Не пропусти

Чому влада Вознесенська ігнорує антикорупційне законодавство України при створенні підприємств, і чи знає вона про поняття «кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи» та задля чого включати відомості про останнього до Реєстру бізнесу?

Чому влада Вознесенська ігнорує антикорупційне законодавство України при створенні підприємств, і чи знає вона про поняття «кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи» та задля чого включати відомості про останнього до Реєстру бізнесу?

Невеличкий екскурс по законодавству України, щодо поняття «кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи» та його  вплив при управлінні ТОВ «БОС».

bez-nazvaniya

Кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «БОС» — ХАРАЛАМБУС ЕЛІАНА, ПАСПОРТ К 00102459, КІПР, МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ — КІПР, М. ЛІМАСО, ВУЛ, ЕЛЕНІС АФТОНОМУ, 6, 3117

screenshot_1screenshot_2screenshot_3

 

Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14.10.2014 року та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро України та Національного агентства з питань запобігання корупції» 12.02.2015 року вносяться зміни до низки нормативних актів, серед яких Кодекс України про адміністративні правопорушення, Господарський кодекс, ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму», ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» та ін..

Закон зобов’язує юридичних осіб подавати державному реєстратору інформацію:

— про свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника, якщо засновник – юридична особа.

— про структуру власності засновників – юридичних осіб,  яка дає можливість встановити фізичних осіб – власників істотної участі цих юридичних осіб. Крім політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об’єднань, торгово-промислових палат, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій.

 

Головне територіальне управління юстиції роз’яснює хто такий «кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи» і задля чого включати відомості про останнього до Реєстру бізнесу.

В жовтні 2014 року у законодавстві введено поняття «кінцевий вигодоодержувач підприємства», яке потім законодавець перейменував у термін «кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи».

Кінцевий бенефіціарний власник (контролер)  це фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб.

Таким чином, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) може бути фізична особа, яка не обов’язково володіє часткою у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу компанії, але яка має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність компанії у спосіб, визначений Законом. Крім того, кінцевий бенефіціарний власник (контролер) у юридичної особи може бути і відсутній.

Відповідно до статті 64-1 Господарського кодексу України усі підприємства, крім державних та комунальних підприємств, зобов’язані встановлювати свого кінцевого бенефіціарного власника, регулярно оновлювати і зберігати інформацію про нього та надавати її державному реєстратору, у випадках та в обсязі, передбачених законом.

У разі відсутності у юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника (учасника), якщо засновник (учасник) – юридична особа, подаються відомості про його відсутність.

Цей обов’язок розповсюджується не тільки на новостворені підприємства, але й на ті, що зареєстровані раніше.

До 25.09.2015 юридичні особи повинні розкрити інформацію про своїх кінцевих бенефіціарів.

Кінцевого бенефіціарного власника уповноважена особа вказує в реєстраційній картці під час реєстрації юридичної особи (форма № 1).

При зміні кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та/або власників істотної участі юридичної особи, державному реєстратору подається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнена реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі (форма № 4).

При цьому якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці повинна бути нотаріально засвідчена.

Надання будь-яких інших документів для цих цілей законом не передбачено!

З метою спрощення подачі відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Міністерством юстиції України надано можливість:

– подавати відомості про відсутність у юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її учасника (засновника), якщо учасник (засновник) – юридична особа;

– подавати державному реєстратору лише заповнені сторінки реєстраційної картки форми 4;

– друкувати реєстраційну картку форми 4 на одному або на двох боках аркуша.

Зазначені вище відомості не повинні подавати:

1) юридичні особи, до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації яких інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) не включається відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (політичні партії, творчі спілки та їх територіальні осередки, адвокатські об’єднання, торгово-промислові палати, релігійні організації, державні та комунальні підприємства, державні органи, органи місцевого самоврядування та їх асоціації);

2) юридичні особи, засновниками (учасниками) яких є виключно фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб збігаються з їх засновниками (учасниками). У такому разі засновники (учасники) – фізичні особи є бенефіціарними власниками (контролерами) такої юридичної особи.

Увага! У разі неподання юридичною особою (крім вказаних вище юридичних осіб) зазначеної інформації у встановлений строк (до 25.09.2015 р.) особи, відповідальні за подання такої інформації, притягуються до відповідальності (про відповідальність читайте нижче).

За неподання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особивстановлена адміністративна відповідальність керівника юридичної особи або особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), – у вигляді штрафу від 5100 до 8500 грн. (стаття 166-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Адмінпротоколи про вказане правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи суб’єктів державного фінансового моніторингу.

Статтею 205-1 Кримінального кодексу України встановлена відповідальність за умисне подання документів, які містять завідомо неправдиві відомості, державному реєстратору. Міра покарання за це протиправне діяння – штраф від 8500 до 17000 грн., або арешт на строк від 3-х до 6-ти місяців, або обмеженням волі на строк до 2-х років (повторне скоєння такого злочину буде каратися значно суворіше).

При нагоді запрошуємо представників бізнесу не затягувати похід до реєстраційного офісу чи направлення інформації поштою, а виконати свій обов’язок щодо подачі зазначених відомостей вже сьогодні для уникнення черг, ажіотажу, соціальної напруги та черг !

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан.