У травні 2020 року отвір розміром з невеликий острів відкрилося на два тижні в так званій «останній крижаній зоні» Землі – мільйон квадратних кілометрів морського льоду на північ від Гренландії та острова Елсмір, найпівнічнішого у Канаді. Вчені вперше помітили пролом в цій частині Арктики, де товщина льоду зазвичай досягає п’яти метрів.

Ніхто раніше не бачив ополонки в цій області. Лід на північ від Елсміра рухається і тане повільно, настільки він товстий і так його багато,
– сказав Кент Мур, дослідник та автор статті.

Раптова ополонка утворилася при екстремальному сильному вітрі під час тривалого антициклону. Аналіз атмосферних даних та знімків морського льоду виявив, що ополонки відкривалися тут мінімум двічі за схожих погодних умов, у 1988 та у 2004 роках, але ніхто не звернув на це уваги.

тріщина в льодовику
Утворена тріщина в льодовику / Фото NASA EOSDIS Worldview

Руйнування крижаного бастіону планети почалося

Схоже, остання крижана зона Землі не так стійка до змін клімату, як вважалося раніше. З кожним роком лід в Арктиці стає все тоншим, а ополонки будуть виникати все частіше. У короткостроковій перспективі вони навіть корисні для місцевої екосистеми: відкрита вода стає джерелом їжі для морських птахів, білих ведмедів і тюленів. Але в довгостроковій перспективі вони ведуть до руйнування льодового щита і сприяють таненню льодів.

Утворення ополонки у цій частині вельми незвичне. Це щось на зразок тріщини в щиті твердого льодового покриття, типового для регіону. Так що те, що відбувається показує, що Арктика насправді змінюється,
– заявив Девід Бабб, експерт з Університету Манітоби (Канада).