Не пропусти

Що може дати кожному з нам медична реформа?

 

Хіба міг хтось з нас передбачити ще 2 місяці тому, що ми опинимося на карантині.  Що будемо відрізані від повноцінного життя  та зустрічей з друзями, колегами, родичами.

Саме тому спогади про приємні спілкування та корисні зустрічі в моєму житті дозволяють зараз пережити свій депресивний стан , який, впевнена , переживають багато хто з нас.

Про одну таку зустріч і хочу розповісти.

Було це в лютому цього року. Я навчалася на 3-х денному семінарі в Миколаєві з дуже актуального на даний час питання – медичної реформи та взаємодії  громадських організацій з медичними закладами.

Для мене особисто  питання медичної реформи  було «темный лес». Думаю, що для більшості населення теж. 

                                Що ми знаємо про медичну реформу?

Впевнена, що більшість знає дуже мало. Переважно із засобів масової інформації ( як правило – негативна інформація) та власних вражень від відвідування лікарні.

Так , ми всі заключили договори з сімейними лікарями.

Ми знаємо, що є первинна допомога – це саме і є прийом у сімейного лікаря. І є вторинна допомога – це прийом  у лікарів –спеціалістів, хірургів , невропатологів  тощо.

І щоб попасти до сімейного лікаря – треба завчасно зареєструватись. А щоб попасти до лікаря-спеціаліста, необхідно спочатку попасти до сімейного лікаря. Для цього  треба час і для такого порядку необхідно звикнути, чого ми, звичайно, не хочемо.

З таким приблизно багажем знань я приїхала на семінар-тренінг для активістів та неурядових громадських організацій, який відбувся в Миколаєві 25-27 лютого 2020 року. 

screenshot_4

Три дні ми вчилися, робили практичні справи, спілкувалися з тренерами громадської організації  «100 відсотків життя» з м.Рівне. Багато чого зрозуміли, багато залишилось питань, але якісь початкові знання з’явилися. Виникло бажання всі ці знання довести до відома своїх другів та колег.

screenshot_7

І перший  шанс у мене з’явився. У мене є подруга, з якою ми зустрічаємося кожного разу, коли я буваю в Миколаєві. Це дуже активна, цілеспрямована натура, якій цікава громадська робота, новини політичного та буденного життя.  Але Віта займається чисто технічною роботою – проекти, розрахунки, цифри та графіки. Тому  вона дуже любить слухати про всі новини та знання , отримані мною на семінарах.

Зустрілися ми з нею в останній день семінару, коли від кількості отриманої інформації вже боліла голова, але за чашкою ароматного чаю з м’ятою в затишному залі Сіті-центру нам вдалося гарно провести час. А я змогла відповісти на її питання, які вона мені задавала після того, як почула тему семінару.

screenshot_5

Виявилося, що вона теж нічого не знає про медичну реформу і її цікавило абсолютно все:

 • для чого потрібна медична реформа?
 • хто від неї виграє – лікарі чи пацієнти?
 • що вже зроблено і що планується зробити в лікарнях, щоб ця реформа запрацювала?

Спробую телеграфним текстом розповісти, як мені вдалося надати відповіді на ці питання.

                  

                                              Для чого ж потрібна медична реформа?

 1. В Україні вже 101 рік діяла система академика радянських часі Семашка М.О. в медицині, де вся статистика та фінансування лікарні  залежить від кількості ліжко-місць  в стаціонарі. А це оплата ліків, комунальних послуг, оплата медичного персоналу.
 2. Розподіл коштів проводився з Києва на обласні Управління охорони здоров’я, потім на місцеві ради, а вже потім на конкретні лікарні
 3. У 2019 році на утримання всіх закладів охорони здоров’я в Україні було витрачено близько 100 млрд.грн.  А неформальні платежі у вигляді «благодарності» лікарям склали  біля 250 млрд.грн.
 4. В Україні сьогодні налічується  ліжко-місць в 2 рази більше, ніж в Німеччині. А населення  цієї країни складає сьогодні 83 млн.осіб, що вдвічі більше , ніж  в Україні. Це означає, що на 1 українця приходиться в 4 рази більше ліжко-місць, ніж на одного німецького громадянина. І що, якість лікування у нас в 4 рази краща, ніж в Німеччині?
 5. В Рівненській області працює 7 (!) протитуберкульозних диспансерів, хоча вони займають 6 місце по захворюваності. Для чого ?

