Не пропусти

Видобуток піску може знищити підземне озеро питної води під Вознесенськом

Чи зможеш ти прожити без води? Або, чому ми хворіємо та передчасно вимираємо?

   «Тільки після того, як останнє дерево буде зрубано,
Тільки після того, як остання річка буде отруєна
,
Тільки після того, як остання риба буде спіймана,
Тільки тоді ви зрозумієте, що гроші не можна їсти».
Вождь Айова Біла Хмара, середина ХІХ століття              

Дуже корисно читати газети. Тому  важко переоцінити роль «Вознесенськ онлайн». Тут можна протягом дня знайомитися з важливими подіями міста, району, області. І не тільки прочитати, але й довести до громади свою точку зору.

Саме тут:  http://voznesenskonline.com.ua/zayavaproviznachennyaobsyagustrategichnoyiekologichnoyiotsinkidetalnogoplanuteritoriyizemelnryidilyankibuzkoyisilskoyiradi/  я прочитав про те, що збираються ще на 20 га видобувати пісок з нашого підземного озера питної води. І що у кожного мешканця міста та району є шанс цьому завадити. І зробити це можна до 28.03.2019.

Шкода, що така життєво важлива інформація залишилася поза увагою офіційного сайту Вознесенська. Хоча згідно ст.ст.6,7 Закону України ”Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення“   саме влада міста повинна гарантувати мешканцям якість питної води.

screenshot_5

Яке нам діло до піщаних кар`єрів?   Без перебільшення можна стверджувати, що питання -Бути, чи не бути піщаним кар`єрам над підземним озером?, для вознесенців рівнозначно питанню – Бути чи не бути?    Ті, хто хоче знати більше, можуть зайти на сайт Возфор:

http://vozfor.net/threads/pischani-karjeri.655/   — Піщані кар`єри,

http://vozfor.net/threads/nasha-pitevaja-voda.642/ — Наша питьевая вода

http://vozfor.net/threads/juzhnyj-bug.544/    — Южный Буг

А для загалу наведену текст своїх зауважень та пропозицій, які я надіслав до РДА, у якому стисло виклав суть проблеми.

Справа у тому, що новий Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» забов`язує підприємців розробляти СЕЄ (стратегічну екологічну оцінку) та погоджувати  заплановану діяльність з населенням. Процес громадського обговорення проводе вже не сам підприємець, а РДА. Зараз є можливість до 28.03.2019 року надати свої пропозиції та зауваження до РДА стосовно запланованої діяльності

screenshot_7

Я написав так:

Вознесенська РДА

м.Вознесенськ, пл.. Центральна,1

voznesensk@mk.gov.ua

Колєснікова Сергія Терентійовича,

м.Вознесенськ, вул.. ….,

56500,    е-м  …..

   Зауваження та пропозиції щодо  визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки     Детального плану території земельної ділянки.

 

13.03.2019 року на сайті Вознесенської РДА опублікована Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Детального плану території земельної ділянки орієнтованою площею 19,4768 га розташованої в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств, що повязанні з користуванням надрами.

Відповідно до  п.7 ст. 5  та п.1.2 ст.1 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» надсилаю зауваження та пропозиції щодо планової діяльності, обсягу досліджень, рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля.

  1.   Детальний план території не може бути затверджено тому, що:

   1.1   Вказана земельна ділянка знаходиться над підземним озером питної води (Додаток №1 – Карта підземного озера,  Додаток №2 – Схематичний план підземного озера) , яка використовується для водозабезпечення міста Вознесенська та інших населених пунктів Вознесенського району.

Підземне озеро питної води з’явилося внаслідок потужного природного катаклізму, який перемолов скали на пісок та відклав його від с.м.т. Олександрівка до річки Мертвовод.  Опади  фільтруються  товстим шаром піску та накопичуються у підземному горизонті, який знаходиться вище рівня води у р. П.Буг та є ізольованим від неї. Озеро є відновлюваним тому, що замість води, яку відкачали з свердловин, відбувається постійне поповнення опадами. Хвойний ліс над підземним озером є санітаром , затримує піски, протидіє поверхневому випаровуванню води. Порушувати цю природну систему не  припустимо.

