Не пропусти

ТАЄМНІ ФАЙЛИ ПРОЕКТУ — 20,7

ТАЄМНІ ФАЙЛИ ПРОЕКТУ — 20,7

Точка зору

Тільки рівень Олександрівського водосховища 20,7 мБС дозволить ЮУ АЕС розбавити без екологічних наслідків більше 10 млн. кубометрів води з Ташлицького технологічного ставка-охолоджувача конденсаторів атомної станції.

bez-nazvaniya-1

Таку точку зору довелось почути від одного з учасників громадських слухань стосовно чергового підвищення рівня Олександрівського водосховища ще майже на чотири метри.

В якості аргументів цієї нестандартної точки зору свідчать наступні факти.

  1. Нещодавно в обласних ЗМІ опубліковане інтерв’ю генерального директора ВП «ЮУ АЕС» В.А. Лісніченка, в якому, зокрема, відзначається:

«Хочу зазначити, що п’ять запланованих бризкальних басейнів і струменеспрямовуюча споруда будуть дуже актуальними в умовах відсікання частини акваторії ставка-охолоджувача в процесі будівництва третього гідроагрегата Ташлицької ГАЕС. Тому реалізація робіт з підвищення охолоджувальної здатності водосховища не лише дозволить ввести додатково 1400 мегават потужності, а й дасть можливість в подальшому розширити Ташлицьку ГАЕС і добудувати, в першу чергу, гідроагрегат № 3, а за ним – передбачені затвердженим урядом проектом четвертий, п’ятий і шостий агрегати, тобто ввести додаткові регулюючі потужності, такі необхідні для надійної роботи енергосистеми України».

Це значить, що верхня водойма ТГАЕС збільшиться на частину ставка-охолоджувача і через гідроагрегати води Ташлика, збагачені елементами таблиці Менделеєва, будуть зливатись у Олександрівське водосховище. Якихось офіційних документів про відміну заборони прямоточного зв’язку ставка-охолоджувача ЮУ АЕС з Південним Бугом, яке було ухвалено ще в  80-ті роки минулого століття, віднайти не вдалось.

 

  1. Про реалізацію цього проекту свідчить відповідь на запитання редакції сайту «Новый Город» про перспективи Ташлицької ГАЕС від авторів «Оцінки впливу на навколишнє середовище підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної відмітки 20,7 м»:

«Для забезпечення нормальної подальшої роботи Ташлицької ГАЕС у складі 4,5 та 6 агрегатів планується збільшити об’єм верхньої водойми за рахунок відділення частини Ташлицької водойми-охолоджувача відсічною греблею, яка буде створена в районі автодорожнього мосту.

За проектом передбачено, що після завершення будівництва відсічної і частини Ташлицької греблі, а також лівобережної та правобережної огороджувальних дамб верхньої водойми, тимчасова гребля (перемичка), що зараз відокремлює підвідний канал ТГАЕС від водойми-охолоджувача АЕС, розбирається до відмітки 90 м. Передбачається зниження рівня води в Ташлицькому водосховищі та підвідному каналі до рівня 90 м.

Під час передбаченого опорожнення необхідно скинути 10, 59 млн. кубометрів води, якість якої буде відноситись за екологічною оцінкою до третього класу четвертої категорії за мінералізацією та іонним складом (слабко забруднені) та до четвертого класу шостої категорії (забруднені) за санітарно-гігієнічними показниками та вмістом специфічних речовин.

Скид води передбачається виконувати в період весняної повені витратою 4,6 -3,3 м/с через існуючий паводковий водоскид із Ташлицької водойми-охолоджувача в Олександрівське водосховище та за допомогою плавучої насосної станції. Відповідно до водності повені на р. П. Буг, проектом передбачена різна тривалість скиду вод водоймища – охолоджувача до рівня 90 м. від 1 до 3 місяців. Такий регламент скиду вод забезпечує дотримання екологічних вимог».

Чомусь про це не говорять учасники громадських слухань, уникаючи характеристики проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» і його впливу на Олександрівське водосховище, зокрема, й ставка-охолоджувача конденсаторів енергоблоків Южно-Української АЕС.

 

  1. Слід порівняти нинішній склад продувальної води Ташлицького ставка-охолоджувача і річки Південний Буг. За даними відділу охорони навколишнього середовища ВП ЮУ АЕС за лютий поточного року, значення лімітуючих хімічних показників складу води річки Південний Буг, Ташлицької водойми-охолоджувача та Олександрівського водосховища (500 м нижче точки скидання продувальних вод) наведено нижче:

 

 

Інгредієнт, що визначається

 

Одиниці виміру

 

Гранично допустима концентрація для рибогосподарських водойм

Річка Південний Буг

(район насосної підживлення Ташлицької водойми-охолоджувача)

 

Ташлицька водойма-охолоджувач

 

Олександрівське водосховище

(500 м нижче  точки скидання продувальних вод)

Сульфати мг/дм3 100 89 345 90
Сухий залишок мг/дм3 1000 638 1053 645

 

Неозброєним оком видно, що вода в Ташлицькому водосховищі значно перевищує показники річки Південний Буг. Характерно, що наявність сульфатів у воді, що охолоджує конденсатори АЕС, негативно впливає на їх охолоджувальні властивості і часто для очистки доводиться навіть зупиняти енергоблоки. Тому енергетики вважають, що ставку – охолоджувачу потрібне нове життя, іншими словами — свіжа бузька вода. Це одна з проблем, яка вирішується введенням в дію третього агрегату Ташлицької ГАЕС.

