Не пропусти

Під лежачий камінь вода не біжить

На вересневу (2019) сесію міськради винесені два важливих питання:

Про затвердження Програми  охорони навколишнього природного середовища Територіальної громади міста Вознесенська на 2019-2021 роки

19.08.2019

Про затвердження Стратегічного плану розвитку Територіальної громади міста Вознесенська до 2027 року

19.08.2019

http://voz.gov.ua/rkd-2019/2367-veresen.html

 

   Можливі два варіанти: Перший – ми приймаємо активну участь у процесі прийняття рішень. Другий – залишаємося у своїй крайній хаті і віддаємо свою долю у руки мера та бепутатів   ( http://voznesenskonline.com.ua/bezzakonnya-u-voznesenskiy-miskiy-radi

   Я вибираю перший варіант. Тому що вже давно працюю з мером та депутатським корпусом і чудово розумію, які рішення будуть прийняті. Якщо громада не скаже, хто у місті хазяїн, кому вона довірила вести свої справи, а хто – слуга.

   Замість «Одобрям-с» запропонованному  проекту Стратегічного плану  ВЕА «Зелений світ» пропонує такий проект Рішення ради:

1.  Перенести розгляд проекту Стратегічного плану.

2.  Доручити Міському голові :

     2.1 Підготувати звіт про виконання  Стратегічного плану розвитку міста 2011 — 2020 року (  http://voz.gov.ua/strategchn-dokumenti.html  ),    опублікувати його та винести  на  розгляд депутатів.

     2.2  З врахуванням розгляду звіту доопрацювати проект Стратегічного плану розвитку Територіальної громади міста Вознесенська до 2027 року, опублікувати та провести належне громадське обговорення  цього надзвичайно важливого для громади  стратегічного документу

3.  До п.3  проекту Стратегічного плану включити:

3.1.1  Досягти сталого забезпечення громади якісною питною водою (згідно з концепцією, запропонованою ВЕА «Зелений світ»)

3.1.2  Зменшення забруднення повітря автотранспортом (Об`їзна дорога, «зелена хвиля» по вул. Київській, підземний перехід з базару на пригородній автовокзал, тощо). 

3.1.3   100% відновлювана енергія ( включити до Стратегічного плану головні тези Плану сталого енергетичного розвитку  м. Вознесенська 2010 — 2020 року (  http://voz.gov.ua/strategchn-dokumenti.html  ) 

   Щодо питної води.

Згідно ст.30 Регламенту ( http://voz.gov.ua/reglament.html ) суб`єктом подання проекту рішення може виступити громадська організація.  ГО ВЕА «Зелений світ» скористався цією можливістю та підготував проект рішення «Про стале забезпечення міста якісною питною водою». 

   Є сенс викласти тут текст Пояснювальної записки до проекту рішення – дуже важливо, щоб громада знала проблеми питної води, прийняла їх як свої особисті проблеми, підключилася до їх вирішення.

   Тоді у вознесенців з`явиться шанс отримати якісну питну воду.

Пояснювальна записка чимала. Але зменшити її не можна. Це повинен знати кожен член нашої громади. щоб свідомо боротися за своє право на чисту питну воду.

   Об`єднаємо наші зусилля. Пишіть на мій е-м. Заходьте на Вознесенський форум ( http://vozfor.net/threads/nasha-pitevaja-voda.642/page-4  ).

    Не можна здаватися без бою. 

Пояснювальна записка 

 

                                      до проекту рішення міської ради

 

                  Про стале забезпечення міста якісною питною водою.

                                                          Зміст:

 1. Обгрунтування необхідності підготовки проекту рішення………………………………….1
 2. Мета і завдання підготовки проекту рішення……………………………………………………..3
 3. Нормативно-правова база………………………………………………………………………………….12
 4. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків затвердження рішення………..13
 5. Інформація про оприлюднення даного проекту рішення…………………………………….13

 

 1. Обгрунтування необхідності підготовки проекту рішення.

   Не золото, не нафта, не газ, а звичайна питна вода стала зараз Ресурсом №1 на планеті.   Кожна третя людина на Планеті Земля, або 2,2 мільярда людей у всьому світі, не мають доступу до безпечної питної води. Більше половини населення Планети або 4,2 мільярда людей не мають безпечної санітарії.  (Дані згідно з останнім звітом Дитя́чого фонду ООН ЮНІСЕФ та Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) https://www.facebook.com/davr.gov.ua/posts/2427823214121709?notif_id=1566482023704982&notif_t=page_highlights

Зміна клімату приводить до зникнення гірських льодовиків, які забезпечують питною водою мільйони людей. Це вже викликало хвилю міграції населення і цілком можливо, що ця хвиля накриє і Європу.

