Не пропусти

Стягнення аліментів! Інтерв’ю начальника Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Возняка Р.І.

 

     Романе Івановичу наразі у всіх на слуху Закон #Чужих_дітей_не_буває, розкажіть, які новації вніс даний Закон? На Вашу думку, новий Закон допоможе вирішити проблему несплати батьками аліментів, яка існує в Україні досить давно?

Р.І.

Законодавством України визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.

Отримання аліментів на дитину одного із подружжя, не залежить від того перебувають батьки у шлюбі чи ні, живуть вони разом чи окремо один від одного. Одному із батьків, з ким проживає дитина або перебуває утриманні, потрібно буде зібрати докази щодо не надання матеріальної допомоги, на утримання дитини, від доходів (батьком/матір‘ю) та які заходи вживалися для їх отримання.

Розроблений Мін’юстом закон №7277  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» посилює відповідальність неплатників аліментів і вже демонструє перші позитивні результати.

almientyi2_750x513

З початку року Міністерством юстиції було вжито низку заходів для покращення ситуації зі стягнення аліментів з недобросовісних боржників. На виконання вимог Закону #ЧужихДітейНеБуває Мін’юстом:

 • запущено Єдиний реєстр боржників зі сплати аліментів;
 • створено штаби з моніторингу і контролю за станом виконання органами ДВС рішень про стягнення аліментів;
 • мобільні групи з ліквідації заборгованості по аліментах;
 • надано рекомендації та роз’яснення державним виконавцям щодо застосування норм нового законодавства;
 • розроблена технологічна картка роботи державних виконавців під час стягнення аліментів.

На жаль, у наш час сотні тисяч дітей, які виховуються в неповних сім’ях, страждають від безвідповідальності і байдужості дорослих. Фактично для країни вже стало нормою, коли один з батьків, які не проживають разом, ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків. Мін’юст та юстиція Миколаївщини зокрема не можуть залишатися осторонь такої нагальної проблеми.

Закон, який депутати Верховної Ради прийняли нещодавно, запроваджує низку новацій, що посилюють відповідальність злісних неплатників, які мають заборгованість зі сплати аліментів понад 6 місяців.

Зокрема, це позбавлення боржника права виїзду за кордон до ліквідації заборгованості, а також позбавлення боржника права не надавати згоду на виїзд дитини за кордон. Гучним нововведенням стало позбавлення неплатника права керувати автомобілем, використовувати зброю й полювати. Ще одна можлива санкція —  2 місяці суспільно корисних робіт, оплата за які піде на погашення боргу дитині. Крім того, важливим є той факт, що Законом ліквідовано будь-які сплати при подачі заяв у цій сфері до суду.

Романе Івановичу, у ЗМІ є інформація, що будуть створюватися спеціальні реєстри боржників по сплаті аліментів. Розкажіть, що це за новація?

Р.І.

З 1 квітня в усіх регіонах України почнуть діяти спеціальні штаби та мобільні групи Державної виконавчої служби Мін’юсту, які зараз вже займаються стягненням аліментів з неплатників і з початку квітня додатково сфокусуються на стягненні з підприємств-боржників заборгованостей із заробітної платні на користь громадян.

Почав діяти публічний реєстр неплатників аліментів. У кожному регіоні в публічній площині були розміщені #ДошкиГаньби з переліком тих осіб, які не платять понад 3 місяці.

Ні високопосадовці, ні багатії, які роками ухилялися від сплати аліментів, ні боржники будь-якого віку та професії по всій країні, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці. Адже, не сплачуючи аліменти, один з батьків фактично вчиняє економічне насильство над дитиною, позбавляючи її права на повноцінний розвиток.

Паралельно Мін’юст запускає реєстр боржників  та список неплатників аліментів, який буде доступний кожному. Ця інформація є в загальному доступі за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors  . Реєстр вже нараховує інформацію про більше ніж 75 000 боржників. Такий крок стане ефективним засобом тиску на неплатників: жорсткі методи впливу застосовуватимуться лише до злісних неплатників аліментів – борг яких перевищує суму сплати за 6 місяців.

Також, Закон передбачає негайне скасування обмежень одразу після повного погашення заборгованості.

На нашу думку, новий Закон допоможе вирішити проблему несплати батьками аліментів, яка існує в Україні досить давно. Я в цьому абсолютно впевнений. Ми не маємо права допустити, щоб діти страждали від того, що їхні батьки не хочуть виконувати своїх батьківських  обов’язків. Злісні неплатники аліментів мають двічі подумати і зважити, чи варта економія на власній дитині тих незручностей, перед якими вони постануть. Команда Мін’юсту та юстиції Миколаївщини зокрема зробить все, аби захистити маленьких українців, адже чужих дітей – не буває.

