Не пропусти

Будівництво Ташл. ГАЕС — Пропозиція №4

Уповноважений центральний орган, що забезпечує доступ до звіту з оцінки впливу на довкілля та іншої доступної інформації щодо планованої діяльності —  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України в особі державного секретаря Ярової Є.В., вул. Митрополита Василя Липківського, 35, Київ, 03035; (044) 206-31-74, (044) 206-31-01, OVD@mepr.gov.ua

 

Колєснікова Сергія Терентійовича,

вул………………………………………….

м. Вознесенська, Миколаївської області,

56507, kolesnikov.s.t@gmail.com

 

 

У  Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля  http://eia.menr.gov.ua/uk/case/id-564?fbclid=IwAR14zchkO-BmzkUuTr-Ohe6dcrXGNwWMFMMDSqtZtnD2ZzjWQGkuVUYo2rU  розміщено Звіт з оцінки впливу на довкілля будівництва Ташлицької ГАЕС  2018416564 (реєстраційний номер справи про оцінку впливу на довкілля планованої діяльності).

 

«Планується реалізація проєкту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів  3-6  з  поетапним  підвищенням  нормального  підпірного  рівня  (НПР) Олександрівського  водосховища  на  р.  Південний  Буг,  яке входить  до  складу Южноукраїнського  енергетичного  комплексу  (нижня  водойма  Ташлицької гідроакумулюючої електростанції ТГАЕС), до позначки +20,7 м.»

 

Надсилаю Зауваження та пропозиції  стосовно опублікованого Звіту.

konstituciya-ukrayini-319x488-product_popup

Стаття 3 Конституції України говорить, що  Людина, її життя і здоров’я, … визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.  Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

«У своєму ставленні до такого ресурсу, як вода, наголошує Кенза Робінсон з водного управління ООН, потрібно мислити більш далекоглядно, ніж у випадку з іншими ресурсами Землі: «Вода – це право людини, це вище за всі інші ресурси. У води – особливий статус, і тому ми повинні підходити до неї комплексно»

   Пропозиція № 4   Базуючись на ст.3 Конституції України, виходячі з головних обов`язків держави,   пропоную відхилити планову діяльність  Добудова ТГАЕС  тому, що ця діяльність передбачає знищення Ресурсу №1 ( питна вода),  якого в Україні катастрофічно не вистачає ,  заради виробництва іншого ресурсу (електричної енергії),  який в Україні є з надлишком.

Обгрунтування.

У розділі  3.3 Звіту Водні ресурси на арк..49  написано:  можна зробити висновок, що сучасна тенденщя до зниження р1чного стоку р. Швденний Буг на пдропостах бшя смт Олександр1вка та вище розташованих бшя м. Первомайськ та с. Шдпр’я (вище впадшня р. Синюха) також може виявитись довготри- валою. Довготривал1 багатолпш маловодш перюди можуть спричиняти значш труднонц в забезпеченш водоспоживач1в водою з р. Швденний Буг, що 1 спостершаеться на даний час.

  Цей висновок Звіту підтверджують ще й графіки стоку Південного Бугу (Додатки 1,2)

Графік витрат водиpacxod-j-bug

Клімат у світі змінюється.  В останні роки деякі регіони світу впритул наблизились до так званого дня нуль – часу найбільшої вразливості, коли вода просто закінчується. Так сталося в бразильському Сан-Паулу в 2015 році, в південноафриканському Кейптауні в 2018 році, в четвертому за розміром індійському місті Ченнаї в 2019 році.  Така ситуація зараз склалася і в США.  « В западных частях США могут официально объявить о нехватке воды (1).   Причиной этого стало изменение климата: в Колорадо и ее притоки попадает мало талой воды из-за уменьшения снежного покрова. Растущая температура воздуха обезвоживает почву и вызывает испарение влаги из водоемов».

Глобальні зміни клімату є вирішальними й для України. Зростання середньорічних температур провокує активне випаровування вологи. Наразі воно вдвічі більше, ніж було в 1990 році.   На південь України також насувається посуха (Додаток 3).

скриншот 2021-03-13 17-47-07

Сухий клімат, який раніше був притаманний херсонщині,  зараз вже перемістився на первомайщину.

«В Україні 63 тисячі річок, 400 тисяч ставків та 1100 водосховищ. Та усе одне Україна вважається маловодною країною. Останні дослідження, проведені на замовлення Світового банку, поставили нас на 125-те місце з 180 країн за кількістю питної води на душу населення. Україна стоїть між Чадом і Суданом… Україна ризикує залишитися без води швидше за Африку….Чекає сумна перспектива…»     Якщо ми дозволимо знищувати водні ресурси такими проектами, як Добудова Ташл. ГАЕС.

Обсяг річкового стоку, що припадає на одного жителя України, один з найнижчих в Європі. За класифікацією ЮНЕСКО Україна належить до країн з малим рівнем водного забезпечення (1 тис. метрів кубічних на людину).    А на півдні держави й того менше – 400-500 метрів кубічних на особу.

З 31 млн гектарів землі понад половина потерпає від дефіциту чистої води, а 3 млн гектарів знаходяться у зоні критичного дефіциту води. Якщо нічого не робити, зона посухи в 2050 році розростеться ще на 30%.

Крім того відомо, що запаси води в Миколаївській області є найнижчими в Україні (Додаток 4)

Експлуатаційні запаси води

 

 

«Таким чином, Україна синхронно з усім світом рухається до водної кризи. Тому державна та муніципальна влади повинні усвідомити масштаби проблеми та здійснити комплекс невідкладних дій. У  випадку з добудовою Ташл. ГАЕС – припинити реалізацію проекту.

 

Води у Південному Бузі катастрофічно не вистачає, її стає все менше і менше.    І що пропонує Замовник планової діяльності в умовах дефіциту питної води, що постійно зростає,  та стійкого зменшення стоку річки?

 

Він пропонує гільйотину проти головного болю: ще більше зарегулювати сток річки, порушуючи Водний Кодекс України,  та збільшити  відбір води з річки для отримання корпоративного прибутку Енергоатомом.   На аркуші 66 Звіту написано, що корисний об’ем Олександрівського водосховища при піднятті рівня води до позначки 20,7 м   включае в себе використання:-  14,4 млн.м3 —  для ГАЕС;-  7,0  млн.м3  —   для  покриття  додаткового  безповоротного  водоспоживання  трьох блошв АЕС;- 5,1  млн.м3 —  для компенсацп випаровування в двох водоймах ГАЕС.     Тобто, ЮУ ЕК планує додатково відбирати з Південного Бугу 26,5 млн. кубічних метрів води на рік.   Чи дозволяють це водні ресурси Південного Бугу?!

 

Час прирівняти проблему якості та кількості наших водних ресурсів до питань національної безпеки й адекватно протидіяти загрозі. І тоді ми маємо шанс уникнути дня нуль як для Києва, так і для інших міст та сіл нашої держави.

Саме тому, реалізація проекту Добудова Ташл. ГАЕС є НЕПРИПУСТИМИМОЮ !

 

Посилання.

  1. https://www.gismeteo.ua/news/klimat/36432-v-zapadnyh-chastyah-ssha-mogut-ofitsialno-obyavit-o-nehvatke-vody В западных частях США могут официально объявить о нехватке воды

 

Додатки.

  1. Графік витрат води р. П.Буг по рокам.
  2. Витрати води поверхневого стоку р.Південний Буг.
  3. Зміна агрокліматичних зон.
  4. Графік запасів води.

 

19.04.2021 року                      Сергій Колєсніков

 

 

 

 

 

 

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.