Не пропусти

Журналісти «Вознесенськ Онлайн» на міжнародному тренінгу: «Як працювати журналістам в умовах конфлікту?»

Чи може необережне слово журналіста погіршити чи загострити ситуацію в громаді?

Що таке «мова ворожнечі»? Як це  працює і чому це небезпечно?

Як працювати журналістам  в умовах конфлікту?

____________________________________________________________________________________

Ці питання були розглянуті на тренінгу  для редакторів та журналістів  засобів масової інформації 18-19 червня 2018 року в місті Миколаєві. Організаторі тренінгу – Український  кризовий медіа-центр при підтримці партнерів із Естонії та Вашингтону.

trening-po-zhurnalistitsi-18-06-2018-008trening-po-zhurnalistitsi-18-06-2018-011

25 представників  газет та інтернет-порталів Миколаївської області зареєструвалися  на цьому тренінгу.
В тренінгу прийняли участь  директор Естонського центру східного партнерства  Яан Рейнхольд. Саме завдяки підтримці  цього центру і відбувся цей тренінг, вже п’ятий  в Україні у цьому році.

Про нові тенденції в журналістиці , а саме про КОНСТРУКТИВНУ  ( позитивну) журналістику розповів  заступник головного редактора Raadio 4| ERR Естонія Артур Аукон.

(авт. — не секрет, що сьогодні окремі журналісти висвітлюють питання  саме ті питання, які користуються попитом читачів, а саме кримінальні  новини та інші новини негативного характеру, як кажуть «жарені факти». Більшість з моїх знайомих свідомо не включають новини, щоб не чути про пожежі, загибель дітей, аварії та вбивства. Хочеться позитивних новин – про будівництво нових підприємств, створення робочих місць, підвищення соціальних стандартів і т.д.).

trening-po-zhurnalistitsi-18-06-2018-015trening-po-zhurnalistitsi-18-06-2018-038

Про Естонію, про її розвиток , як члена Європейського Союзу, розповів радник міністра закордонних справ Естонії Ханнес  Рум.  Цікаво, що чисельність жителів Естонії на 150 тис. менша ніж чисельність жителів Миколаївської області, а площа у 2 рази більше.

Цікаві також  міжнародні показники Естонії і України:

  • індекс корупції 21 і 130 із 170 максимальних балів ( це означає, що в Естонії корупції НЕМАЄ);
  • індекс щастя — 63 – Естонія  і 138 – Україна.
  • економічний показник — внутрішній валовий продукт на душу населення (ВВП)  в Естонії складає 31,5 тис. доларів, в Україні – 8,7 тис. доларів.

Основну тему тренінгу – про мову ворожнечі – розкрили кваліфіковані тренери з багаторічним досвідом Ірина Брунова-Калісецька, кандидат психологічних наукЮ, соціальний психолог-конфліктолог та Максим Буткевич, правозахисник, спів координатор проекту «Без кордонів».

Що ж таке «мова ворожнечі»?  ЇЇ також називають «мовою ненависті».

Мова ворожнечі  – це некоректні висловлювання на адресу етнічних, конфесійних чи певних соціальних груп як спільнот і на адресу конкретних людей як представників цих спільнот.

trening-po-zhurnalistitsi-18-06-2018-046trening-po-zhurnalistitsi-18-06-2018-040

На практичних прикладах, на реальних статтях та публікаціях в мережі інтернет були розглянуті конкретні приклади «мови ворожнечі» , які стосувалися ромів, євреїв,  і як не дивно – переселенців з Луганської та Донецької областей.

Учасники тренінгу розглянули три групові вправи, підготували репортажі та інтерв’ю на задані теми, зробили експертизу 2-х публікацій  в газетах Тернопільської та Запорізької областей.

Також був розглянуті трагічні події в Руанді у 1994 році, коли під впливом популярної радіостанції , яка пропагувала насильство щодо однієї етнічної групи, було вбито за 2 тижні близько 1 млн. представників цієї етнічної групи. Вбивства відбувалися як військовими  так і представниками іншої етнічної групи, які свідомо, через радіотрансляції,  натравлювалися один на одного.

Учасники тренінгу отримали роздаткові матеріали, одним із них було дослідження Девіда Янагізаві-Дротта» «Пропаганда і конфлікт: свідчення з геноциду у Руанді» . Цю роботу присвячено дослідженню ролі засобів масової інформації під час конфліктів і вчинення актів масового насильства проти цивільних осіб . І було доведено, що ЗМІ не тільки можуть формувати громадську думку щодо вчинення актів насилля, але здатні і безпосередньо впливати на осіб, які вчиняють насильство, і опосередковано – через соціальну взаємодію.

Ця тема серйозно обговорювалася учасниками тренінгу, бо сьогодні це дуже актуально для України і майже кожен з журналістів має сумніви при висвітленні теми конфлікту на сході України. А більшість з них ( особливо на місцевому рівні) просто обходить ці теми.

Тренінг був дуже насичений різними формами проведення: відео, психологічний аналіз, робота в групах, написання репортажів, експертні оцінки статей, групові вправи, анкетування тощо. Учасники тренінгу високо оцінили рівень проведення тренінгу у своїх підсумкових анкетах.

За підсумками 5-ти тренінгів в різних областях України відбудеться прес-тур із найактивніших учасників тренінгу до м.Києва, де журналісти зможуть зустрітися з представниками окремих Міністерств, відвідають підприємства та зустрінуться зі своїми колегами – столичними журналістами.

Потім, після виконання певних завдань, переможці  третього етапу зможуть зробити недільний вояж до Естонії , де для них підготовлена цікава ознайомча програма.

Тетяна Зелінська, учасниця тренінгу, м.Вознесенськ

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.