Не пропусти

Вознесенське підземне озеро на біржі Wall Street

Підземне озеро питної води — невичерпні відновлювальні запаси питної води, які здатні не тільки задовільнити всі покоління вознесенців, але й приносити стабільний дохід до казни громади. За однієї умови — керувати громадою повинні не гаманці піщаних генералів, а розумні патріоти свого краю.

  Підземне озеро питної води з’явилося внаслідок потужного природного катаклізму, який перемолов скали на пісок та відклав його від с.м.т. Олександрівка до річки Мертвовод (Малюнки .2.1, 2.2)  Опади, що випадають, фільтруються  товстим шаром піску та накопичуються у підземному горизонті, який знаходиться вище рівня води у р. П.Буг та є ізольованим від неї. Озеро є відновлюваним тому, що замість води, яку відкачали з свердловин, відбувається постійне поповнення опадами. Хвойний ліс над підземним озером є санітаром , затримує піски, протидіє поверхневому випаровуванню води.

Зараз підземне озеро питної води забруднене підприємствами промзони ( шкірзавод, м’ясокомбінат, сільгоспхімія, численні піщані кар єри,  ядохімікати городів, садів та виноградників, туалети і вигрібні ями населених пунктів та дачної зони та т.і.)

Що дає забруднення води, наприклад, нітратами?   «Потрапляючи до організму,  нітрати перетворюють гемоглобін крові  на … сполуку, що не здатна переносити кисень, і спричиняють дефіцит кисню в клітинах..  Рівень цієї сполуки вище 50 % може бути смертельним. У менших концентраціях це проявлятиметься млявістю, втомлюваністю, розвитком вегето-судинної дистонії, серцево-судинних порушень, зниженням працездатності  …  збільшує ризик розвитку раку шлунку, … виразки шлунку, тощо…»    Інакше кажучи,  попив  води з нітратами і мозок почав задихатися без кисню. Він дає команду серцю збільшити подачу крові. Серце виконує команду. Тиск підвищується. А далі — або судини не витримують — інсульт, або серце — інфаркт.

На «кришці» нашого  “келиха  питної води” вирубують ліс та копають піщані кар’єри. Розігрітий оголений пісок випаровує дощову воду навіть не пропускаючи її до підземного озера.  А через водоточачі рани  кар`єрів відбувається безпосередній контакт забруднювачів з водою підземного озера та випаровування запасів питної води.  Нам кажуть заробітчани від науки, що кар`єри не впливають на рівень води підземного озера. Це — проплачена брехня, яку елементарно можна спростувати: насипте у відро піску і залийте водою. А потім відберіть частину піску — таким чином і відбувається падіння рівня води у підземному озері внаслідок діяльності численних піщаних кар`єрів. Тому й копають свої криниці у Бузькому все глибше та глибше.

Разом зі збільшенням водозабору з підземного озера для потреб міста у звʼязку з закриттям Єланецького водогону, це привело до суттєвого прогресуючого зменшення рівня води у підземному озері.

Природа потурбувалася про виключення забруднення води підземного озера водою р.Південний Буг, піднявши його рівень на кілька метрів (до 4х) над рівнем річки.  Але зараз власники піщаних кар`єрів для полегшення та здешевлення видобутку піску прорили канали, через які зрівняли рівень підземного озера з рівнем води у Південному Бузі. А це крім різкого зниження рівня води підземного озера призведе до її забруднення водою Південного Бугу. А у випадку тяжкої аварії на ЮУ АЕС позбавить Вознесенськ питної води.  Більше того, КП “Водопостачання м.Вознесенська”  сам  закачує воду з Південного Бугу до підземного  озера,  додаючи до нітратів підземного озера ще й радіонукліди ЮУ АЕС з Південного Бугу. А також весь непотреб, що приплив зверху.

 

 

risunok-shemyi-podz-ozera   Малюнок 2.1

 

 

 

karta-pidzemnogo-ozera

 

 

 

 

Малюнок 2.2  Схема розміщення підземного озера

             Для відновлення та збереження підземного озера питної води необхідно:

Стратегічне завдання:  При вирішенні екологічних проблем необхідно мислити глобально та діяти локально. Оскільки підземне озеро є вкрай вразливим для забруднювачів, то над ним повинна бути тільки рекреаційна зона  з хвойним лісом та жорстким режимом водоохоронної зони. Всі підприємства, населені пункти, дачні кооперативи повинні бути винесені за межі зони.  Всі кар`єри повинні бути закриті та рекультивовані. Це — стратегічна мета. І вирішувати її потрібно разом з іншими громадами, які розташовані над підземним озером. Дуже довго і тяжко буде до неї йти, але іншого шляху до чистої питної води нема. Люба інша дорога веде через аптеки на кладовища. Самі забруднили, самім доведеться чистити. Тому, що  без води нема життя. І треба бути ідіотом ще й у медичному значенні цього слова, щоб продовжувати пити отруєну воду (графіки медичної статистики наведено тут https://news.pn/uk/blogs/232756

Тактичні завдання:  Вивчити матеріали природоохоронної території Гідрологічний заказник місцевого значення «Підземне озеро».

Гідрологічний заказник місцевого значення «Підземне озеро» створено рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 23.10.1984 року №448 «Про мережу територій та об’єктів природно-заповідного фонду» загальною площею 41 га в межах Вознесенського району Миколаївської області. Заказник представляє собою підземне озеро прісної води під шаром піску з виходом на поверхню у вигляді двох озер (32 та 9) га.

