НТН «Свідок» зняли сюжет про купи медичного сміття як замість утилізації з лікарень та лабораторій вивозиться просто неба.

За минулий рік в лікарнях зібралося близько 100 000 тонн медичних відходів, що мають утилізовуватися. Половина з них туди й відправлена.

Під час епідемії кількість шкідливого непотребу зросла у 8 разів. А ще рукавички, маски та тести. Точного об’єму сміття ніхто не знає.

Неприємну знахідку виявили селяни на Сумщині. Туди звозили 5-тонними вантажівками відходи від коронавірусних хворих. А дізналися про все це вони від місцевих п’яничок, що сортували відходи за 200 грн на день.

Сміття скидали на колишні склади. На місце викликали поліцію та екоінспекцію.

Тепер правоохоронці мають знайти підприємців, що звозили туди відходи.

Такі випадки не поодинокі: у червні 20 тонн сміття знайшли прямо посеред дороги на Рівненщині. Там були й пробірки з лабораторій, шприци та інші речі.

У травні на сміттєвий полігон на Київщині теж вивезли відходи з лікарень — більше 4 тонн. Туди нелегально викидали сміття фейкові утилізатори.

У минулому році депутати Кременчуцької районної ради повідомляли про те, що на Білецьківському сміттєзвалищі звезли купу шприців, катетерів, крапельниць з лікарень Світловодська, а ще екпрес-тести на СНІД — і все це просто викинуто на сміття без належної утилізації.

Зазначимо, що в Україні утилізація медичних відходів відбувається, принаймні має відбуватися, відповідно до законодавства, зокрема, наказу Міністра охорони здоров’я України 22.10.1993 N 223.

Згідно з нормативними актами до епідемічно небезпечних відходів (клас B) відносять все сміття, яке було в контакті з хворими пацієнтами чи інфікованими матеріалами, включаючи відходи патологоанатомічного відділення, операційних (відходи органічного походження), виділення пацієнтів, тобто шприци, тести, катетери.

Також збір медвідходів здійснюється в спеціальні міцні, еластичні і на 100% герметичні двошарові пакети. Для кожного класу передбачений свій колір і маркування: білий або зелений — для класу A, червоний — для класу B, жовтий — для класу C, чорний — для класу D. Всі відходи, які становлять небезпеку, перед утилізацією або переробкою підлягають обов’язковому знешкодженню в печі.

Якщо ж шприци не упаковані в пакети чи без сортування викинуті, то штраф накладають на медичний заклад.

Однак всі ці правила далекі від реалій.

Під час епідемії з кожного пацієнта збирали від 2 до 10 кілограмів сміття за добу. Нині вага цих відходів росте в геометричній прогресії. Хто впевнений, що це все не викидають у лісах, полях, біля дач?

Олександр Чистяков, голова Національної екологічної ради каже, що за статистикою, медичних відходів стало у 8 разів більше через епідемію.

Лише 30 фірм мають відповідне облаштування для утилізації. Раніше вони переробляли лише 15% цих відходів. Наразі процвітають псевдоутилізатори, що викидають відходи просто неба. Переробка 1 кілограму відходів коштує до 20 грн.

«У кращому випадку вони відвозять для утилізації на підприємства. Але є такі, що прикопують у полях, зливають в річки. Близько 95% відходів закопують на полігонах», — додає він.

Зараз немає перевіряючих органів, перевірки не проводять.

Від населення лікарні відходи не приймають. Тому екоактивісти в деяких містах вже приймають небезпечні відходи: в Полтаві — це екобус, що прийматиме з 2021 року.

http://econews.bei.org.ua/2020/12/blog-post_37.html