Не пропусти

Дотримання правил технiки безпеки — запорука збереження життя та здоров’я працюючих

Миколаївське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-XIV, реалізує державну політику у сфері соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності на територіях Центрального, Заводського, Інгульського районів міста Миколаєва та Миколаївського району Миколаївської області.
Одним із основних показників стану охорони праці є рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності. На жаль, рівень виробничого травматизму на підприємствах, зареєстрованих у Миколаївському міському відділенні, залишається на високому рівні. Так, у 2018 році зареєстровано 52 страхових випадки, в яких постраждали 56 осіб, у тому числі три — зі смертельним наслідком.
Спостерігається зростання кількості випадків професійних захворювань. 2018 року зареєстровано
дев’ять професійних захворювань, із них вісім — у працівників державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект»; один — у медичної сестри Миколаївського обласного протитуберкульозного диспансеру.
Основними причинами виробничого травматизму є порушення трудової і виробничої дисципліни через невиконання вимог інструкцій із охорони праці та посадових інструкцій у той час, коли усунення організаційних причин не потребує жодних фінансових витрат. Тут повинно бути бажання керівника і служби охорони праці навчити працівника безпечним прийомам праці та здійснювати контроль за їх дотриманням.
Важливим фактором профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань є визначення стану здоров’я працівника в період проведення обов’язкових медичних оглядів, можливості виконання ним певних трудових обов’язків, своєчасне виявлення гострих чи хронічних професійних захворювань на ранніх стадіях, встановлення, у разі необхідності, медичних протипоказань щодо здійснення окремих видів робіт, а також попередження виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб.
Звісно, далеко не всі працівники повинні проходити медичні обстеження. У законодавстві чітко визначено категорії працівників, наведено перелік професій, видів діяльності, виробництв і організацій, співробітники яких підлягають обов’язковим медичним оглядам. І роботодавець зобов’язаний не лише проконтролювати проходження ними цієї процедури, а й, у переважній більшості випадків, організувати за свій рахунок проведення медичних оглядів як для тих співробітників, які вже працюють на підприємстві, так і для тих, яких лише приймають на роботу.
Миколаївське міське відділення стурбоване збільшенням виробничого травматизму внаслідок дорожньо-транспортних пригод. У зв’язку з цим роботодавцям слід приділити особливу увагу заходам із профілактики травматизму службою безпеки дорожнього руху підприємств (установ, організацій), а саме:
— проведення заходів, спрямованих на забезпечення безпеки дорожнього руху;
— здійснення контролю за дотриманням працівниками вимог законодавчих актів та інших нормативних документів із безпеки дорожнього руху;
— проведення аналізу стану аварійності та фактів порушення вимог із безпеки дорожнього руху;
— розроблення разом із відповідними структурними підрозділами підприємства заходів щодо запобігання травматизму та проведення контролю за виконанням цих заходів;
— організація вивчення працівниками підприємства актів законодавства, правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, а також перевірка їхніх знань;
— організація і проведення інструктажів для водіїв із безпеки дорожнього руху.
Першочерговим завданням, що стоїть перед Миколаївським міським відділенням, є зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань серед працюючих на підприємствах (в установах, організаціях) міста Миколаєва та сільськогосподарських підприємствах Миколаївського району.
Для цього відділенням проводяться профілактичні заходи, метою яких є усунення шкідливих і небезпечних факторів, запобігання випадкам травмування на виробництві.
Одним із дієвих заходів профілактики та зменшення кількості нещасних випадків та професійних захворювань є процес їх розслідування.
Мета кожного розслідування — встановлення причин, що призвели до нещасного випадку, та розробка заходів, спрямованих на запобігання виробничого травматизму. Страховими експертами Відділення постійно контролюється виконання заходів зі зменшення виробничого травматизму на підприємствах, в установах, організаціях.
Одним із пріоритетних напрямків роботи Миколаївського міського відділення є профілактична та роз’яснювальна робота щодо ефективності створення роботодавцем на кожному підприємстві, у кожному структурному підрозділі та на робочому місці гарантовано безпечних умов праці шляхом впровадження системи управління охороною праці (СУОП), підвищення культури праці.
Страховими експертами використовуються такі методи роботи, як надання страхувальникам і застрахованим особам консультацій та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи. Перш за все до них доводяться вимоги чинного законодавства про охорону праці, про соціальний захист, про відповідальність за порушення нормативних актів із охорони праці. З метою розроблення дієвих заходів щодо покращення умов праці та усунення існуючих небезпек і ризиків виникнення нещасних випадків Миколаївським міським відділенням було проведено три семінари. Керівникам та інженерам з охорони праці підприємств, установ та організацій (у тому числі підприємств із високим рівнем травматизму) висвітлювалися питання створення гідних та безпечних умов праці для молодих працівників, формування культури та гігієни праці; охорони праці та організації профілактики виробничого травматизму на автомобільному транспорті підприємств, установ та організацій.
Найбільше на сьогодні непокоїть те, що страхувальники та застраховані особи продовжують дивитися на охорону праці крізь пальці: перші — внаслідок відсутності економічної зацікавленості та традиційного «а може обмине», другі — через незнання або свідомо нехтують особистою безпекою. Адже створення безпечних умов праці — найбільш ефективний та універсальний шлях до зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань і є запорукою збереження життя та здоров’я людини праці.

Юрій Ганношин,
начальник Миколаївського міського відділення управління виконавчої
дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.