Не пропусти

Вознесенське підземне озеро на біржі Wall Street — 3

index   Ця стаття закінчує серію з трьох статей про питну воду Вознесенська.

Перша аналізувала питну воду підземного озера, друга — Південного Бугу, третя аналізує стан справ з іншими джерелами питної води.

   Підземні горизонти питної води під Вознесенськом.

Під Вознесенськом є декілька горизонтів питної води, якими користуються підприємства та окремі громадяни, що пробурили свердловини на своїх ділянках. Наприклад, в Лагерях на глибині 18м тече потужна підземна річка, яка впадає у Мертвовод у районі Фонтана.  Але вода жорстка і вже забруднена та не відповідає санітарним нормам. Є запаси питної води й на глибинах 30,60 метрів, які ще порівняно чисті.

Для відновлення та збереження підземних горизонтів  як  джерел  питної води необхідно:

Отримати карту підземних горизонтів питної води.  Провести інвентаризацію та паспортизацію  усих свердловин  до підземних горизонтів питної води міста, попередньо пояснивши населенню їх мету. Поки що Закон дозволяє безоплатно використовувати воду підземних горизонтів для власних потреб  Перевірити відповідність їх розміщення санітарним нормам і правилам.  Надати відповідні приписи та рекомендаціїї власникам свердловин. Перевірити якість води у свердловинах, їх належність до конкретних підземних горизонтів, скласти загальні схеми розміщення підземних горизонтів,  розробити заходи щодо усунення причин  їх забруднення, якщо такі будуть виявлені. Затампонувати старі колодязі, які вже не використовуються,  або використовуються у якості зливних ям.

    Природні поверхневі джерела питної води.

На території міста є природні поверхневі джерела питної води, які  дають воду для багатьох мешканців міста.  Це — Фонтан по вул. Садовій,  джерело біля автомобільного мосту через р.Мертвовод,  …   Наразі ніхто не контролює якість води у цих джерелах.   Ст.13 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “ говорить, що до повноважень органів місцевого самоврядування  у сфері питної води входить  “здійснення контролю  за якістю питної води,  використанням та охороною джерел і систем питного водопостачання …” Кожне таке джерело потребує уваги не тільки тому, що з нього постійно вживають воду певна кількість вознесенців, але й як джерело резервного водопостачання для великої кількості людей у випадку аварії на ЮУ АЕС.

   Для відновлення та збереження   природних поверхневих джерел питної води  необхідно:

— Провести   інвентаризацію та паспортизацію  ( Додаток 6 до Державних санітарних норм

та правил «Гігієнічні вимогидо води питної, призначеної для споживання людиною»

(ДСанПіН 2.2.4-171-10)   усих природних поверхневих джерел питної води. Встановити каптажі згідно з Додатком 8 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимогидо води питної, призначеної для споживання людиною»

(ДСанПіН 2.2.4-171-10)  Перевірити якість води та довести інформацію  до мешканців, які нею користуються.  Встановити охоронні зони. Розробити та реалізовувати заходи щодо відновлення, благоустрою та охорони кожного конкретного джерела.

      Річка Мертвовод.   Річка Мертвовод тепер фактично закінчується у Таборівському водосховищу. І влітку течія річки інколи  змінює напрям на протилежний. І якщо з Олександрівського водосховища ще щось тече, то у Таборовському водосховищі Мертвовод закрили повністю. Ніхто не піклується про санітарний попуск, який би підтримував річку у живому стані. Замість того, щоб поповнювати водою Південний Буг, Мертвовод поповнює кишенні кількох орендарів.

uki9iigrfgk

 

 

 

 

 

Мертва річка Мертвовод після Таборівського водосховища. Автор – Сергій Івантишен.

Для відновлення та збереження   р.Мертвовод необхідно:

Згідно Водного Кодексу України встановити водоохоронну зону вздовж річки у межах міста, заборонити її забудову та розорення землі, ліквідувати стихійні смітттєзвалища, припинити забруднення водоохоронної зони,   звернутися до Вознесенської райради та відповідних ОТГ про аналогічні дії.   Звернутися до Миколаївської обласної ради з пропозицією спільно з іншими областями, по яких протікає р.Мертвовод,  розробити проект відродження річки Мертвовод з поступовим демонтажем руслових водосховищ. Для початку треба  добитися гарантованного санітарного попуску на усих руслових водосховищах річки

   Нормативно-правова база.

 Конституція України, ст.ст. 3, 5, 16, 27, 41, 50, 66

— Закон України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “ст.ст.6,7,9,13, 24,33,34, 35,36,37,38, 43, 46,48

—  Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Підпункт 22 частини першої статті 26

—  Водний Кодекс України, ст. 82

— Державні  санітарні  норми та правила «Гігієнічні вимоги

до води  питної,  призначеної  для  споживання  людиною»  (ДСанПіН

2.2.4- 171-10)

Сергій Колєсніков, Голова ВЕА «Зелений світ», член Басейнової ради Південного Бугу.

12.12.20

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.