Планова діяльність по розробці піску призведе до знищення  піскоутримуючого та вологозахистного лісу та забруднення і зменшення  запасів питної води.   Вже зараз відчувається нестача чистої питної води  у м.Вознесенськ та населених пунктах району.  А медична статистика однозначно свідчить  про неприпустимий рівень її забруднення  (Додаток 3).  У зв`язку зі зміною клімату (Додаток 4 – карти зміщення на північ кліматичних зон України) все менше стає опадів. А оскільки  саме вони живлять підземне озеро, то води у ньому стає все менше і менше.   Для поповнення запасів води підземного озера вже зараз доводиться закачувати воду з П.Бугу до підземного горизонту.  Але намірами ЮУ АЕС збільшити техногенне навантаження на Південний Буг ( підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м, разове скидання до нього 10 млн кубічних метрів технічної рідини технічної водойми-охолоджувача атомної станції, будівництво 4-го та наступних блоків атомної станції, запуск шести агрегатів Ташлицької ГАЕС, будівництво заводу ядерного палива …) призведуть до різкого погіршення стану води у П.Бузі, тобто нашої питної води. Тому ми забов`язані берегти наше підземне озеро і не допускати його забруднення та виснаження.

   1.2  Підземне озеро питної води є природоохоронною територією.

Гідрологічний заказник місцевого значення «Підземне озеро» створено рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 23.10.1984 року №448 «Про мережу територій та об’єктів природно-заповідного фонду» загальною площею 41 га в межах Вознесенського району Миколаївської області. Заказник представляє собою підземне озеро прісної води під шаром піску з виходом на поверхню у вигляді двох озер (32 та 9) га.

Заказник входить до складу орнітологічного заказника місцевого значення «Бугський».

Землекористувач – ВАТ «Зелений Гай». Охоронне забов’язання від 09.11. 2009 року №0-62, видане Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області.

Тобто, будь-яка діяльність, що може негативно вплинути на підземне озеро, заборонена Законом.

     Держава гарантує громадянам України доступ до якісної  питної  води ( ст.ст.6,7 Закону України ” Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення “). Тому з метою сталого забезпечення питною водою населення міста та району необхідно прийняти рішення про розширення території Гідрологічного заказника місцевого значення «Підземне озеро» на всю територію формування його водних запасів та забезпечити жорсткий контроль за дотриманням відповідних природоохоронних вимог.

screenshot_1screenshot_2

  1. Стратегічна екологічна оцінка повинна включати:

2.1  Експертну оцінку існуючої практики видобутку піску над підземним озером. А саме – рівень та повний аналіз якості води підземного озера до початку видобутку піску, наявні проміжні аналізи,  та аналізи станом на початок планової діяльності.

2.2  Прогноз  впливу планової діяльності разом з  поточною на рівень та якість води підземного озера.

2.3  Поточний стан довкілля:

2.3.1   Карта території  над підземним озером з позначенням усих  кар`єрів (їх площі та глибини розробки), зелених насаджень (види дерев та їх стан).

2.4  Прогноз впливу планової діяльності  на довкілля та здоров`я людей повинен включати:

2.4.1  Прогноз впливу на рівень та якість води підземного озера.

2.4.2  Статистику  стану здоров`я  населення м. Вознесенська і населених пунктів, які споживають воду підземного озера на момент початку розробки піску над підземним озером, поточного стану здоров`я і прогнозований вплив від планової діяльності.

2.5  ДПТ повинен передбачати рекультівцію території з насадженням хвойного лісу.

2.6   Прогноз  впливу планової діяльності на стан Гідрологічного заказника місцевого значення «Підземне озеро».

 

/ С.Т.Колєсніков/      16.03.2019 року

 

Додаток №1.  Карта підземного озера.

Додаток №2.  Схематичний план підземного озера.

Додаток №3.  Медична статистика.

Додаток №4.  Карти зміщення на північ кліматичних зон України.

 

Я роздрукував, поствив підпис, зробив скан, відіслав скан з підписом на е-м РДА voznesensk@mk.gov.ua. Можна просто занести до к. 13.  Зараз відішлю ще одну пропозицію до РДА – проводити Слухання не тільки у с. Бузьке, але й у Вознесенську. Тому, що запланована діяльність стосується мешканців Вознесенська.

   Важливо, щоб якомога більше людей написали свої вимоги до РДА та прийшли на Слухання.  З нами поводяться так, як ми цього заслуговуємо. Якщо і цього разу зачинемося у своїй крайній хаті, то сумна медична статистика буде тільки погіршуватися.

   Для кількох людей наше підземне озеро – це хабарі чи мільйони у офшорах. Для десятків тисяч людей теперішнього та прийдешніх поколінь – це саме життя.

 

«Тільки після того, коли підземне озеро знищить сейшельська золота лихоманка,
Тільки після того, як Південний Буг вип’є ядернний джин,
Тільки після того, коли люди почнуть вимирати, як мухи, від отруєної води,
Тільки тоді ви зрозумієте, що ваша хата з краю…
піщаного карь’єру, що падає».