А в Миколаївській області, яка займає перше місце  — працює тільки один.

На утримання одного хворого в тубдиспансері витрачається щорічно близько 450 тис.грн. в рік.

Як говорять спеціалісти — основа загроза передачі туберкульозу у відкритій формі знімається через 2-3 тижня лікування, а тримають в тубдиспансері по півроку, щоб не втрачати ліжко-місця.

 1. В окремих районних лікарнях роблять по 6 операцій в рік. А весь час утримуються лікарні, медперсонал, сплачуються за комунальні послуги та електроенергію. Зрозуміло, що лікарі втрачають досвід і такі лікарні використовуються неефективно з точки зору фінансового забезпечення.

Саме тому була розроблена медична реформа, щоб кошти, виділені державою на охорону здоров’я населення витрачалися ефективно. 

Що має змінитися  в медичних закладах і хто від цього виграє – лікарі чи пацієнти?

 1. Буде діяти система «Гроші ходять за пацієнтом». Кошти на лікування конкретної людини буде направлятися саме в ту лікарню, де ця людина лікується. Можна проживати у Вознесенську, а лікуватися у Миколаєві, Одесі чи Києві. А кошти на лікування будуть перераховані саме в цю лікарню.
 1. Розподілом коштів буде займатися новоутворена установа  «Національна служба здоров’я України» ( НСЗУ), яка  отримує:
 • кошти  — на 2020 рік – 120 млрд.грн.  – за рішенням  Верховної Ради;
 • документи  — відповідні протоколи для лікування кожного виду захворювання – від Міністерства охорони здоров’я.

НСЗУ розподіляє ці кошти безпосередньо по лікарнях в залежності від кількості пацієнтів, які заключили договори з сімейними лікарями.

При цьому кожна лікарня заключає договір на надання медичних послуг безпосередньо з  НСЗУ

Таким чином, чим більше договорів заключено, тим більше фінансування отримає та чи інша лікарня.

Це дало змогу збільшити заробітну плату медперсоналу первинної ланки. Сьогодні сімейний лікар отримує заробітну плату від 13 до 17 тис.грн., а медсестра – від 10 до 12 тис.грн.  ( замість 5 та 4 –х тис.грн.).

 1. Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я  № 504 затверджено перелік безкоштовних аналізів, які проводяться при первинній медичній допомозі:
 1. Загальнийаналізкрові з лейкоцитарною формулою.
 2. Загальнийаналізсечі.
 3. Глюкоза крові.
 4. Загальний холестерин.
 5. Вимірюванняартеріальноготиску.
 6. Електрокардіограма.
 7. Вимірювання ваги, зросту, окружностіталії.
 8. Швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, віруснігепатити.

* Варто знати, що за будь-яке збирання плати за вищезазначені аналізи  — НСЗУ штрафує лікарні при надходженні відповідних скарг. Є «гаряча лінія».

 1. Відповідно до Закону України  «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування  населення» встановлені Програма державних гарантій та Пакет медичних послуг. (https://nszu.gov.ua/storage/editor/files/paketimedichnikhposlug-07022020_1581100466.pdf)

«Програма медичних гарантій — програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг  та лікарських засобів, повну оплату надання  яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами» ( ст.2 цього закону)

Стаття 4. Програма медичних гарантій

 1. У межах програмимедичнихгарантій держава гарантує громадянам повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням:

1) екстреної медичної допомоги;

2) первинної медичної допомоги;

3) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;

4) третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

5) паліативної медичної допомоги;

6) медичної реабілітації;

7) медичної допомоги дітям до 16 років;

8) медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

 • При цьому діє програма «доступних ліків» за рецептами сімейних лікарів.

Програма працює для пацієнтів, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим  діабетом ІІ типу. До списку ліків, які можна отримати за програмою, включено 254 лікарських засобів, 78 з яких можна отримати безоплатно, інші ж — з незначною доплатою.

 https://nszu.gov.ua/ogoloshennya-pro-ukladennya-dogovoriv/dostupni-liky

 • Прийом лікарів вторинної допомоги здійснюється за направленням сімейного лікаря.
 • Прийом лікарів на госпіталізацію також проводиться за направленням сімейного лікаря , при чому направлення може бути виписано і в інші міста України, незалежно від місця проживання.

