Не пропусти

Керівництво ВЧ 1478 з Вознесенська звинувачують у аферах із землею аеродрому Міноборони у Кривому Розі

У Кривому Розі є один із стратегічних військових аеродромів – Довгінцеве. На летовищі посіяли соняшник. Подейкують, що на ньому умудрилася збагатитися приватна фірма, що належить генералу. Чи справді це так? На аеродромі проводять природовідновлювальні роботи чи прокручують оборудку?

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

stezhkamy_vijny_2_1268741094

Чому аеродром повністю розікрали?

Аеродром функціонував із середини 1950-х до 2000-го. Саме тоді полк військово-транспортної авіації, який тут базувався, розформували, згодом і літаки порізали на метал. Господарників тут було достатньо, проте ладу ніхто не навів.

До березня 2015-го аеродром перебував на балансі ВЧ А2673 Полтави, до березня 2014-го його охороняла ВЧ А3283.

У 2015-му ВЧ з Полтави розформували, а правонаступником земель аеродрому зробили ВЧ 1478, що у місті Вознесенськ на Миколаївщині. Охорону ж землі передали до Квартирно-експлуатаційного відомства Дніпра.

Роки без належної охорони далися в знаки: аеродром повністю розікрали та зруйнували. Охоронець летовища розповів, що на початку 2017-го керівництво частини А1478 міста Вознесенськ вирішило очистити землі аеродрому, тому підписало договір із підприємством «Миротворець».

У 2018-му на території військового аеродрому розпочалися, так звані, природовідновлювальні роботи. Та замість очищення землі від залишків військової діяльності шляхом спеціальних процедур, підприємство «Миротворець» разом із субпідрядником «Криворіжагросервіс» просто посадили соняшник, розоравши понад 500 гектарів землі.

«Нас, охорону, не повідомляють про причини тих чи інших дій. Нам дали команду, що буде засіватися сонях. Про це знали і керівництво, і СБУ, і поліція. Приїжджали, перевіряли документи», – розказує охоронець Володимир.

Чи відповідає діяльність «Миротворця» законодавству?

Й справді, між військовою частиною А 1478 міста Вознесеньк та підприємством «Миротворець» був укладений договір про природовідновлювальні роботи. Утім, є повідомлення про кримінальне правопорушення, вчинене тим же «Миротворцем».

Перевірку проводила військова служба правопорядку за поданням начальника Квартирно-експлуатаційного відомства міста Дніпро, яке й охороняє нині територію військового аеродрому у Кривому Розі. Відповідно до документу, «Миротворець» в особі директора  Василя Лашка та командира військової частини Вознесенська Юрія Дєдова підписали не один, а два договори.

А саме: договір  «Про проведення природовідновлювальних робіт, спрямованих на поліпшення екологічного стану навколишнього середовища та ґрунтів на військовому аеродромі м. Кривий Ріг від 19.05.2017 № 16» та договір «Про проведення природовідновлювальних робіт та рекультиваційних робіт, спрямованих на поліпшення екологічного стану навколишнього середовища та ґрунтів на військовому аеродромі м. Кривий Ріг від 19.05.2017 № 1».

Здавалось би, назви договорів ідентичні. Проте, вони суттєво відрізняються змістом та строком дії. Договір № 1 укладений до квітня 2024 року. А договір № 16 – до квітня 2019 року. От тільки командир військової частини Юрій Дєдов запевнив військових, що не підписував договір, терміном до 2024-го,  з можливістю рекультивації ґрунтів.

Під час опрацювання документів з’ясувалося, що кількість аркушів, дата їх підписання, посадові особи, які їх уклали, реквізити юридичних осіб, підписи посадових осіб та гербові печатки – однакові.

У військовій частині, яка проводила розслідування, розповіли, що «Миротворець», уклавши договір з «Криворіжагросервіс», насправді приховано здав у оренду 522 га земель Міноборони для вирощування соняшника комерційними підприємствами.

Підприємство «Миротворець» природовідновлювальні роботи на території колишнього аеродрому Довгінцеве м. Кривий Ріг у визначені об’єми не здійснювало.

Із документів відомо, що «Миротворець» 2013-го вже підписував договір на проведення природовідновлювальних робіт у Кривому Розі.

Чи насправді сільськогосподарська діяльність очищає землю?

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко багато років займається екологічними питаннями, зокрема, й очищенням об’єктів від залишків військової діяльності.

«Потрібно робити детальний аналіз ландшафту, досліджувати документи попередньої діяльності, а вже тоді приступати до роботи. Часто хімічні речовини схиляються в бік річок. Необхідно взяти проби води, повітря, рослинності, землі на різних глибинах. Як правило, об’єкт, де було багато техніки, забруднений нафтопродуктами, важкими металами», – зазначає Тетяна Тимочко.

Експертка радить використовувати натовські підходи, де спершу відбувається зняття шару забрудненого ґрунту. І лише після ряду процедур на такій землі уже можна щось сіяти. Територію військового аеродрому у Кривому Розі теж мали би очистити від залишків нафтопродуктів. Проте, там вдалися лише до останнього.

«Всі сільськогосподарські культури, які вирощуються на такому об’єкті – містять шкідливі речовини. Їх категорично не можна споживати!», – наголошує Тетяна Тимочко.

Хто стоїть за «Миротворцем»?

Підприємство «Миротворець» зареєстроване 11 років тому у Білій Церкві.  Основний вид діяльності – збирання небезпечних відходів. Директором є Василь Лашко, хоча кінцевий бенефіціар – фактично головний миротворець країни – генерал-майор Сергій Безлущенко. У 2003-му він брав участь у миротворчій місії в Іраку, а у 2006-му в Косово.

«Миротворець» дав відповідь про методи їхньої діяльності, і про кошти, і про співпрацю з Міністерством оборони, відписавши: «Очищення підземних вод і ґрунтів здійснюється за рахунок суб’єктів господарської діяльності».

Втім, у договорі між «Миротворцем» та «Криворіжагросервісом» вказані суми. Так, за кожен гектар посіву соняшника «Миротворець» мав отримати 1950 грн. Тобто, за 522 гектари – 1 017 900 гривень.

Розмір завданої шкоди «Миротворцем», який озвучили у прокуратурі, ще більше вражає. Йдеться про 54 145 611,14 грн. Та й з ліцензією у «Миротворця» не все в порядку – її анулювали. Читайте більше тут: https://zik.ua/news/2019/05/17/zoranyy_aerodrom_yaki_afery_iz_zemleyu_pryhovuie_minoborony_rozsliduvannya_1574039

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.