Внаслідок танення льодовиків Антарктиди багато країн будуть частково або повністю затопленими (у їх числі і південні регіони України)  https://www.unian.ua/ecology/10633101-mayzhe-ves-pivden-ukrajini-opinitsya-pid-vodoyu-zhurnal-zmodelyuvav-kartu-zemli-bez-lodovikiv-foto.html

Вже зараз Японія шукає країну, у якої можна купити землю для переселення. А США ведуть переговори про купівлю Гренландії.  Англія заявляє, що це не є справедливим, що у Росії так багато ресурсів…

Кілька десятків країн поки що безкровно воюють за Антарктиду. Найближчим часом слід очікувати крім хвилі міграції ще й на екологічні війни.

І у нашому місті склалася вкрай напружена ситуація з якістю питної води: до міського водогону подається вода, у якій нітрати підземного озера розбавлені радіонуклідами атомної станції.

Без чистої питної та зрошувальної води не можуть бути здоровими ні люди, ні земля.  Якщо поливаємо землю чистою водою — вона віддячує щедрими врожаями. Якщо засоленою — кращі у світі чорноземи перетворюються на мертві солончаки.

Людина приблизно на 70% складається з води. Якщо ми споживаємо чисту питну воду — ми здорові. Якщо забруднену — хворіємо та передчасно вимираємо.

Не варто це доводити – достатньо подивитися на медичну статистику.

 

«ПТАХИ ВІД ПОГАНОЇ ВОДИ ПОМИРАЮТЬ ШВИДКО, А ЛЮДИ – ПОВІЛЬНІШЕ. І НІХТО НЕ НАПИШЕ, ЩО СПРАВЖНЯ ПРИЧИНА — БРУДНА ВОДА»

 

 1. Николаевская область по заболеваемости онкологией занимает 1 место в Украине, а по смертности — 2 место https://news.pn/ru/money/208183?fbclid=IwAR11yBQrmuuLM7Zl5U-FM8lbW5wUhFxrh4a7eqLN8lo9r8XKySKuwL-7pU4

 « Захворюваність на злоякісні новоутворення в Миколаївський області значно перевищує показники в інших регіонах країни… А у Вознесеську — на 13,0% вище обласного показника».  http://voz.gov.ua/material/6956 

 

 1. Вознесенськ займає перше місце в області по вимиранню населення. http://voznesenskonline.com.ua/?p=34867
 2. У Вознесенську 35тисяч, а у Южноукраїнську — 40. Скорочення населення у 2016 році у Вознесенську-  298, а  Южноукраїнську в десятеро менше — 26. Вони обслуговують ядерні реактори, але п`ють воду із Бугу після самоочищення її на Мигійських  порогах, а ми — після Олександрівського водосховища, до якого постійно “продуваєься” рідина з технічної водойми-охолоджувача ЮУ АЕС.http://voznesenskonline.com.ua/demografiya-voznesenska-za-2017r-sertnist-zmenshano-narodzhuvanist-zbilsheno-odnak-depopulyatsiya-mista-ne-zupinena-shaleno-roste-kilkist-vibortsiv-yih-vzhe-bilshe-nizh-u-bilshomu-yuzhnoukrayins
 3. У м. Вознесенськ у 2016р. найвищий по області, показник смертності серед малюків до 1 року  http://voznesenskonline.com.ua/?p=39689

 

 1. На вознесенщіні хворіють на  щитоподібну  залозу цілими сімями https://news.pn/ru/public/149398
 2. Замначальника облздрава Оксана Черненко констатировала, что в Николаевской области один из самых высоких уровней заболеваемостью онкологией. (20 декабря, 2018)   Черненко назвала по каждому району статистику за 9 месяцев на 100 тыс. населения: Николаев — 314, Вознесенск — 365, Первомайск — 292, Южноукраинск — 279, Арбузинский район — 241, Баштанский — 197, Березанский — 202. Березнеговатский — 238, Братский — 242, Веселиновский — 299, Витовский — 320, Вознесенский — 240, Врадиевский — 222, Доманевский — 214, Еланецкий — 235, Казанковский — 221, Кривоозерский — 192, Николаевский — 286, Новобугский — 264, Новоодесский — 222, Очаковский — 248, Первомайский — 232, Снигиревский — 294. Черненко добавила, что за год показатели будут больше.   .   https://mycity.mk.ua/news/389013
 3. Рівень захорюванності на ВІЛ (СНІД) (на 100тисяч населення) за 2018рік: Вознесенськ    100,7 (+ 29,1% порівняно з 2017 роком).  В той час, коли у Миколаєві – 46,1, Первомайську – 58,9, Южноукраїнську – 68,1.