Окремо хочу  сказати про «швидку допомогу», як ми її називаємо.

А правильно – це екстрена медична допомога, яка надається при загрозі життю.

Дозволю собі навести окремі пункти з Закону України «Про екстрену медичну допомогу» 

«Екстрена медична допомога – медична допомога, яка полягає у здійсненні медичними працівниками відповідно до закону невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування та збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я»;

«невідкладний стан людини — раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин»

Екстрена медичної допомога надається  пацієнтам, які перебувають у загрозливих для життя станах, зокрема при:

 • знепритомленні;
 • судомах;
 • раптових розладах дихання;
 • раптовому болю у ділянці серця;
 • блювоті кров’ю;
 • гострому болю у черевній порожнині;
 • зовнішній кровотечі;
 • ознаках гострих інфекційних захворювань;
 • порушенні мовлення, слабкості у кінцівках, що виникли раптово;
 • гіпо- та гіперглікемічних комах;
 • гострих психічних розладах, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або інших осіб;
 • усіх видах травм (пораненнях, переломах, вивихах, опіках, важких забоях, травмах голови);
 • ураженні електричним струмом, блискавкою, теплових ударах, переохолодженні, асфіксії всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи, удушення);
 • ушкодженнях різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо);
 • отруєннях, укусах тварин, змій, павуків та комах тощо;
 • анафілактичних реакціях, спричинених різними чинниками;
 • порушеннях нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо).

Тому нам слід звикати до того, що при будь-яких захворюваннях, не пов’язаних з загрозою для життя «швидка допомога» виїжджати не буде. І я особисто вже придбала для себе та своєї родини необхідні ліки від температури,  тиску, знеболюючі, від  діареї  (вибачте за подробиці ),  ампули ношпи та анальгіну, магнезії та папаверину – як кажуть, на крайній випадок.

Крім того, ми маємо змогу зателефонувати своєму сімейному лікарю чи в диспетчерську екстреної медичної допомоги за консультацією при виникненні порушень здоров’я.

 • Підсумовуючі вищевикладене і розумію, що інформації багато, хочу сказати, що від медичної реформи мають виграти і лікарі і пацієнти. Лікарі отримають достойну заробітну плату і конкретні Протоколи надання медичних послуг

( простими словами  — однакову для всіх Інструкцію з лікування конкретного захворювання),  а пацієнти отримають  безкоштовну медичну допомогу на всіх рівнях , особливо  важливо це для третинного рівня – при операціях.

Зрозуміло, що для цього потрібно, щоб медична реформа продовжувалася .

                        Що ж вже зроблено в плані впровадження медичної реформи?

 1. Завершений перший етап медичної реформи – створена сімейна медицина та заключенні договори пацієнтів з сімейними лікарями.
 2. З 1 квітня 2020 року розпочатий другий етап – реформування вторинної ланки медичних закладів. Але зараз на багатьох ефірах телебачення депутати Верховної Ради та політологи  висловлюються проти впровадження цієї реформи.

Тому хочу взяти на себе сміливість порекомендувати вам, як читачам, зробити для себе свої висновки, трохи глибше ознайомитися з документами та практиками впровадження реформи в різних містах України.

А  також хочу запропонувати вам оцінити свої знання з медичної реформи, заповнивши наступну анкету.

ВБО «Ініціатива заради життя» розробили гугл анкету, яка спрямована на дослідження рівня задоволеності населення медичною допомогою в центрах первинної медико-санітарної допомоги в Миколаївській області.

Результати опитування будуть надані постійній комісії при Миколаївській обласній раді.

Прошу вас прийняти участь в опитуванні та поділитися посиланням  на анкету  зі своїми  друзями та знайомими.

Таким чином ми можемо внести свій вклад в просування медичної реформи ( або не в просування – думки є різні)

  Посилання на анкету:

https://docs.google.com/forms/d/1HiqUWJeoCOxMrBWkDoLbAkYn4f7KaURtGebusoiCYc/edit

P.S.

Ось так, намагалася розповісти про зустріч з подругою, а в результаті з’явилася така  собі інформаційна стаття.

Щоб закінчити на позитиві – додала наші фото під час зустрічі.

Ніколи не знаєш, що буде завтра. Тому  треба цінити те добре, що вже відбулося.

                                                Тетяна Зелінська, громадський діяч, починаючий журналіст.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.