Заказник входить до складу орнітологічного заказника місцевого значення «Бугський».

Землекористувач – ВАТ «Зелений Гай». Охоронне забов’язання від 09.11. 2009 року №0-62, видане Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області.  

 ( Управління екології та природних ресурсів  Миколаївської обласної держадміністрації

К-12 – 16Пі-03 від 12.04.2016)

Мета — використання статусу гідрологічного заказника та розширення його меж на всю територію підземного озера.

Нове будівництво у зоні треба заборонити.  Населені пункти над озером повинні мати центролізоване водовідведення або герметичні вигрібні ями та туалети.

Провести інвентаризацію та паспортизацію  всих свердловин  до підземних горизонтів питної води. Перевірити відповідність їх розміщення санітарним нормам і правилам.   Треба враховувати санітарні зони свердловин не тільки від вигрібних ям, туалетів, інших потенційних забруднювачів однієї земельної ділянки, але й на суміжних. Надати відповідні приписи та рекомендації власникам свердловин. При щільній забудові згідно з будівельними та санітарними нормами рекомендувати спільні свердловини або вигрібні ями для кількох суміжних ділянок. Перевірити якість води у свердловинах, їх приналежність до конкретних підземних горизонтів, скласти загальні схеми розміщення підземних горизонтів,  розробити заходи щодо усунення причин забруднення, якщо такі будуть виявлені. Затампонувати старі колодязі, які вже не використовуються,  або використовуються у якості зливних ям.

Герметичність вигрібних ям та туалетів  може гарантувати тільки спеціально створений будівельний підрозділ  при КП “Водопостачання м.Вознесенська. Жоден об`єкт міста чи населеного пункту над підземним озером не може бути введений у експлуатацію без ценрталізованного водопостачання  та водовідведення, або  облаштування  свердловин питної води згідно санітарним нормам і герметичних вигрібних ям та туалетів.  Проекти  вигрібних ям та туалетів  повинні пройти екологічну експертизу  і можуть бути різними в залежності від території. Вартість спорудження вигрібних ям та туалетів цим підприємством повинна бути прозорою і при потребі датуватися за рахунок бюджету міста або ОТГ.

Генеральні плани населених пунктів зони повинні передбачати висадку хвойного лісу на всих вільних землях,  припинення нового будівництва та у перспективі винесення населених пунктів за межі зони.  Санітарні зони свердловин та колодязів повинні жорстко контролюватися.  Особливо це стосується свердловин КП “Водопостачанн м. Вознесенська”.

Існуюча практика боротьби з забрудненням нітратами води підземного озера шляхом розбавлення водою Південного Бугу є хибною та повинна бути припинена. Треба добитися зменшення забруднення води підземного озера і конкретно — кожної свердловини. Аналізи питної води проводити точно у відповідності з Державними санітарними нормами. Згідно ст.9 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “ У разі,  коли питна вода має відхилення  за  показниками  від державного  стандарту,  органи місцевого самоврядування інформують споживачів через  засоби  масової  інформації  про  її  якість  та вживають  заходів,  пов’язаних  з  відверненням  загрози  здоров’ю людей.   За приховування виявлених фактів перевищення допустимих норм притягувати винних до відповідальності згідно ст.ст. 46,48 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення. “ За результатами повних аналізів кожної свердловини  та поточних мікробіологічних аналізів розробляти та виконувати заходи щодо припинення або зменшення конкретного забруднення. Розведення риби у басейнах інфільтраційного забору води треба заборонити.

Над підземним озером створити сертифіковану зону органічного землеробства з єдиним центром захисту рослин.  Це дозволить населенню збільшити свої прибутки за рахунок реалізації органічної продукції по договорам з супермаркетами України та ЄС. Застосування хімічних засобів захисту рослин та мінеральних добрив треба заборонити. Добування корисних копалин (піску) заборонити.  Всі підприємства, розташовані на підземному озері, повинні розробити свої плани припинення забруднення підземного горизонту, А у  перспективі їх необхідно винести за межі підземного озера.   Необхідно ліквідувати над зоною стихійні звалища сміття та організувати його вивіз.

Контроль за додержанням водоохороних зон всих без винятку джерел питної води повинен постійно виконуватися виконкомом міста, КП “Водопостачання м.Вознесенська”, виконкомами ОТГ зони.

Для того, щоб не вводити додаткові ризики онкозахворювань населення від хлорорганічних сполук треба замінити використання хлору для обеззараження води на сучасні безпечні для здоров`я способи.

Дуже довго та легко забруднювали свою воду. Тепер, коли почали масово хворіти та вимирати, треба ставати на довгий та витратний шлях відновлення свого підземного озера питної води. Крім цього, необхідно вивчити, припинити забруднювати та охороняти інші підземні горизонти. А ще — Південний Буг чекає нашої допомоги, щоб і його вода стала живою.

«Вода, у тебя нет ни вкуса, ни цвета, ни запаха, тебя невозможно описать, тобой наслаждаются, не ведая, что ты такое. Ты не просто необходима для жизни, ты и есть жизнь» (Антуан де Сент-Экзюпери)

Сергій Колєсніков, 10.12.20

 

 

 

bilya-vch-zamovolka-rozrobbugskie-na-balastnoevidobutok-piskudereva-padayut-u-voduzavod-silikatnogo-kerpicha-tselevoezeleniy-gaykaryer-prosuvayetsya-vglib-lisuspilyani-bagatorichni-dereva

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.