Не пропусти

Інтерв’ю з начальником управління освіти Кисільовою С.В. з питань нововведень української освіти у 2018 році та завершення навчального року

 

–  Шановна Світлано Вікторівно, у минулому 2017 році Верховна Рада проголосувала за реформу української освіти. Почала свій старт вона з 2018 року. У зв’язку з цим просимо Вас коротко роз’яснити, які зміни в освіті відбуваються зараз?

Реформа стосується перш за все загальноосвітніх шкіл. Першокласники, які підуть до школи у 2018 році, вже будуть вчитися 12 років. У новому законі передбачено поділ середньої освіти на три рівні: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п’ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки.

kisilyova-768x576

У 2018 році розпочалась реформа початкової освіти.

Навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається: для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року; для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року; для профільного середньої освіти – з 1 вересня 2027 року.

Тобто завершиться перетворення школи в 2030 році.

Як і раніше, дітвора йтиме до школи в 6 років. Законом передбачено, що у школі діти повинні здобути такі вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.

Окрім вищезгаданого, у тексті закону зазначено, що «результати навчання здобувачів освіти на кожному рівні повної загальної середньої освіти (тобто після 4, 9 і 12 класу) оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання».

Для старту “Нової української школи” Міністерство створило новий стандарт освіти. Суть нового стандарту, його ключові принципи: “визнання та сприяння розвитку талантів кожної дитини”.

Щоб запустити “Нову українську школу” потрібно перенавчити вчителів. Тому з 1 лютого на всеукраїнській онлайн платформі Ed Era стартувало навчання на обов’язковому «Онлайн-курсі для вчителів початкової школи», які навчатимуть 1-й клас з вересня 2018 року. У разі успішного закінчення курсу вони отримають електронний сертифікат. Наявність сертифікату обов’язкова для вчителів, що навчатимуть 1-й клас з вересня 2018 року. Крім того, на базі нашого міста Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти з 7 по 11 травня будуть проведені очні курси підвищення кваліфікації для вчителів, що набиратимуть першачків. На сьогоднішній день уже підготовлено тренерів з числа вчителів початкових класів, музичного мистецтва, фізкультури на чолі з методистом міського науково-методичного центру Богдан А.О. для навчання вчителів перших класів початкової школи,  які будуть впроваджувати з 2018 року Державний стандарт початкової загальної освіти Нової української школи. А з 28 по 30 травня, знову ж таки на базі міста, планується провести курси підвищення кваліфікації для вчителів англійської мови, що будуть викладати у перших класах.

Крім введення 12-річки, для старту “Нової української школи” потрібно змінити освітнє середовище. Тому на 2018 рік уряд виділив кошти на забезпечення учнів молодших класів навчальними засобами і мобільними меблями. Інвестиції в молодшу школу йтимуть як з державного бюджету, так і з місцевого. Нові меблі і навчальні засоби потрібні для реалізації нових методик навчання і ми повинні його забезпечити.

 

  • Чи зміняться у новому навчальному році освітні програми та навчальні плани?

Як уже повідомлялось раніше, Міністерство освіти і науки планувало оновлення освітніх програм  під кутом зору компетентнісного підходу, а також щодо їх відповідності віковим особливостям учнів. Проекти програм були опубліковані для громадського он-лайн обговорення, доопрацьовані модераторами та затверджені низкою наказів МОН від 20 квітня. Цими ж наказами були затверджені типові навчальні плани для учнів 2-11-х класів. Тож у новому навчальному році освітні програми та навчальні плани будуть оновлені.

У зв’язку з цим хочу також зазначити, що зараз в школах завершився процес відбору та замовлення нових підручників для 5-х та 10-х класів. Починаючи з 17 квітня цього року вчителі в електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти могли ознайомитися з фрагментами оригінал-макетів підручників для 5-х та 10-х класів та визначитися, які з них найкращі. Відомості про те, які підручники та в якій кількості заклади освіти обрали для своїх учнів були надані через електронну Державну інформаційну систему освіти та узагальнені в єдине замовлення. Тому для учнів цих класів до осені мають видрукувати нові підручники. Нагадаю, що для учнів шкіл держава гарантує безкоштовне забезпечення учнів підручниками.

 

–  Чималий резонанс у суспільстві викликав новий Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до закладів освіти. Що у зв’язку з цим чекає учнів та їх батьків?

Так, дійсно, у наступному 2018-2019 навчальному році у нашій країні істотно зміняться правила прийому дітей до першого класу.