http://oblzdrav.mk.gov.ua/index.php/medichna-statistika/7564-deyaki-statistichni-pokazniki-za-9-misyatsiv-2018-roku

 1. 8. Захворюваність розладу психіки та поведінки. Вознесенськ тут на другому місці (12,66 на 100 тисяч населення), а перше (що викликає занепокоєння) впевнено посідає Южноукраїнськ (19,95), в той час , як у Миколаєві – 6,37

 

Що ж виходить, що у Вознесенську більше шкідливих промислових підприємств ніж у Миколаєві чи Южноукраїнську?     Причина у іншому —  якість питної води.

 

Держава гарантує громадянам України доступ до якісної  питної  води ( ст.ст.6,7 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “).

У нашого міста є кілька  джерел  води — підземне озеро,  інші підземні запаси води, природні джерела (Фонтан по вул. Садовій, … ), р.П.Буг, р.Мертвовод,  Але внаслідок споживацького ставлення до природних ресурсів майже всі ці джерела вже забруднені та не відповідають стандартам питної води.

Воду дуже легко забруднити. Але практично її не можливо очистити від таких забруднювачів, наприклад, як нітрати  підземного озера та трітій Південного Бугу. Перші ведуть до смерті від інфаркту чи інсульту, а другі — від онкозахворювань.

Тому залишається один шлях до чистої питної води — не забруднювати її.

Згідно ст.13  Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “

до повноважень  органів місцевого самоврядування  у сфері питної води  належить

здійснення контролю  за якістю питної води,  використанням та охороною джерел і систем питного водопостачання.

Тому заради забезпечення теперішнього та прийдешніх поколінь вознесенців якісною питною водою ми повинні дбати про  відновлення та збереження всих без винятку джерел питної води. Крім нас самих ніхто у державі цим не переймається.

Програма “Питна вода” повинна стати головною програмою міста. Інформація про її виконання повинна  вноситися до порядку денного кожної сесії міської ради.  Вода — це здоров`я і життя людей, все інше — вторинне.

Ця робота є тривалою та потребує значних витрат. Але іншого шляху нема. Або ми починаємо дбати про свою питну воду. Або отруєна питна вода вбиває нас.

Перший крок до чистої питної води  — внесення змін та доповнень до міської програми «Питна вода на 2006-2020рр», або прийняття нової довгострокової програми.

 

 1. Мета і завдання підготовки проекту рішення.

 

Мета: відновити та підтримувати  природну чистоту всих джерел  води для використання її сучасним та майбутніми поколіннями вознесенців у якості невичерпних та поновлюваних джерел чистої  води.

Завдання:

2.1  Відновлення  та збереження джерел централізованного водопостачання міста.

Таких джерел два — підземне озеро та р.Південний Буг.

2.1.1  Підземне озеро питної води з’явилося внаслідок потужного природного катаклізму, який перемолов скали на пісок та відклав його від с.м.т. Олександрівка до річки Мертвовод (Малюнки .2.1, 2.2)  Опади, що випадають, фільтруються  товстим шаром піску та накопичуються у підземному горизонті, який знаходиться вище рівня води у р. П.Буг та є ізольованим від неї. Озеро є відновлюваним тому, що замість води, яку відкачали з свердловин, відбувається постійне поповнення опадами. Хвойний ліс над підземним озером є санітаром , затримує піски, протидіє поверхневому випаровуванню води.

Зараз підземне озеро питної води забруднене підприємствами промзони ( ВПКО, м’ясокомбінат, сільгоспхімія, численні піщані кар єри,  ядохімікати городів, садів та виноградників, туалети і вигрібні ями населених пунктів та дачної зони та т.і.)

