Не пропусти

Що спільного між черепахою та Україною?

Порівняння двох статей, які наведені тут, дасть відповідь на питання у заголовку.
Стаття 1.  Глава Держлісагентства Юрій Болоховець презентував дорожню карту президентської «Зеленої країни»

Керівник Держлісагентства Юрій Болоховець презентував дорожню карту програми президента Володимира Зеленського «Зелена країна».

«Найбільша увага – півдню країни, який внаслідок зміни клімату з часом може перетворитися на пустелю. За три роки ми створимо у південних областях потужний зелений щит, який відновить історичну екосистему», – повідомив Болоховець.

В Одеській і Херсонській областях буде висаджено 90+ та 85+ мільйонів дерев. У Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській – 43+ млн, 57+ та 45+ мільйонів.

«У центрі країни наймасштабнішу висадку дерев проведемо у Житомирській області. В минулі роки лісові пожежі знищили тут тисячі гектарів лісу. Лише на згарищах Житомирщини висадимо 18+ млн дерев. У цілому за три роки – 117+ млн дерев», – зазначив керівник Держлісагентства.

У Карпатах за три роки Держлісагентство планує висадити 47+ млн дерев. Відтворення лісів регіону значно пришвидшиться і внаслідок відмови від суцільних рубок.

Основна мета на сході – відновити знищені ліси Луганщини. Регіон втратив значну частину лісового фонду внаслідок потужних пожеж. На згарищах області Болоховець планує висадити 91+ млн дерев. За три роки сумарно на Луганщині буде висаджено 182+ млн нових дерев.

За словами Болоховця, дорожня карта узгоджена з регіональними та місцевими керівниками лісового агентства. У кожного є завдання по висадці – кожен знає, скільки повинен висадити у наступному році, через рік. Для кожного керівника лісового господарства області покрокове виконання завдання президента – це особистий KPI.

У найближчий час Болоховець планує провести обговорення дорожньої карти з представниками регіонів – головами ОДА, місцевими депутатами.

«Ми відкриті до пропозицій та ініціатив – за наявності додаткових територій обсяг висадки може буде збільшений. Мільярд дерев – це абсолютно реальна задача, яку поставив нам президент. Лише за декілька місяців ми провели дуже велику роботу для запуску цієї програми. Запустили процес створення потужної бази щодо  вирощування якісних саджанців дерев, адаптованих під нові кліматичні умови. Домовились із місцевою владою про передачу нам територій під висадку лісів. Сформували фінансову модель програми. І тепер створили чітку та детальну дорожню карту заліснення для кожного регіону та кожної області», – зазначив керівник Держлісагентства  https://www.unian.ua/ecology/glava-derzhlisagentstva-prezentuvav-dorozhnyu-kartu-prezidentskoji-zelenoji-krajini-11554654.html

 

Стаття 2.  ДЕРЖЛІСАГЕНТСТВО ВМІЄ НЕПРИЄМНО ДИВУВАТи
На сайті Держлісагентства України викладено дорожню карту щодо залісення https://forest.gov.ua/…/derzhlisagentstvo-predstavilo….
Не знаю в кого як, а в мене вона викликала м’яко кажучи глибоке розчарування. Якщо дуже коротко, то ліси планують насаджувати там, де їх не має бути і не збираються насаджувати там, де вони повинні бути.
Деякі речі взагалі туманні та незрозумілі. Наприклад, цитата:
«Запущено процес створення потужної бази по вирощуванню якісних саджанців дерев, адаптованих під нові кліматичні умови;».
Питання що це за саджанці і яких видів дерев? Що це за сорти чи породи, якої вони селекції? Бо такі недомовки викликають підозри, що лісгоспи й надалі будуть насаджувати чужорідні інвазійні види всупереч п.3 ст. 85 Лісового кодексу України.
Ососбливо звертаю увагу на таку цитату:
«Найбільша увага — півдню країни, який, внаслідок зміни клімату, з часом може перетворитись на пустелю. За три роки ми створимо у південних областях потужний зелений щит, який відновить історичну еко-систему та зупинить просування степів на північ країни», — сказав Голова Держлісагентства Юрій Болоховець.
Південь України дійсно може перетворитися на пустелю, але не через відсутність залісення, а через величезний відсоток розораних земель. Наприклад, 90 % території Херсонщини це рілля. Але фраза, що «зелений щит, який відновить історичну еко-систему та зупинить просування степів на північ країни» виглядає як відверте знущання над природою та наукою. Історична еко-система південних регіонів це степи, а не ліси. Як так можна перекручувати шкільний курс географії? Як можуть просуватися степи на північ, якщо вони вже переорані?! Як може поширюватися те, чого майже не залишилося? Чи в Держлісагентстві не розрізняють степ як фітоценоз і Степову зону як географічне поняття?
Найцікавіше — цифри. Виявляється у нас в країні найменше де потрібно насаджувати ліси це Карпати і Полісся, тобто там де вони мають рости згідно законів природи. На Житомирщині пропонується висадити за 3 роки 117 млн. дерев в Карпатах 47 млн. Тобто загальна цифра 164 млн.
А тепер увага в Одеській та Херсонській областях буде висаджено близько 90 та 85 мільйонів дерев. У Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській – 43 млн, 57 та 45 мільйонів, на Луганщині 182 млн. дерев. Загалом 502 млн. Можна було б зрозуміти політику Держлісагентства щодо залісення в Степових регіонах, якби мова йшла про відтворення полезахисних лісосмуг. Але про лісосмуги, як то кажуть, ані пари з вуст.
Таким чином, в зонах природного поширення лісів буде висаджено в 3 рази менше дерев, ніж Степовій зоні. Навіть якщо прибрати з цих розрахунків Луганщину, північна частина якої частково є ареалом поширення лісів, то все одно площа лісонасаджень в Степовій зоні буде майже вдвічі більшою. Мені особисто не зрозуміло, як можна насаджувати в Карпатах 47 млн. дерев, а на Херсонщині 85 млн. га!
Чому не піти природнім шляхом в степових регіонах, чому не можна просто законсервувати значну частину ріллі через залуження задля боротьби з опустелюванням? Це буде в рази дешевше, в рази ефективніше, і в рази безпечніше, бо в разі пожежі степ все ж таки здатен відтворитися сам на Півдні України, а ліс далеко не завжди. Складається враження, що держава готується до чергової лісогосподарської акції закопування великих грошей в землю.
Ну і ще одне важливе питання, яке не було озвучено. Які саме землі (категорії, типи угідь, фітоценози) будуть виділятися під залісення.
На жаль, поки що здійснюються найгірші прогнози науковців та екологів щодо чергової бездумної програми залісення в Україні, яка може бути ще жахливішою, ніж сумнозвісна держпрограма «Ліси України 2010-2015»  https://www.facebook.com/olexiyburkovskyy/posts/1004819193395276
Ось вам і відповідь на питання заголовку: Спільним є задній прохід. Черепаха через нього дихає, а в Україні все чрез нього робиться.

Сергій Колєсніков, 26.09.21

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.