Важливу роль для зарахування матиме адреса проживання і прописки майбутнього першокласника. Згідно з правилами Нової української школи, за кожним закладом освіти закріплюється певний район. Діти, які досягли 6-річного віку та проживають на території обслуговування школи, матимуть право на першочергове зарахування до неї. Крім цих дітей першочергове право на зарахування матимуть:

  • діти працівників цього закладу освіти;
  • діти, чиї старші брати чи сестри вже навчаються у цій школі.

Подавати заяви на вступ до першого класу можна у кілька шкіл. Оригінали документів подаються в установу, територіально закріплену за місцем проживання майбутнього учня, в інші заклади подаються копії.

Наказ МОН “Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти” набув чинності тільки з 08.05.2018 р.

 

  • Чи поширюються нові правила на дітей, які вступають до спеціальних класів (наприклад, у клас з тяжкими порушеннями мовлення)?

Нова українська школа буде інклюзивною. Для України інклюзивна освіта є педагогічної інновацією і в той же час вимогою часу. Інклюзивна освіта необхідна в першу чергу для дітей з особливими освітніми потребами, адже вони мають право на таку ж освіту, як і всі. Тому в місті зараз проводиться активна  робота по запровадженню інклюзивної форми навчання в наших школах.

Законодавство передбачає створення інклюзивних класів в будь-якій школі на підставі висновку інклюзивно-ресурсного центру – установи, що утворюється з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного кваліфікованого супроводження. Такі Центри мають бути створені у всіх містах України. У нашому місті планується створити інклюзивно-ресурсний центр до 1 липня.

Батькам дітей, що мають особливі потреби для організації інклюзивної форми навчання треба буде подати довідку з інклюзивно-ресурсного центру про те, що дитина потребує особливих умов навчання.

 

– Останнім часом у місті відбуваються зміни у мережі шкіл. З чим це пов’язано?

Так, дійсно, у 2016 році було реорганізовано Вознесенську вечірню (змінну) школу шляхом приєднання класів вечірньої школи до Вознесенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2, та відкрито класи вечірньої та заочної школи для виправної колонії № 72 на базі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6. Реорганізацію було проведено у зв’язку з тим, що протягом останніх років спостерігалась і продовжує спостерігатись постійна тенденція до зменшення кількості бажаючих отримувати освіту за вечірньою або заочною формами навчання. Зараз всі діти мають змогу отримувати освіту у загальноосвітніх закладах, яка б ситуація не склалась у них чи в сім’ї, і час показав, що рішення було прийняте вірно.

Крім того, з метою збільшення відсотку охоплення дітей дошкільною освітою у липні 2017 року Вознесенську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №3 Вознесенської міської ради Миколаївської області було перейменовано у Вознесенський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів № 3 – дошкільний навчальний заклад № 3» Вознесенської міської ради. З причини перевантаження дитячого садочка, що функціонує на мікрорайоні Болгарка значна кількість батьків вимушена водити своїх дітей в дошкільні заклади, які розташовані в центрі міста. Тому питання збільшення місць для  дошкільнят було вирішено саме шляхом утворення навчально-виховного комплексу. Наразі продовжуються роботи по облаштуванню приміщень НВК.

У 2018 році, у зв’язку з прийняттям нового Закону України «Про освіту», в якому не передбачено такого типу закладу, як спеціалізована школа, Вознесенську спеціалізовану школу І ступеня № 1 буде приєднано до Вознесенської гімназії №1, яка на сьогодні має лише 5-11 класи. Таким чином, у наступному навчальному році майбутні першокласники та учні других – четвертих класів спеціалізованої школи стануть гімназистами.  Хочу наголосити, що для дітей спеціалізованої школи нічого не зміниться, вони залишаться в тих самих приміщеннях з тими ж вчителями.

Також розпочалась робота по ліквідації комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу №5 «Вербиченька» у зв’язку з тим, що за результатами експертного обстеження по об’єкту встановлена його невідповідність вимогам надійності та безпечної експлуатації, а деякі приміщення оцінені як непридатні до нормальної експлуатації. Тому маємо прийняти вимушене рішення про закриття садочка. Всіх вихованців КДНЗ КТ №5 «Вербиченька» буде переведено до інших закладів дошкільної освіти. Зараз активно співпрацюємо з батьками цих дітей, намагаємось максимально задовольнити всі побажання, які висловлюють батьки.

З метою належної підготовки закладів освіти до нового навчального року, за активного сприяння міської влади, розпочато будівництво футбольних міні-полів у ЗОШ № 5 та ЗОШ № 8, буде відремонтовано діючий футбольний майданчик у ЗОШ № 6 та планується розпочати будівництво футбольного міні-поля у НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів № 3 – дошкільний навчальний заклад № 3».

