Не пропусти

Наталія Озерянська про конфлікт із головою Олександрівської ОТГ: «Він думає, що має конкурентку…»


Наталія Озерянська – перша заступниця селищного голови Олександрівської ОТГ. Працює в місцевому самоврядуванні з 2003 року. Спочатку була держслужбовицею, згодом пішла в депутатки, стала секретарем сільради. Потім мала кількарічний досвід роботи на посаді в. о. сільського голови. Зрештою, коли були вибори в 2015 році, балотувалася на голову села й перемогла – її підтримали 77% виборців. Але згодом почалася децентралізація, кілька населених пунктів вирішили об’єднатися в територіальну громаду й обрали собі керівництво.

За домовленістю, Озерянська не висувала своєї кандидатури на голову ОТГ. «Все-таки ми, два села і одне селище, об’єдналися довкола Олександрівської селищної ради, тому нам виглядало логічно, що голова селищної ради і буде головою ОТГ», – так колись нам в інтервю пояснювала Наталія.

Спочатку команда працювала злагоджено, але щойно почалися балачки про наступні місцеві вибори, як очільника громади ніби підмінили.

«Голова мені відкрито говорить, що я не виконую свою роботу, але коли прошу конкретизувати, то не може нічого сказати. Каже, що працюю на себе. Всі мої ініціативи «рубаються», ідеї крадуться. Він думає, що має конкурентку, яка сидить у нього під носом. Хоча я сама ніколи не говорила, що хочу йти на вибори, про це почали говорити люди», – розповіла Наталія Озерянська.

Вона також пригадала, що коли в громаді розробляли програму рівності прав жінок і чоловіків, довелося звернутися по допомогу до організації «ООН Жінки». Тоді й виникла доволі неприємна ситуація. Наталію попросили коротко розповісти про особливості її роботи.

«Я написала в листі, наприклад, про те, що в нас премії виписують усім у «ручному режимі». Є розпорядження про надбавку за інтенсивність, мені депутати дають до 50%, а голова ставить 10%, тоді як секретарю ради (чоловікові) – 25%. Комусь може три тисячі дати, а мені – тисячу-півтори. Розповіла про цей фінансовий бік питання і зазначила, що шкодую, бо побоялася конкуренції, не пішла на вибори проти чоловіка, коли було об’єднання, хоча тепер розумію, що в мене були великі шанси на перемогу… І голова десь у пошті знайшов мій лист, прочитав, роздрукував собі і тепер возить цей листочок у «бардачку» в машині. Хоч я й пояснювала, що нічого секретного в цьому не бачу. Так, можливо, й справді думаю, що пожалкувала. Але що тут такого?! Кожен громадянин України має право йти на вибори, балотуватися, висувати свою кандидатуру, хіба ні?», – говорить Озерянська.

Відтоді вона потерпає через тиск із боку голови ОТГ. Каже, що він заборонив їй здійснювати виїзні прийоми у віддалених селах. Приписує собі її досягнення, цілковито нівелюючи її роботу. Усіляко налаштовує проти жінки підлеглих, залякує їх. Навіть телефонує до людей і розповідає, чому варто підтримувати його, а не заступницю, зводить наклепи і влаштовує провокації різного штибу.

«Може сказати, наприклад, що якщо виконком піднімає тарифи, то це Озерянська підняла!.. Люди розділилися, вони підтримують мене, але в очі йому нічого не можуть сказати. Навіть дійшло до того, що при ньому не можуть зі мною спілкуватися. Я пішла у відпустку, виходжу, а мені говорять: «Ви не ображайтеся, якщо до вас люди не будуть вітатися, бо нам було сказано, щоб обирали, хто в чиїй команді», – розповідає Наталія.

Зараз вона разом із Молодіжною громадською радою працює над бюджетом участі. Уже повністю розробила процедуру та підготувала всі необхідні документи. І тут раптом голова заявив, що вперше чує про таку ініціативу.

«Хоча на сесії, яка відбулася 29 травня, я винесла проєкт рішення про внесення змін до Положення про бюджет участі, і ми жваво дискутували з депутатами в передчутті того, що нарешті люди зможуть реалізовувати свої ініціативи за бюджетні кошти. Поки тривала дискусія і голосування, голова «сидів» у телефоні, а тепер каже, що все робиться за його спиною. Результат – заборонено розпочинати процедуру проведення бюджету участі, хоча мною була пророблена колосальна робота», – констатує заступниця голови.

Чи не найбільшою незручністю стало те, що керівник почав вимагати видалити сторінку громади, яку Озерянська створила в Фейсбуку, розробивши комунікаційну стратегію. Там зараз понад тисячу підписників, для яких щодня публікуються новини із життя всіх населених пунктів, що входять до Олександрівської ОТГ.

