та інших ініціатив ми публікуємо в глобальній базі біорізноманіття GBIF та допомагаємо публікувати іншим. Ми опублікували відомості про понад 200 тисяч знахідок видів флори і фауни (переважно рідкісні види).

7️⃣ОВД

☘️Аналіз реєстру Оцінки впливу на довкілля. За 2021 рік ми опрацювали приблизно 1300 звітів та повідомлень про плановану діяльність, відправили 659 зауважень та пропозицій. Успішними для нас стали 103 кейси, де результатом є відсутність провадження небезпечної діяльності.

Приміром, за нашими зауваженнями, Міндовкілля не дало дозвіл: на розробку Богданівського родовища на Сумщині; на будівництво 2-ї черги Дністровської ВЕС поряд з водно-болотними угіддями міжнародного значення; на будівництво приватної золотої копальні та збагачувального комплексу в ній на межі Карпатського біосферного заповідника; на будівництво зрошувальних систем в Полтавській та Миколаївській областях, де в обох випадках фермери планували настільки значні водозабори, що в одному з випадків за 2-3 роки осушили б річку та ціле водосховище; на затоплення Бузького Гарду; на вичерпування води з Буцького каньйону; ТОВ «Атомні енергетичні системи України» видобувати уран на Дніпропетровщині; створити ще один відвал у Кривому Розі тощо.

☘️Пошук хронічних порушників законодавства про ОВД. Ми підготували для Офісу Генерального прокурора України огляд 44 найбільш одіозних позитивних висновків ОВД, виданих державними органами, які гарантовано призведуть до руйнування природоохоронних територій. Лідерами за одіозними висновками є Міндовкілля, Івано-Франківська та Київська обласні державні адміністрації.

☘️Роботи без проведення ОВД. Додатково ми почали виявляти випадки, коли проекти, що повинні проходити ОВД, реалізуються без нього. До контролюючих органів уже полетіло наше звернення щодо розчистки річки Мертвовод, а також про плани Фастівської ОТГ будувати набережну та розчищати включену в екомережу ділянку у витоках річки Стугна на Київщині. Триває робота зі слідчими щодо розслідування осушення долини річки Рось біля села Клочки, де територія не лише входить до Смарагдової мережі, але й ми давно запропонували створити заказник.

Друзі, ваша допомога – це активна природоохоронна діяльність. Завдяки вам ми можемо займатися не популярними серед донорів, але надзвичайно важливими для української природи справами!

Дякуємо кожному, хто усвідомлює свою відповідальність за збереження природи рідного краю та супроводжує нас на цьому шляху. Кожна маленька допомога важлива та наближає нас із вами до значущих результатів. Допомогти нам діяти й у наступному році можна за лінком.

Nataliia Shevchenko, CC BY-SA 4.0

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.