Що дає забруднення води, наприклад, нітратами?   «Потрапляючи до організму,  нітрати перетворюють гемоглобін крові  на … сполуку, що не здатна переносити кисень, і спричиняють дефіцит кисню в клітинах..  Рівень цієї сполуки вище 50 % може бути смертельним. У менших концентраціях це проявлятиметься млявістю, втомлюваністю, розвитком вегето-судинної дистонії, серцево-судинних порушень, зниженням працездатності  …  збільшує ризик розвитку раку шлунку, … виразки шлунку, тощо…»    Інакше кажучи, попив води з нітратами і мозок почав задихатися без кисню. Він дає команду серцю збільшити подачу крові. Серце виконує команду. Тиск підвищується. А далі — або судини не витримують — інсульт, або серце — інфаркт.

На «кришці» нашого  “келиха питної води” вирубують ліс та копають піщані кар’єри. Розігрітий оголений пісок випаровує дощову воду навіть не пропускаючи її до підземного озера.  А через водоточачі рани  кар`єрів відбувається безпосередній контакт забруднювачів з водою підземного озера та випаровування запасів питної води. Нам кажуть заробітчани від науки, що кар`єри не впливають на рівень води підземного озера. Це елементарно можна перевірити : насипте у відро піску і залийте водою. А потім виберіть пісок — таким чином і відбувається падіння рівня води у підземному озері внаслідок діяльності численних піщаних кар`єрів.

Разом зі збільшенням водозабору з підземного озера для потреб міста у звʼязку з закриттям Єланецького водогону, це привело до суттєвого прогресуючого зменшення рівня води у підземному озері.

Природа потурбувалася про виключення забруднення води підземного озера водою р.Південний Буг, піднявши його рівень на кілька метрів (до 4х) над рівнем річки.  Але зараз власники піщаних кар`єрів для полегшення та здешевлення видобутку піску прорили канали, через які зрівняли рівень підземного озера з рівнем води у Південному Бузі. А це крім різкого зниження рівня води підземного озера призведе до її забруднення водою Південного Бугу. А у випадку тяжкої аварії на ЮУ АЕС позбавить Вознесенськ питної води.  Більше того, КП “Водопостачання м.Вознесенська” сам закачує воду з Південного Бугу до підземного  озера,  додаючи до нітратів підземного озера ще й радіонукліди ЮУ АЕС з Південного Бугу. А також весь непотреб, що приплив зверху.

.

 

 

 

Малюнок 2.1

Малюнок 2.2 Схема розміщення підземного озера

              Для відновлення та збереження підземного озера питної води необхідно:

Стратегічне завдання:  При вирішенні екологічних проблем необхідно мислити глобально та діяти локально. Оскільки підземне озеро є вкрай вразливим для забруднювачів, то над ним повинна бути тільки рекреаційна зона  з хвойним лісом та жорстким режимом водоохоронної зони. Всі підприємства, населені пункти, дачні кооперативи повинні бути винесені за межі зони.  Всі кар`єри повинні бути закриті та рекультивовані. Це — стратегічна мета. І вирішувати її потрібно разом з іншими громадами, які розташовані над підземним озером. Дуже довго і тяжко буде до неї йти, але іншого шляху до чистої питної води нема. Самі забруднили, самім доведеться чистити. Тому, що без води нема життя. І треба бути ідіотом ще й у медичному значенні цього слова, щоб продовжувати пити отруєну воду.

Тактичні завдання:  Вивчити матеріали природоохоронної території Гідрологічний заказник місцевого значення «Підземне озеро».

Гідрологічний заказник місцевого значення «Підземне озеро» створено рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 23.10.1984 року №448 «Про мережу територій та обєктів природно-заповідного фонду» загальною площею 41 га в межах Вознесенського району Миколаївської області. Заказник представляє собою підземне озеро прісної води під шаром піску з виходом на поверхню у вигляді двох озер (32 та 9) га.

Заказник входить до складу орнітологічного заказника місцевого значення «Бугський».

Землекористувач – ВАТ «Зелений Гай». Охоронне забовязання від 09.11. 2009 року №0-62, видане Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області.  

 ( Управління екології та природних ресурсів  Миколаївської обласної держадміністрації

К-12 – 16Пі-03 від 12.04.2016)

Мета — використання статусу гідрологічного заказника та розширення його меж на всю територію підземного озера.

Нове будівництво у зоні треба заборонити.  Населені пункти над озером повинні мати центролізоване водовідведення або герметичні вигрібні ями та туалети.