 

Перші три рядки вже діють. Прийшла черга четвертого, останнього

 

Сергій Колєсніков, Голова ВЕА «Зелений світ», 16.03.2019, kolesnikov.s.t@gmail.com

 

Додаю шаблон для Зауважень та пропозицій:

 

Вознесенська РДА

м.Вознесенськ, пл.. Центральна,1

 voznesensk@mk.gov.ua

ПІБ,

м.Вознесенськ, вул.. ….,

56500,    е-м  ….. або адреса

 

   Зауваження та пропозиції щодо  визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки     Детального плану території земельної ділянки.

 

13.03.2019 року на сайті Вознесенської РДА опублікована Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Детального плану території земельної ділянки орієнтованою площею 19,4768 га розташованої в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств, що повязанні з користуванням надрами.

Відповідно до  п.7 ст. 5  та п.1.2 ст.1 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» надсилаю зауваження та пропозиції щодо планової діяльності, обсягу досліджень, рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля.

(надати свої зауваження та пропозиції і додати наступне:

Пропоную провести слухання щодо запланованої діяльності  о 10.00 вихідного дня не тільки у с.Бузьке, а й у м. Вознесенськ.  Тому, що населення Вознесенська споживає воду з підземного озера, на стан якого може вплинути заявлена діяльність.

 

Підпис                                     / ПІБ/      ….03.2019 року

 

Медична статистика.

  1. Николаевская область по заболеваемости онкологией занимает 1 место в Украине, а по смертности — 2 место  https://news.pn/ru/money/208183?fbclid=IwAR11yBQrmuuLM7Zl5U-FM8lbW5wUhFxrh4a7eqLN8lo9r8XKySKuwL-7pU4

 « Захворюваність на злоякісні новоутворення в Миколаївський області значно перевищує показники в інших регіонах країни… А у Вознесеську — на 13,0% вище обласного показника».  http://voz.gov.ua/material/6956 

  1. Вознесенськ займає перше місце в області по вимиранню населення. http://voznesenskonline.com.ua/?p=34867
  1. У Вознесенську 35тисяч, а у Южноукраїнську — 40. Скорочення населення у 2016 році —  298 у Вознесенську  і 26 у Южноукраїнську. Вони обслуговують ядерні реактори, але п`ють воду із Бугу після самоочищення її на Мигійських  порогах, а ми — після Олександрівського водосховища, до якого постійно “продуваєься” рідина з технічної водойми-охолоджувача ЮУ АЕС.http://voznesenskonline.com.ua/demografiya-voznesenska-za-2017r-sertnist-zmenshano-narodzhuvanist-zbilsheno-odnak-depopulyatsiya-mista-ne-zupinena-shaleno-roste-kilkist-vibortsiv-yih-vzhe-bilshe-nizh-u-bilshomu-yuzhnoukrayins
  1. У м. Вознесенськ у 2016р. найвищий по області, показник смертності серед малюків до 1 року  http://voznesenskonline.com.ua/?p=39689
  1. На вознесенщіні хворіють на  щитоподібну  залозу цілими сім’ями https://news.pn/ru/public/149398
  1. Замначальника облздрава Оксана Черненко констатировала, что в Николаевской области один из самых высоких уровней заболеваемостью онкологией. (20 декабря, 2018)   Черненко назвала по каждому району статистику за 9 месяцев на 100 тыс. населения: Николаев — 314, Вознесенск — 365, Первомайск — 292, Южноукраинск — 279, Арбузинский район — 241, Баштанский — 197, Березанский — 202. Березнеговатский — 238, Братский — 242, Веселиновский — 299, Витовский — 320, Вознесенский — 240, Врадиевский — 222, Доманевский — 214, Еланецкий — 235, Казанковский — 221, Кривоозерский — 192, Николаевский — 286, Новобугский — 264, Новоодесский — 222, Очаковский — 248, Первомайский — 232, Снигиревский — 294. Черненко добавила, что за год показатели будут больше.   .   https://mycity.mk.ua/news/389013
  1. Рівень захорюванності на ВІЛ (СНІД) (на 100тисяч населення) за 2018рік: Вознесенськ    100,7 (+ 29,1% порівняно з 2017 роком).  В той час, коли у Миколаєві – 46,1, Первомайську – 58,9, Южноукраїнську – 68,1.  http://oblzdrav.mk.gov.ua/index.php/medichna-statistika/7564-deyaki-statistichni-pokazniki-za-9-misyatsiv-2018-roku
  1. Захворюваність розладу психіки та поведінки. Вознесенськ тут на другому місці (12,66 на 100 тисяч населення), а перше (що викликає занепокоєння) впевнено посідає Южноукраїнськ (19,95), в той час , як у Миколаєві – 6,37

 

 

.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.