Щодо радіаційного порівняння двох водних систем, то це справа фахівців. Це добре вдавалось спеціалістам колишньої лабораторії Миколаївської облсес «Ларані».

 

Навіть цих трьох факторів достатньо, щоб визначити інтерес енергетиків до підвищення рівня водосховища до позначки 20,7. Тому що в 500-метровому відрізку водосховища при нинішньому рівні ніяк не вдасться розбавити 10 млн. кубометрів продувальної води з підвищеним майже вдвічі обсягом скиду, щоб не порушити екологічні вимоги і забезпечити нормальні умови для водного біорозмаїття.

***

Тепер кілька посилань на текст «Оцінки впливу на навколишнє середовище підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної відмітки 20,7 м». Важко розраховувати на те, що офіційні ЗМІ донесуть їх до розуміння учасників громадських слухань.

 

Про варіанти розвитку гідродинамічних аварій  на каскаді ГЕС – ГАЕС

В ОВНС розроблені різні можливі сценарії руйнування (прориву)  гідротехнічних споруд, які можуть викликати природні явища або стихійні лиха (землетруси, обвали, зсуви, паводки, розмив грунтів, урагани і т.п.) і техногенні фактори (руйнування конструкцій споруди, експлуатаційно-технічні аварії, конструктивні дефекти або помилки проектування, порушення режиму водозабору тощо), а також в умовах воєнного часу – сучасні засоби ураження і терористичні акти.

Зокрема, руйнування греблі Ташлицького водосховища, заповненого до середнього порогового рівня (95,0 мБС), при заповненому Олександрівському водосховищі до середнього порогового рівня (20,7 мБС). Це призведе до того, що за короткий час у Олександрівському водосховищі збільшиться обсяг води на 86,0 млн. кубів, загальний обсяг при цьому буде складати 220,0 млн. куб., а рівень води в Олександрівському водосховищі підніметься на 4-7 метрів. У цьому випадку можливий розмив земляної греблі довжиною 396 метрів.

Згідно з проведеними інженерними розрахунками, руйнування Ташлицького водосховища відбудеться за 10 хвилин, спорожнення водосховища – за 60-65 хвилин. При цьому річкою Південний Буг виникне хвиля заввишки до 10 м, зі швидкістю руху 50-30 км/год на початку і 6-3 км/год нижче м. Нова Одеса. При проходженні хвилі прориву в зону катастрофічного затоплення частково потрапляє 21 населений пункт Арбузинського, Вознесенського, Доманівського та Новоодеського районів загальною площею 8-10 кв.км з населенням 19315 чоловік. У зону катастрофічного затоплення потрапляє 2570 житлових та адміністративних споруд, 26 житлових об’єктів, 102 сільськогосподарські будівлі. Буде підтоплено 24 км автомобільних і 14 км залізничних шляхів, зруйновано 10-12 мостів і 14 насосних станцій, відзначається у ОВНС.

Підземні води

При заповненні Олександрівського водосховища до відмітки 20,7 м рівні підземних вод піднімуться максимально на 10,3 м біля берегової лінії водосховища, на 3–6 м на відстані 60–200 м від берегової лінії водосховища, на 3,0–4,0 м на відстані 220–450 м від берегової лінії водосховища, на 1,0–1,5 м на відстані 650–900 м від берегової лінії водосховища, на 0,3 м на відстані 1,0–1,2 км від водосховища і на 0 м на відстані 1,57 км від водосховища. Буде підтоплена (глибина залягання рівнів підземних вод 1,0–3,0 м) тільки вузька смужка (20–50 м) території біля берегової лінії водосховища.

На жаль,  в ОВНС нічого не сказано про те, чого чекати жителям Побужжя від підвищення рівня водосховища.  В межах міської території Южноукраїнська Південний Буг останніми роками інтенсивно заростає водоростями, чого раніше не спостерігалось. Як боротись із цим явищем  – київські спеціалісти  не вказують. Проте відомо, що саме в районі міського пляжу буде хвостова частина  водойми і ця територія найбільш вразлива при коливанні рівня водосховища. За підрахунками фахівців, коливання рівня ріки при роботі Ташлицької ГАЕС в проектному режимі оцінюється  в 1,5 метра.

Невже,  замість цивілізованого пляжу ми отримаємо занедбану калабатину?

Анатолій Ненько, журналист

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.