           Тобто, Закон #ЧужихДітейНеБуває вже другий місяць як набрав чинності, які є напрацювання та позитивні результати на Миколаївщині?

           Р.І.

Станом на 12.03.2018 в органах ДВС Миколаївщини підлягало виконанню 18 156 виконавчих документа про стягнення аліментів.

Перебуває в бухгалтеріях підприємств, установ, організацій постанов державних виконавців про звернення стягнення на доходи боржника по 6 654 виконавчим документам, що становить 36,6%,  від виконавчих проваджень, які перебувають на виконанні. По 5 490 виконавчих документам здійснюється оплата систематично, що становить 47,7% від кількості виконавчих документів, які перебувають в органах ДВС.

Станом на 12.03.2018 органами держаної виконавчої служби Миколаївської області вжито заходів щодо актуалізації роботи, а саме:

 • направлено стягувачам 2 987 повідомлень щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності;
 • винесено 4 230 постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, до виконання відповідним органам;
 • винесено 3 295 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами;
 • винесено 3 436 постанов про встановлення обмеження боржника у праві користування зброєю, пристроями для вистрілу патронів;
 • винесено 3 352постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання;
 • направлено до суду 112 протоколів про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1831 КУпАП;
 • винесено 56 подань про оголошення розшуку боржника.

З початку року Миколаївська область забезпечила виплату боргів зі сплати аліментів на суму 10 532 482грн, з них стягнуто коштів у зв’язку із застосуванням до боржника заходів, передбачених частинами 9 та 12 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» у розмірі 2 764 792грн.

Одночасно повідомляємо, що у зв’язку із набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 за № 2234-19 від 06.02.2018 за період з 06.02.2018 по 05.03.2018 стягнуто ще аліментних платежів у розмірі 7 189 570грн.

Кошти отримали 8 346 дітей.

Протягом періоду з 06.02.2018 по 12.03.2018 до органів державної виконавчої служби Миколаївської області за виконавчими провадженнями стягувачами подано 143 заяв про повернення виконавчих документів про стягнення аліментів, на підставі п. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження». Одночасно отримано 309 заяви від стягувачів та боржників щодо проведеної оплати аліментних зобов’язань.

Тобто, можу впевнено сказати, що органи ДВС докладають максимум зусиль, щоб кожна дитина, яка вже втратила можливість рости у повній родині, не втрачала можливості на гідне життя і розвиток, через батьків, що забули про свій обов’язок піклуватися дитиною і сплачувати аліменти.

Скажіть, як бути, якщо один з батьків громадянин іншої держави, як отримати міжнародні аліменти?

Р.І.

У разі виїзду одного з батьків, який є громадянином України, для постійного проживання в іноземній державі, з якою Україна не має договору про подання правової допомоги (далі – постійне проживання за кордоном), він повинен виконати аліментні зобов’язання з утримання дитини (дітей) до досягнення нею повноліття (далі – аліментні зобов’язання), які оформляються договором між цією особою та одним з батьків, з яким залишається дитина (далі – одержувач аліментів), або договором про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Якщо аліментні зобов’язання не були виконані особою, що виїжджає, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду. У випадку, якщо після набрання рішення суду законної сили, згідно з яким з одного із батьків стягуються аліменти, він виїжджає для постійного проживання у державу, з якою Україна не має договору про правову допомогу, з нього за рішенням суду до його виїзду за межі України може бути стягнуто аліменти за весь період до досягнення дитиною повноліття.

Таким чином, як видно з усього вищезазначеного важко переоцінити необхідність адвоката в судовому процесі стягнення аліментів, а також на стадії виконання даного рішення, адже в деяких випадках вся доля процесу залежить від того, наскільки юридично грамотно складена та оформлена позовна заява, наскільки законні вимоги викладені в ній, а також чи існує практична можливість реалізації даних позовних вимог у випадку їх задоволення.

Окрім того, юридична освіченість адвоката, його досвід ведення аналогічних судових процесів на практиці, можливість вироблення або обрання необхідної стратегії та тактики дій, можливість швидко та грамотно реагувати на дії суду, може суттєво вплинути на розгляд справи.

Також, важливо зазначити, що окрім юридичної складової ролі адвоката в процесі, існує ще й моральна, адже Клієнт, який не має бажання фізично бути присутній при розгляді справи, контактувати з опонентами, відчувати моральний та психологічний тягар самого процесу змушений звертатися по адвокатську допомогу. Тобто, присутність у справі адвоката гарантує відсутність необхідності Вашої присутності у процесі.

 

 

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.