Провести інвентаризацію та паспортизацію  всих свердловин  до підземних горизонтів питної води. Перевірити відповідність їх розміщення санітарним нормам і правилам.   Треба враховувати санітарні зони свердловин не тільки від вигрібних ям, туалетів, інших потенційних забруднювачів однієї земельної ділянки, але й на суміжних. Надати відповідні приписи та рекомендації власникам свердловин. При щільній забудові згідно з будівельними та санітарними нормами рекомендувати спільні свердловини або вигрібні ями для кількох суміжних ділянок. Перевірити якість води у свердловинах, їх приналежність до конкретних підземних горизонтів, скласти загальні схеми розміщення підземних горизонтів,  розробити заходи щодо усунення причин забруднення, якщо такі будуть виявлені. Затампонувати старі колодязі, які вже не використовуються,  або використовуються у якості зливних ям.

Герметичність вигрібних ям та туалетів  може гарантувати тільки спеціально створений будівельний підрозділ  при КП “Водопостачання м.Вознесенська. Жоден об`єкт міста чи населеного пункту над підземним озером не може бути введений у експлуатацію без ценрталізованного водопостачання  та водовідведення, або  облаштування  свердловин питної води згідно санітарним нормам і герметичних вигрібних ям та туалетів.  Проекти  вигрібних ям та туалетів  повинні пройти екологічну експертизу  і можуть бути різними в залежності від території. Вартість спорудження вигрібних ям та туалетів цим підприємством повинна бути прозорою і при потребі датуватися за рахунок бюджету міста або ОТГ.

Генеральні плани населених пунктів зони повинні передбачати висадку хвойного лісу на всих вільних землях,  припинення нового будівництва та у перспективі винесення населених пунктів за межі зони.  Санітарні зони свердловин та колодязів повинні жорстко контролюватися.  Особливо це стосується свердловин КП “Водопостачанн м. Вознесенська”.

Існуюча практика боротьби з забрудненням нітратами води підземного озера шляхом розбавлення водою Південного Бугу є хибною та повинна бути припинена. Треба добитися зменшення забруднення води підземного озера і конкретно — кожної свердловини. Аналізи питної води проводити точно у відповідності з Державними санітарними нормами. Згідно ст.9 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “ У разі,  коли питна вода має відхилення  за  показниками  від державного  стандарту,  органи місцевого самоврядування інформують споживачів через  засоби  масової  інформації  про  її  якість  та вживають  заходів,  пов’язаних  з  відверненням  загрози  здоров’ю людей.   За приховування виявлених фактів перевищення допустимих норм притягувати винних до відповідальності згідно ст.ст. 46,48 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення. “ За результатами повних аналізів кожної свердловини  та поточних мікробіологічних аналізів розробляти та виконувати заходи щодо припинення або зменшення конкретного забруднення. Розведення риби у басейнах інфільтраційного забору води треба заборонити.

Над підземним озером створити сертифіковану зону органічного землеробства з єдиним центром захисту рослин.  Це дозволить населенню збільшити свої прибутки за рахунок реалізації органічної продукції по договорам з супермаркетами України та ЄС. Застосування хімічних засобів захисту рослин та мінеральних добрив треба заборонити. Добування корисних копалин (піску) заборонити.  Всі підприємства, розташовані на підземному озері, повинні розробити свої плани припинення забруднення підземного горизонту, А у  перспективі їх необхідно винести за межі підземного озера.   Необхідно ліквідувати над зоною стихійні звалища сміття та організувати його вивіз.

Контроль за додержанням водоохороних зон всих без винятку джерел питної води повинен постійно виконуватися виконкомом міста, КП “Водопостачання м.Вознесенська”, виконкомами ОТГ зони.

Для того, щоб не вводити додаткові ризики онкозахворювань населення від хлорорганічних сполук треба замінити використання хлору для обеззараження води на сучасні безпечні для здоров`я способи.

 

2.1.2  Річка Південний Буг. 

Річка жива, поки вона біжить.  Мудра природа передбачила все: вода випаровується з поверхні океану та поливає землю. Зайва вода стікає по балкам до річки, яка несе вже забруднену воду до моря. Там вона випаровується і вже очищеною знову поливає землю. Так було мільйони років і так повинно бути завжди, якщо ми хочемо зберегти життя на Землі.  Весняні паводки існують не для того, щоб їх ловили у водосховища.  Вони, як потужний насос, продирають русло річки глибами льоду, камінням та деревами. А потім річка продовжує бігти до моря у своїй первозданній красі та величі. Вона дарує людям  чисту воду, годує їх рибою, перевозе їх грузи. І не треба ніяких додаткових поглиблень русла. Якщо річка перестане нести воду до моря, тоді й иоре пеесохне. Що вже й відбувається: висохло Аральське, проблеми у Каспійського, Чорне море без річкової води вже також «квітує та пахне».

