Сьогодні, 21 червня, у Львівській обласній державній адміністрації відбулась нарада під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка. На нараді обговорили питання поводження з твердими побутовими відходами та ту складну ситуацію, в якій зараз перебуває Львів через блокування вивезення та захоронення ТПВ з міста. Міський голова Львова Андрій Садовий наголосив на важливості вирішення питання в довгостроковій перспективі хоча б на два роки, поки місто збудує сміттєпереробний комплекс.

«Без ділянки для резервного полігону буде дуже важко. Шановний пане Віце-прем’єр-міністре, це прохання від громади м. Львова є вже 26 років. Про виділення земельної ділянки просив мер Шпіцер, мер Куйбіда, Буняк, я. На превеликий жаль, область жодної ділянки під резервний полігон для міста не виділила. А це дуже важливо, бо крім міста Львова потерпають ще чотири райони, які також не мають можливості куди системно вивозити сміття. Якщо буде виділена земельна ділянка, з усіма документами, відповідно до ДБНів, ділянка для резервного полігону – це буде один варіант вирішення проблеми.

Другий варіант – це системні угоди, на наступних мінімум два роки, на вивезення того об’єму сміття, який продукує Львів. Зокрема зараз треба терміново вивести накопичений об’єм. Вчора пані Міністр охорони здоров’я оглянула декілька майданчиків і вона була шокована, що таке може бути. Коли дивитися фотографію такого майданчика — це одне. Коли ж біля нього постояти, а тим більше жити від нього на відстані 10-20 м – це дуже важко.

Натомість, що ми маємо в плюсі. Ми ще вкінці минулого року привезли до Львова пресувальну станцію. Вона здатна спресувати в шість разів об’єм сміття, обмотати його поліетиленом і такі «кубики» можуть достатньо довго знаходитися без жодного запаху. У нас навіть є угода з полігоном в Тернопільській області, який готовий ці кубики приймати. Та, на превеликий жаль, ця станція є заблокована. Ми не можемо її розблокувати. Невідомі особи там знаходяться в палатці більше півроку кожного дня вони там є. Це складна ситуація. Я про це інформував і Прем’єр-міністра і усіх, кого це стосується.

Також у нас працює компанія «Egis», за сприяння французького уряду. Вона активно працює з містом і в розробці проекту з рекультивації полігону. По першій черзі документи вони вже передали в профільний інститут, який готує документацію, відповідно до чинного законодавства. Також «Egis» працює в напрямку будівництва нового заводу. На сьогодні маємо вже готове ТЕО для будівництва заводу.

Компанія «Egis» визначила одну ділянку, яка найоптимальніше підходить для цього будівництва – це територія ТЕЦ-2. Ми будемо будувати завод, який буде мати три основні блоки: перший блок – це сортування, другий компостування і третій – спалювання сміття. Це вирішить питання і енергонезалежності нашого міста. Ми будемо менше використовувати газу, а будемо більше спалювати твердих побутових відходів.

Тому, на сьогодні нам потрібні стандартні класичні угоди з містами на прийом сміття на два роки і ділянка для облаштування полігону.

Я також чув, що Прем’єр-міністр готовий з резервного фонду виділити кошти для облаштування такого резервного полігону. Якщо політично прийняти такі рішення, то тоді можна перейти до конкретики стосовно очищення сьогоднішніх майданчиків. Кошти на вивіз ми маємо. Ми готові ці кошти оплачувати. Але прохання, щоб ми почали це робити із сьогоднішнього дня, бо ситуація не просто критична, а мегакритична», — доповів міський голова Львова Андрій Садовий.

Мер Львова Андрій Садовий також подякував усім головам обласних міст за допомогу.

«У мене прекрасні відносини з усіма міськими головами, я щиро їм дякую за ту допомогу і підтримку, яку отримую. Але є реальні можливості сьогоднішніх полігонів у Львівській області. Можна намалювати цифру «1000 тонн». Але якщо воно не лізе, то нереально. Нам все одно треба допомогу з інших областей. І тут повинна бути команда на рівні уряду, бо це непросте питання», — наголосив Андрій Садовий.

Нагадаємо, ситуація із вивезенням і захоронення сміття у Львові залишається критичною. Станом сьогодні на ранок сміття не вивезено з 473 контейнерних майданчиків житлового фонду. Це 38% від загальної кількості.

У Залізничному районі не вивезено сміття з 33 майданчиків, у Сихівському – з 194, у Франківському – з 134, у Шевченківському – з 110, у Личаківському – 2.

Сміття не вивезено із 5 контейнерних майданчиків закладів охорони здоров’я та 4 майданчиків закладів освіти.

Також не вивезено сміття із 6 контейнерних майданчиків підприємств (супермаркетів).

Повністю очищені від сміття контейнерні майданчики Галицького району та контейнерні майданчиків розміщені на ринках

Загалом у Львові 1237 сміттєвих майданчиків житлового фонду, 23 майданчики закладів охорони здоров’я, 116 сміттєвих майданчиків закладів освіти, 39 контейнерних майданчиків підприємств (супермаркетів) і 43 майданчики розміщені на ринках.

Як повідомили у департаменті з питань поводження з відходами, у Львові впроваджують систему сортування відходів. Відтепер сортування передбачатиме чотири категорії:

  • органічні (мокрі) відходи;
  • змішані відходи;
  • пластик;
  • скло.

Незабаром на контейнерах міста з’являться перші наліпки, що маркуватимуть їх призначення. Органічні відходи вивозитимуть на захоронення на полігон, змішані відходи планують спресовувати. Скляні та пластикові відходи відправлятимуть на переробку.

Нагадаємо, у понеділок, 19 червня, відбулось засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, під час якого було прийнято рішення повторно звернутись до керівництва держави щодо введення на території Львова зони надзвичайної екологічної ситуації. Відтак, повторні звернення скеровані голові ЛОДА, Секретарю РНБО, Прем’єр-міністрові України, також інформовано Голову ВРУ, Президента України. Звернення скеровані депутатам Верховної Ради України. Аналогічне звернення після засідання міської комісії з питань ТЕБ і НС було скеровано керівництву держави ще 12 червня. Однак, офіційної відповіді місто не отримало.

http://city-adm.lviv.ua/news/city/housing-and-utilities/240389-a-sadovyi-na-sohodni-nam-potribni-standartni-uhody-z-mistamy-na-pryiom-smittia-na-dva-roky-i-dilianka-dlia-oblashtuvannia-polihonu