«Я її звісно не видалила, бо не  можна цього робити, це зрада стосовно людей. Але перейменувала, зробила просто «Громада. Новини». Люди продовжують читати, передивляються. Але він і далі наполягає на видаленні. Забрав у мене доступ до загальної електронної пошти», – каже Озерянська.

За її словами, з ініціативи голови створили іншу сторінку в Фейсбуку. Однак посадовець скрупульозно моніторить усі публікації Озерянської, перевіряє, хто і кому ставить «лайки» і навіть подейкують, що телефонує працівникам бюджетної сфери з вимогою писати йому пости з подяками.

«Люди обурюються, але пишуть, бо вимушені. Я вже сказала йому, що з такої сторінки всі глузують. Якщо це селищна рада, то там має бути відповідний контент», – зазначає заступниця голови.

Наразі на сторінці всі пости – це інформація про кожен крок керівника громади: створив, відкрив, відвідав, заявив…

Тим часом Наталія Озерянська теж не сидить склавши руки. Голова критикує її роботу, але йому складно знайти реальну причину для звільнення, адже саме його заступниця є головним рушієм усіх змін у громаді – пише проекти, проводить опитування та соціологічні дослідження, працює з донорськими організаціями, багато навчається. Із найбільш масштабного – координує проекти в межах програми DOBRE, опікується впровадженням гендерно орієнтованого бюджетування, ініціювала й реалізувала облаштування Центру надання адмінстративних послуг для жителів громади…

«Нещодавно робила звіт про свою роботу – які документи готувала, скільки заходів проводила, які програми, плани та стратегії розробляла… Порахувала, що я зараз очолюю 27 комісій – починаючи від земельної і закінчуючи надзвичайними ситуаціями. Навіть була головою тендерного комітету. Ми періодично вносимо зміни в посадову інструкцію із моєї ініціативи, бо треба, щоб хтось відповідав, наприклад, за упередження торгівлі людьми. Додаю це туди, бо все одно ж мені доводиться над цим працювати. Це не просто формальність, це праця і відповідальність.  Тому дуже боляче чути, коли на мене зводять наклеп, що я «не справляюся із роботою», – зазначає політикиня.

Прикметно, що у голови ОТГ і його заступниці кардинально різні погляди на розвиток населених пунктів. Озерянська каже, що їй часом доводиться хитрувати, щоб «просунути» ту чи іншу важливу ініціативу.

«Створюю робочу групу, запрошую його і намагаюся при людях пояснити, що це справді потрібно. Люди слухають, дякують і кажуть, що так, нам це треба. Тоді вже йому нема куди подітися – погоджується. А так, хоч що б я йому говорила, то він в усьому шукає підступи. Ми ніби різними мовами розмовляємо. Якщо в населеному пункті немає водогону, то навіщо там будувати футбольне поле тільки тому, що так вирішив голова?! Я бачу розвиток громади в тому, що потрібно інвестувати, а не просто латати інфраструктурні дірки. Нам треба підтримувати малий і середній бізнес, щоб були податки. Маємо стратегію, яку нам допомагали розробляти, маємо дуже дієві плани покращення послуг. Від цього треба відштовхуватися», – наголошує Озерянська.

Вона зізнається, що попри всі труднощі налаштована працювати далі. На початку пандемії очолила штаб із протидії коронавірусу. Коли звичний насичений графік порушив карантин, використала цей період для розробки багатьох документів, у тому числі й гендерного паспорту громади. На останній сесії презентувала відразу вісім проєктів рішень, і всі одноголосно були прийняті депутатами.

«У 2016 році я взяла на себе зобов’язання жити в громаді і працювати для неї. Дуже люблю свою роботу, не уявляю без неї життя і відчуваю себе тут на своєму місці. Так, є дуже багато ризиків. Але ж якщо правильно все налагодити, то можна ефективно працювати. Головне – в мене є підтримка людей, хоча багато хто й не може мене зараз відкрито підтримувати, і це тяжко», – підсумувала Наталія Озерянська.

Вікторія Кобиляцька, 50%

5 комментарии

 1. Так мало того, селищний голова ще й звільнив начальника відділу освіти ОТГ в порушення діючого законодавства. Основною причиною звільнення чиновника було те, що вона відмовилась виконувати забаганки сільського голови щодо призначення директора Олександрівської ЗОШ тому, що розпорядження (вказівка) селищного голови суперечила діючому законодавству.
  В звязку з тим, що начальник відділу освіти відмовилась виконувати незаконні розпорядження сільского голови на неї почав здійснюватись тиск, як з боку сільського голови так і підконтрольних йому депутатів.
  На сесіях сільскої ради в присутності сільського голови та депутатів, секретар сільської ради превселюдно ображав посадову особу місцевого самоврядування (тоді як себе він поводить з жителями громади), а саме цікаве, що все це проходило в присутності депутатів серед яких є і директори шкіл та педагогічні працівники,які навіть не намагались зробити зауваження про недопустимість подібних висловлювань з боку секретаря сільскої ради.Дана ситуація показово показує як розправляються з «неугодними», та має ознаки-МОБІНГУ,але ж як тоді депутати-освітяни боряться в своїх навчальних закладах з проявами булінгу?
  Але кілька років тому назад сільский голова в газеті «Вісті Вознесенщини» відкрито заявляв,що Він спокійний за освіту в громаді і всіляко вихваляв начальника відділу освіти-так коли ж сільский голова був щирим в своїх висловлюваннях?
  На мою думку, заступник сільского голови розкрила питання «внутрішнього клімату» який панує в сільскій раді.
  А поведінка та дії депутатів на сесіях сільскої ради скоріш нагадує дії «пєвчіх» сільского голови, а своїх виборців.