І цей процес кругооберту води у Природі є найвищим Законом. Людина не має права ламати цей гігантський планетарний механізм зрошення та очищення води.

Ми живемо всередині цього механізму та  користуємося його благами. Але, як хробаки, знищуємо те яблуко, у якому живемо.

Природа подбала про те, щоб все живе на Землі було забезпечене чистою водою в достатній кількості і завжди. Поки примати  не змінили дубинку на ковша екскаватора. Людина “покорила” Природу. Тепер ми не можемо чекати від неї милості.

Зміна клімату та пов`язані з нею природні катаклізми є відповіддю Природи на нерозумну діяльність людини. І ця відповідь веде до знищення людини, як біологічного виду..

Поки ще є шанс.

Вчені говорять про «точку не повернення», яку людство вже перетнуло. Але не можна здаватися без бою.  Треба виправляти свої помилки та помилки попередніх поколінь для того, щоб не зникла наша нерозумна споживацька цивілізація.

Наш Буг є тяжко хворим: 16 тромбів перекривають цю водну артерію України дамбами руслових водосховищ, 192 греблі відсікають від нього малі річки, близько 8400 гребель відсікають від Бугу водостоки на балках. Звідки візьметься в Бугу вода?  Його поповнюють  лише каналізаційні стоки.   Річка заросла водоростями та очеретом, стояча вода стала синьо-зеленою, на її берегах оселилися болотні птахи,  зникла риба, річка катастрофічно обміліла та втратила свою природню здатність самоочищуватись, солона вода з лиману підімається вверх по руслу П.Бугу., не зустрічаючи протидії течії…   Річку перетворили у 16  каналізаціїних відстойників. Ту річку, що ледь-ледь тече нижче ЮУ ЕК (а інколи, навіть у зворотньому напрямку!), скоріше можна назвати мертвою, ніж живою. Тому й зрошувальні поля та люди теж стають хворими. Нашому Бугу терміново потрібна допомога

Єланецький водогін — сучасане потужне підприємство, яке забезпечувало місто Вознесенськ і кілька районів Миколавської області питною водою, припинив своє існування. Воно вже було  не здатне  очищувати воду Південного Бугу після ЮУ АЕС до питних стандартів.

Крім того, в наслідок тяжкої аварії на ЮУ АЕС, ймовірність якої різко зростає у зв’язку з продовженням експлуатації  енергоблоків ЮУ АЕС понад проектний термін а також проведенням низки небезпечних експериментів  на ЮУ АЕС ( підвищення потужності енергоблоків, використання їх у якості маневрених, використання нештатного палива …) до річки П.Буг потраплять радіонукліди, що унеможливить використання води для питних цілей та зрошення. Тоді й підземне озеро не допоможе. Тому, що КП «Водопостачання м. Вознесенська» закачує до нього воду з Південного Бугу . А «кар`єристи» зровняли рівень підземного озера з рівнем води у р. Південний Буг – зламано природний механізм забезпечення якісною питною водою вознесенців.

Єланецький водогін не зміг очищати річкову воду після ЮУ АЕС , а у Вознесенський водогін закачується вода з П.Бугу без очисних споруд!  Просто у басейни закачується річкова вода, а поряд стоять артезіанські свердловини. Вода фільтрується піском від жаб та сміття, хлорка вбиває у воді все живе, нітрати підземного озера розбавляються до ПДК радіоактивною водою Південного Бугу, і після цього суміш подається у місто. Але радіонукліди ЮУ АЕС разом з  хімічним брудом, що приплив зі всієї України,  змулені разом з Чорнобильськими радіонуклідами гідроагрегатами Ташлицької ГАЕС,  без перешкод потрапляють на наші поля та у наші організми.

Наприклад, від  радіоактивного трітію , який цілодобово скидає у Буг ЮУ АЕС, не здатен очистити воду навіть самий дорогий фільтр. Тому весь трітій, який у великій кількості продукується у ядерних енергоблоках,  виходить за межі атомної станції. І більша його частина попадає до технічної водойми-охолоджувача. А звідти — у П.Буг.