З метою створення якісного нового освітнього простору планується  провести капітальний ремонт будівлі Вознесенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8, що ввійшла в число чотирьох пілотних шкіл Миколаївської області, в яких з 2017 року впроваджується концепція Нової української школи. На ці роботи планується виділити близько 17 млн. грн., з яких міською владою буде виділено 7 млн. грн. місцевих коштів на співфінансування цього проекту.

Сподіваємось, що до кінця 2018 року нам вдасться виконати ще один великий і дуже потрібний для нормального функціонування школи проект – капітальний ремонт фасаду та покрівлі ЗОШ № 10.

 

–  ДПА і ЗНО – 2018: що очікує випускників?

Згідно з новим Законом України «Про освіту», заклади загальної середньої освіти самостійно визначають строки проведення державної підсумкової атестації учнів 4-х і 9-х класів, свята «Останній дзвоник» та випускних вечорів.

ДПА учнів 4-х класів буде проведено у ІІ половині травня. Про терміни проведення батькам буде повідомлено адміністрацією школи. ДПА здійснюється з метою внутрішнього моніторингу якості освіти у формі підсумкових контрольних робіт з двох предметів: української мови (передбачає оцінювання результатів навчання з української мови та читання) і математики. Для проведення ДПА в закладі освіти використовуються єдині завдання, які укладають вчителі школи, відповідно до затверджених Міністерством орієнтовних вимог до змісту атестаційних завдань і затверджує директор.

Хочу ще раз наголосити, що атестація для випускників початкових класів – це звичайна контрольна робота, що проводиться, щоб оцінити рівень навчальних досягнень. Діти не мають відчувати дискомфорт та отримувати стрес від участі в державній підсумковій атестації, треба їх налаштовувати на звичайну роботу.

ДПА учнів 9-х класів здійснюється у письмовій формі з трьох предметів:

українська мова;

математика;

предмет за вибором педагогічної ради школи  з одного із зазначених навчальних предметів: українська література, зарубіжна література, іноземна мова, історія України, всесвітня історія, правознавство, географія, біологія, хімія, фізика, інформатика. У закладах освіти з навчанням або вивченням мов національних меншин третім предметом для проведення ДПА можуть бути мова національної меншини або інтегрований курс «Література».

Завдання для проведення ДПА укладають вчителі закладу освіти, відповідно до затверджених Міністерством орієнтовних вимог до змісту атестаційних завдань, і затверджує директор.

Результати ДПА не враховуються при виставленні річних оцінок з предметів, з яких проводилось ДПА.

З 22 травня до 13 червня 2018 року (додаткова сесія: 02 – 14 липня) складатимуть ДПА випускники 11-х класів у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

ДПА проводиться з трьох предметів:

українська мова;

математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) учні мають право обрати один із зазначених предметів незалежно від профілю закладу освіти;

предмет за вибором – учні обирають предмет з одного із зазначених навчальних предметів: біологія, хімія, фізика, географія, іноземна мова (англійська, або німецька, або іспанська, або французька мова), математика, історія України (період ХХ – початок ХХІ століття).

Учні, які другим предметом для проходження ДПА обрали математику, можуть обрати для проходження ДПА з третього предмета історію України і навпаки.

Вибір предметів випускниками шкіл для складання державної підсумкової атестації та ЗНО залежить лише від випускника та його планів щодо подальшого навчання.

Вступати в 2018 році можна за сертифікатами ЗНО за 2016-2017 і 2018 рік.

Однак бали з іноземної мови виші прийматимуть тільки за результатами ЗНО 2018 року. Це пов’язано з тим, що ЗНО з англійської, іспанської, німецької та французької мов уперше буде у вигляді тестів двох рівнів складності: В1 і В2. Перший, В1 – для учнів, які вивчали мову в школі на стандартному рівні, а другий, В2 – для тих, хто вивчав поглиблено.

Також тести будуть включати аудіювання – виконання завдань на слух. Російської мови на ЗНО в якості іноземної не буде.

Хочу наголосити, що у  2018 році ЗНО з української мови доведеться здавати випускникам профтехучилищ і коледжів. Це дасть можливість оцінити рівень підготовки в школах, профтехучилищах і коледжах.

Мінімального балу для вступу на більшості спеціальностей не буде. Для участі в конкурсі можна подавати сертифікати з будь-якими балами. Однак на три спеціальності – “Медицина”, “Стоматологія” та “Педіатрія” – прохідний бал буде 150 з предметів біологія, хімія або математика. Менший бал допускається тільки з української мови.

 

– У зв’язку із цьогорічними термінами проведення ЗНО, чи можемо ми визначитись із датами проведення свята Останнього дзвінка та випускного вечора?

Свято Останнього дзвінка у всіх школах міста пройде 31 травня.