 2. ВЛАСТЕЛИН КОЛЕЦ

  Люди добрі Н. Озарянська молодець. Сміливо!!! А ГОЛОВА ХАЙ КРАЩЕ торкаючисть теми честі надасть відповідь: Це що неповага до мешканців громади , чи Ви боїтесь людей , коли протягом другої своєї каденції ігноруєте і не виконуєте прямих своїх посадових обов»язків . А саме Закон України » Про місцеве самоврядування» п. 7 ст.42 .Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін. Звіт голови на відкритій зустрічі з громадянами -це прямий Ваш обов»язок. Чи для Вас це справа честі. Порушувати Закон Украіни та ігнорувати мешканцями громади. Шановні депутати голова четвертий рік не виконує свій обов’язок.

 3. Кстати Ваша страница в фейсбуке «Громада.Новини» довольно таки не плохая,-освещались события в ОТГ,публиковались соц.опросы,скажем прямо живая. Сейчас заходишь на страничку «Олександрівська громада» и что видишь:
  -спасибо Николай Николаевичу,что купил в детский сад рулон обоев(при этом, что ДЯКУЮТ все, начиная от заведующей, родителей детишек, а также самих деток.Складывается такое впечатление,что во все группах в детском саду висят портреты Николай Николаевича). Как то это напоминает Северную Корею, Вам не кажется?Я не удивлюсь тому,что скоро на официальной странице будут «ДЯКУВАТИ» к примеру, что над Александровкой светит солнце или пошел дождь или голова громади пришел на работу.Ведь это прямая обязанность должностных лиц содержать детские сады в надлежащем состоянии не так ли?
  Кстати в комментариях главы ОТГ говорится
  -««Вимагав видалити створену у Фейсбуці сторінку Олександрівської селищної ради.Можу прокоментувати і ці звинувачення. Від самого початку створення цієї сторінки там публікувалася інформація не про те, що було зроблено в наших населених пунктах, не актуальні для всіх повідомлення, а виключно те, що хотіла, щоб було опубліковано вона, її постійні відрядження, особисті досягнення і при цьому безліч фото, на яких зрідка був голова селищної ради. Ми не раз про це говорили. Я просив трохи розбавити тематику публікацій матеріалами, які були б цікаві всіх жителям громади, адже сама назва сторінки казала сама за себе – «Олександрівська територіальна громада». Значить, тут повинні були бути новини про всі села та селище ОТГ, а не якісь вибіркові. Але мої прохання просто проігнорували. Проігнорували раз, другий, третій… І врешті було вирішено створити нову офіційну сторінку. Так ми і зробили.»
  «Виявляється, чотири останні роки у громаді працювала лише перша заступниця, а всі інші або «сиділи» у телефоні», або «просто сиділи у кабінетах, протираючи штани та отримуючи за це високу зарплатню та премії».»А получается на оборот создали новую страничку для собственного пиара, и получается, что все работники поселкового совета «протирали штаны»,а работал только один человек.
  Знаете в Северной Корее Ким Чен ИН казнил 7 человек лишь за то,что они по его мнению плохо скорбили по поводу смерти Ким Чен Ира, так и здесь если кто то из работников бюджетной сферы «Не Дякуе или имеет свою точку зрения».
  Поэтому уже если в таком русле освещать события в в ОТГ, то лучше уж делится кулинарными рецептами.

 4. Если бы в сельском совете была бы книга «Отзывов и Предложений», то наверное уже бы завели бы наверное 10 том с разделом «Подяки»,поэтому «Фейсбук» и «диджиталижация»,сумела уберечь не одну лесополосу в ОТГ.
  Самое интересное,что «дякуют» одни и теже.
  Наверное когда поселковый глава избирался он представлял избирателям свою программу и люди сделали свой выбор. Правильный он или нет это уже следующий вопрос, но так,чтоб каждый день «Дякувати» это по моему уже слишком, а самое интересное,что «дякуют» подписчики которые проживают в Хмельницком,Николаеве, Кишиневе.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.