Якщо для України вміст тритію у воді не повинен перевищувати 30 тис. Бк/л, то у країнах ЄС допустима концентрація цього радіонукліду складає 100 Бк/л.   ФОКУС: https://goo.gl/qDMwu9

(Ru) «Весь образовавшийся в 1-м контуре тритий будет сброшен за пределы станции> (Л3). Количество сбрасываемого трития в окружающую среду не поддаётся контролю…оказавшись в грунтовых водах, прудах-охладителях, по биологическим цепочкам поступает в организм детей и взрослых людей. Он опасен тем, что как водород, может оказаться также в клетках генных структур, однако, претерпев радиоактивный распад, превращается в гелий, разрушая клетку гена. Это воздействие на людей, даже не работающих на АЭС, представляет собой варварский опыт, скрытно и постоянно проводимый над нами без нашего согласия » 

   https://news.pn/ru/public/129404

 

            Річка Південний Буг до ЮУ ЕК та нижче нього. Автор – Павел Луговой.

 

Зараз ЮУ АЕС, прикриваючись проектом підвищення рівня Олександрівського водосховища до 20,7м,  протизаконно без відповідних екологічних експертиз та громадського обговорення активно реалізує кілька проектів, які суттєво погіршать якість річкової води нижче Олександрівського водосховища. Це — проект добудови Ташлицької ГАЕС та проект реконструкції системи технічного водопостачання ЮУ АЕС. В реальних планах стоїть будівництво нових енергоблоків та будівництво заводу ядерного палива на проммайданчику ЮУ АЕС.

Ці проекти є прихованими складовими частинами проекту ЮУ ЕК середини останнього століття минулого тисячоліття.  Екологічна експертиза цього проекту довела його цілковиту екологічну неприйнятність. Були прийняті рішення урядів СРСР, УРСР та керівництва Миколаївської області про заборону його ралізації. Але те, що було заборонене у Радянському Союзі, зараз у шахрайський спосіб будується у самостійній Україні.

Хоча у сучасному світі вже існують технології, які дозволяють виробляти та акумулювати електричну енергію у безпечний для людей та природи спосіб.

Зараз протизаконно ведеться інтенсивне будівництво  проекту реконструкції  системи технічного водопостачання ЮУ АЕС. Від населення приховується те, що проектом передбачено відділення частини Ташлицького водосховища вздовж автомобільного мосту для верхньої водойми Ташлицької ГАЕС. Разово буде скинуто у наші водогони та на наші городи 10 млн кубометрів технічної рідини з технічної водойми-охолоджувача ЮУ АЕС. А надалі кожного дня через восьмиметрові тонелі 6 гідроагрегатів Ташл.ГАЕС будуть скидатися зі 100 метрової висоти десятки мільйонів кубометрів цієї рідини, перемішаної з хімічно-радіаційними намулами Ташлицького та Олександрівського водосховищ.

У Ташлицькому водосховищі заборонено ловити рибу, купатися і  навіть — кататися на байдарках. Теж саме чекає і на наш Буг.

Весь непотреб  після ЮУ АЕС попливе по Бугу у наш водогін та на наші зрошувальні  землі.  Ніякий пісок інфільтраційного водозабору і навіть самий дорогий фільтр не здатний перетворити таку рідину на питну воду.

Тоді наведена вище статистика вимирання населення міста  суттєво погіршиться.

А у випадку дуже ймовірної та зростаючої вірогідності аварії  на ЮУ АЕС  “Водопостачання м.Вознесенська” не зможе забезпечити населення міста чистою питною водою.

Тому здоров`я річки Південний Буг — це наше здоров`є.

 Для відновлення та збереження річки Південний Буг як головного джерела нашої  питної води необхідно не погоджувати проекти, які пов`язані з негативним впливом на стан річки Південний Буг.

Згідно діючого законодавства населення має право на першочергове забезпечення питною водою. І ми повинні скористатися цим правом. Тому що без питної води з Південного Бугу Вознесенськ не може існувати.  А свої технічні проблеми ЮУ АЕС повинна вирішувати у сучасний спосіб без збільшення навантаження на водні ресурси.

 

    2.2 Інші підземні горизонти питної води.

Під Вознесенськом крім підземного озера є й інші горизонти питної води, якими користуються підприємства та окремі громадяни, що пробурили свердловини на своїх ділянках. Наприклад, в Лагерях на глибині 18м тече потужна підземна річка, яка впадає у Мертвовод у районі Фонтана.  Але вода жорстка і вже забруднена та не відповідає санітарним нормам. Є запаси питної води й на глибинах 30,60 метрів, які ще порівняно чисті.

