Не пропусти

24 березня – Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

У 2017 році проходить під гаслом: «Спільно подолаємо туберкульоз»

Щорічно Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я 24 березня на знак того, що цього дня у 1882 році німецький мікробіолог Р. Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну паличку. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

За критеріями ВООЗ Україна віднесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. У нашій країні на сухоти щороку захворюють близько 38 тис. українців, а вмирають від них – більше 10 тис. Про надзвичайну соціальну небезпеку туберкульозу свідчить, зокрема, той факт, що останні 23 роки від СНІДу – найстрашнішої хвороби сучасності, в Україні померло менше, ніж вмирає від туберкульозу кожних 2 роки. Тож про підступного ворога треба знати якнайбільше, щоб не стати його жертвою.

Туберкульоз є інфекційною хворобою, що передається повітряно-крапельним шляхом. Рідше – з калом, сечею при позалегеневих формах туберкульозу. Мікобактерії дуже живучі у зовнішньому середовищі (наприклад, потрапивши в повітря, можуть утримуватись у завислому стані до 5 годин). Зараження може відбутися і опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).

При ранньому виявленні туберкульозу і проходженні повного курсу лікування хворі люди швидко стають незаразними і в кінцевому результаті виліковуються.

Завдання боротьби з туберкульозом були сформульовані в Декларації тисячоліття, проголошеній ООН, а саме: до 2015р. зупинити захворюваність на туберкульоз і обернути назад її течію. ВООЗ працює над дворазовим скороченням до 2015р. показників поширеності туберкульозу і смертності від нього. А до 2030 року повністю викорінити цю страшну недугу.

Оскільки на початковому етапі недуги не виникає жодних хворобливих відчуттів, рання діагностика туберкульозу можлива тільки при застосуванні специфічних методів дослідження (рентгенологічне, бактеріоскопічне дослідження мокротиння, туберкулінодіагностика для дітей).

За останні 4 роки епідемічна ситуація в нашому місті Вознесенську стабілізувалася, захворюваність на туберкульоз дещо зменшилася – на 2,5 %. Але ще перевищує середньо обласний показник на 14,6 %. На 11 % зменшилася смертність від туберкульозу. На 80 % покращилося амбулаторно контрольоване лікування хворих на туберкульоз завдяки соціальної підтримки благодійних організацій: «Час життя», «Ініціатива заради життя» та Товариства Червоного Хреста (продуктові, гігієнічні набори, поповнення мобільного телефону, відшкодування квитків за проїзд до медзакладу, надання психологічної та юридичної консультацій, оформлення документів тощо ). Але, нажаль, не дивлячись на таку суттєву підтримку НУО, є хворі, які зловмисно ухиляються від лікування і тим самим наражають на небезпеку не тільки своїх близьких та рідних, але і оточуючих людей, що проживають по сусідству та з ким вони спілкуються (це місця скупчення великої кількості людей, а саме: ринок, маршрутки, черги в різних громадських приміщеннях тощо ). Тому, згідно Закону України про боротьбу із захворюванням на туберкульоз, на таких хворих подаються документи до міськрайсуду, який в свою чергу виносить рішення щодо примусового лікування в умовах стаціонару протитуберкульозного диспансеру до повного припинення виділення мікобактерій туберкульозу. Одним із вражаючих фактів зараження туберкульозом у минулому році був той випадок, коли туберкульозом заразилася дитина від рідного дядька, який прибув з місць позбавлення волі з відкритою формою туберкульозу і категорично відмовлявся від госпіталізації до обласного протитуберкульозного диспансеру. Завдяки ранньому виявленню туберкульозу та своєчасній ізоляції дитини з туберкульозного вогнища, на сьогодні дитина повністю вилікувалася від страшної недуги.

Суттєву підтримку в боротьбі з туберкульозом надає наша держава, яка в свою чергу виділяє кошти, згідно прийнятої Програми протягом 5-ти років на обстеження (рентгенологічне, бактеріоскопічне) хворих з підозрою на туберкульоз, на безкоштовне отримання протитуберкульозних препаратів, на безкоштовне санаторне оздоровлення дітей, підлітків із туберкульозних вогнищ та тубінфікованих (це не хворі діти, тубінфіковані, які можуть захворіти, якщо вчасно не пролікувати чи санаторно не оздоровити ) та дорослих, які перехворіли туберкульозом.

В переддень боротьби з туберкульозом, закликаю всіх мешканців нашого міста пройти флюорографічне обстеження і переконатися в тому, що ця страшна недуга не зачепила Вас. В минулому році в поліклінічному відділення КУ «Вознесенська ЦРЛ» встановлено новий цифровий ФЛГ- апарат, який швидко і безпомилково видає результат. Якщо ми будемо своєчасно обстежуватися, вести здоровий спосіб життя, то ми зможемо разом подолати туберкульоз.

Районний фтизіатр

Гедзенко Г. А.

http://voz.gov.ua/material/5552

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.