Терміни проведення випускних вечорів залежатимуть від оголошення результатів ЗНО. Ті результати ЗНО, що зараховують  як ДПА, мають бути внесені в додатки до атестатів. Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) оголосить результати орієнтовно 15-21 червня, вони будуть розміщені на інформаційних сторінках учасників на сайті УЦОЯО, офіційно результати ДПА надішлють до шкіл в електронному вигляді. Тому, сподіваюсь, що до 23 червня всі оцінки з ДПА вже можна буде занести в додатки до атестатів, а випускні вечори провести 23-24 червня.

За бажанням батьків, враховуючи те, що підготовка до випускного вечора потребує відволікання випускників від підготовки до ЗНО, яке діти будуть складати до 13 червня та те, що додаткова сесія ЗНО відбудеться з 2 до 14 липня 2018 року,  вважаю за доцільне провести єдине урочисте свято прощання зі школою у травні,  а додатки до атестатів діти можуть отримати згодом, після оголошення результатів тестування.

Хочу звернутись до батьків: дату та програму випускного вечора визначаєте ви разом з адміністрацією школи. Закликаю вас не ініціювати збір коштів на проведення випускних, не влаштовувати пишних святкувань,  не витрачати кошти, яких у наш час у більшості сімей і так бракує. Краще придбайте своєму випускнику щось корисне, що знадобиться йому у  подальшому житті.

 

  • А які плани в освітян на літо? Чи будуть в школах працювати літні табори?

Як уже стало традиційним, після завершення навчального року, на базі спеціалізованої школи І ступеня № 1, гімназії №1, ЗОШ № 5, ЗОШ № 10 та однієї зі шкіл на ІІІ мікрорайоні  будуть працювати англомовні табори. Створення літніх мовних таборів – відносно новий проект, мета якого поєднати навчання із відпочинком, забезпечити якісне вивчення і практичне застосування іноземних мов, подолати мовні бар’єри, забезпечити мотивацію для подальшого удосконалення школярами знань з іноземної мови. До роботи в таборах залучаються волонтери – носії англійської мови, що працюють у нашому місті.

Активна участь школярів в англомовних таборах – крок до нової української школи, адже це свідчення того, як можна по-новому взаємодіяти в незвичному для повсякденного сприйняття освітньому англомовному середовищі, як можна без примусу навчатися, відкриваючи для себе невідоме, цікаве, корисне, що обов’язково стане в нагоді у дорослому житті.

Крім того, за активного сприяння міської влади, у місті готуються до реалізації молодіжного проекту «Доступність у туристичній сфері» за участю фахівців Чорноморського національного університету та школярів 8-11 класів, зокрема дітей з особливими потребами. Проект включає три етапи, його головною метою є медіаосвіта молоді та доступність у туристичній сфері. Бюджет проекту – 20 тисяч доларів, і стартує він вже 1 червня.

На першому етапі проекту 80 дітей з Вознесенська та Вознесенського району віком від 13 до 16 років (30 з них – діти з особливими потребами) навчатимуться у шестиденній школі. Заняття включатимуть роботу з соціальними медіа, правила відеозйомки та висвітлення туристичних об’єктів. Також проводитимуться екскурсії до цікавих туристичних місць, де учасники проекту зможуть втілити на практиці отримані знання та власні напрацювання. В останній день навчань відбудеться презентація робіт у своїх громадах.

Хочу нагадати також, що дуже цікавим та пізнавальним відпочинком для дітей є екскурсії річкою за маршрутом «Вознесенськ – Миколаїв». Зараз вже відновлено рух високошвидкісних «ракет» і можна організовувати екскурсії для дітей до Миколаєва, а там – по місту, в якому є музеї, театри, пам’ятники, зоопарк, який вважається одним з кращих в Україні та багато інших цікавих місць, в яких є на що подивитись та є де розважитись.

Тому, сподіваюсь, літо буде для наших дітей цікавим та захоплюючим. І у зв’язку з тим, що для наших дітей розпочинається активний період літнього відпочинку, хочу звернути увагу батьків на збереження життя та здоров’я наших дітей, адже діти – це наша найбільша цінність.

І, насамкінець, хочу звернутись до освітян та батьків: завершується ще один рік вашої спільної наполегливої праці задля навчання та виховання підростаючого покоління — майбутнього Української держави!

Попереду – веселі літні канікули, а для випускників — пора змужніння, початок дорослого життя.

Бажаю вчителям та школярам гарного відпочинку, а випускникам — здійснення всіх мрій і задумів, світлих сонячних життєвих доріг, щасливої долі та Господнього благословення.

 

–  Дякуємо за інтерв’ю, бажаємо освітянам успішного здійснення всіх планів.

http://uovmr.net.ua/%d0%be

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.