Для відновлення та збереження підземних горизонтів  як  джерел  питної води необхідно:

Отримати карту підземних горизонтів питної води.  Провести інвентаризацію та паспортизацію  всих свердловин  до підземних горизонтів питної води міста. Перевірити відповідність їх розміщення санітарним нормам і правилам.  Надати відповідні приписи та рекомендаціїї власникам свердловин. Перевірити якість води у свердловинах, їх приналежність до конкретних підземних горизонтів, скласти загальні схеми розміщення підземних горизонтів,  розробити заходи щодо усунення причин їх забруднення, якщо такі будуть виявлені. Затампонувати старі колодязі, які вже не використовуються,  або використовуються у якості зливних ям.

 

2.3 Природні поверхневі джерела питної води.

На території міста є природні поверхневі джерела питної води, які  дають воду для багатьох мешканців міста.  Це — Фонтан по вул. Садовій,   …   Наразі ніхто не контролює якість води у цих джерелах.   Ст.13 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “ говорить, що до повноважень органів місцевого самоврядування  у сфері питної води входить  “здійснення контролю  за якістю питної води,  використанням та охороною джерел і систем питного водопостачання …” Кожне таке джерело потребує уваги не тільки тому, що з нього постійно вживають воду певна кількість вознесенців, але й як джерело резервного водопостачання для великої кількості людей у випадку аварії на ЮУ АЕС.

   Для відновлення та збереження   природних поверхневих джерел питної води  необхідно:

Провести інвентаризацію та паспортизацію  ( Додаток 6 до Державних санітарних норм

та правил «Гігієнічні вимогидо води питної, призначеної для споживання людиною»

(ДСанПіН 2.2.4-171-10)   усих природних поверхневих джерел питної води. Встановити каптажі згідно з Додатком 8 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимогидо води питної, призначеної для споживання людиною»

(ДСанПіН 2.2.4-171-10)  Перевірити якість води. Встановити охоронні зони. Розробити та реалізовувати заходи щодо відновлення, благоустрою та охорони кожного конкретного джерела.

screenshot_16

2.4  Річка Мертвовод.  Річка Мертвовод тепер фактично закінчується у Таборівському водосховищу. І влітку течія річки інколи  змінює напрям на протилежний. І якщо з Олександрівського водосховища ще щось тече, то у Таборовському водосховищі Мертвовод закрили повністю. Ніхто не піклується про санітарний попуск, який би підтримував річку у живому стані. Замість того, щоб поповнювати водою Південний Буг, Мертвовод поповнює кишенні кількох орендарів.

 

 

Мертва річка Мертвовод після Таборівського водосховища. Автор – Сергій Івантишен.

 

Для відновлення та збереження   р.Мертвовод необхідно:

Згідно Водного Кодексу України встановити водоохоронну зону вздовж річки у межах міста, заборонити її забудову та розорення землі, ліквідувати стихійні смітттєзвалища, припинити забруднення водоохоронної зони,   звернутися до Вознесенської райради та відповідних ОТГ про аналогічні дії.   Звернутися до Миколаївської обласної ради з пропозицією спільно з іншими областями, по яких протікає р.Мертвовод,  розробити проект відродження річки Мертвовод з поступовим демонтажем руслових водосховищ. Для початку треба  добитися гарантованного санітарного попуску на усих руслових водосховищах річки.

 

 1. Нормативно-правова база.

 

Конституція України, ст.ст. 3, 5, 16, 27, 41, 50, 66

— Закон України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “ст.ст.6,7,9,13, 24,33,34, 35,36,37,38, 43, 46,48

—  Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Підпункт 22 частини першої статті 26

—  Водний Кодекс України, ст. 82

— Державні  санітарні  норми та правила «Гігієнічні вимоги

до води  питної,  призначеної  для  споживання  людиною»  (ДСанПіН

2.2.4-171-10)

 

 1. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

                                       затвердження рішення.

Місто отримає  сталий доступ до невичерпних та відновлювальних джерела чистої питної та зрошувальної води. Це суттєво вплине на тривалість та якість життя вознесенців та  дозволить сучасному та майбутнім поколінням  не тільки забезпечити свої потреби, але й заробляти гроші на продажу екологічно чистих  питної води та продуктів харчування.

 

 1. Інформація про оприлюднення даного проекту рішення.

 

Проект рішення « Про відродження  та збереження  джерел  питної води»  розміщено на веб-сайті міста…………….. .

 

 

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.